Kdy do Asie?

PŘÍRUČKA PRO CESTOVATELE

Kiedy LECIEĆ do Azji?

To pytanie, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Podzieliliśmy naszą odpowiedź na 7 części – czyli informacje dla każdego z krajów, w których możemy się spotkać! Musisz pamiętać, że Azja Południowo-Wschodnia to region tropikalny, więc nigdy nie uzyskasz 100% pewności, że nie będzie padać. Nawet w porze suchej zdarzają się opady. Najlepsze, co możesz zrobić to dostosować termin wyjazdu do miejsc, które chcesz zwiedzić. I zachować pogodę ducha, kilka kropel deszczu nie zniszczy przygody Twojego życia – zadbamy o to!

Kiedy do Wietnamu?

Na to pytanie najlepiej odpowiemy zaczynając od tego, że Wietnam jest bardzo specyficznym krajem, jeśli chodzi o jego geografię. Ma ponad 1700 km długości, przez co znajduje się w dwóch pasach klimatycznych – na północy zwrotnikowym, a na południu równikowym. Co to oznacza? W dużym skrócie, że na północy mamy szansę trafić na temperatury ok. 10 stopni Celsjusza (a w górach nawet śnieg!), co na południu właściwie nie ma prawa się zdarzyć.

Kiedy Wietnam Północny?

Wyróżnimy tu 3 główne kierunki: Sapa, Hanoi oraz Zatokę Ha Long.

Miesiące, w których pogoda będzie najbardziej stabilna w Sapa to: styczeń – kwiecień oraz październik – grudzień. Należy pamiętać, że styczeń jest jednocześnie najchłodniejszym miesiącem, a najcieplejszymi są marzec – wrzesień. Największe ryzyko opadów będzie w czerwcu, lipcu i sierpniu.

W Hanoi najlepszy czas spędzisz w kwietniu, wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu.Trochę chłodniej będzie w okresie maj – sierpień, jednak od czerwca do sierpnia rośnie prawdopodobieństwo opadów.

Zatoka Ha Long jest zjawiskowa niezależnie od pogody – zarówno mgła, która dodaje jej tajemniczości, jak i słońce, które zmienia ją w baśniową krainę robią wrażenie. Jeśli jednak zależy Ci na wyższej temperaturze i mniejszej ilości opadów, wybierz się tam od maja do października. Duże prawdopodobieństwo, że będziesz mógł też popływać! Zabierz ze sobą parasol, jeśli planujesz tam jechać od czerwca do sierpnia.

Kiedy Wietnam Centralny?

Wyróżnimy tu główne kierunki: Hoi An i Da Nang oraz Hue.

 

W Hoi An i Da Nang, które dzieli około 30 km nie różnią się tak znacząco pod względem pogody. Najlepszą pogodę zastaniesz tam w lutym, marcu i kwietniu. Częstotliwość opadów rośnie w okresie maj-październik. a w listopadzie i grudniu osiąga najwyższy poziom.

 

 Hue jest oddalone od Hoi An o ok. 120 km i tę niewielką różnicę widać w ilości opadów, które są niższe w Hue. W styczniu klimat jest w porządku, choć podobnie jak w Da Nang najlepszy okres zaczyna się od lutego i trwa do kwietnia. Od maja rosną i temperatury i częstotliwość opadów, aż do końca roku.

Kiedy Wietnam Południowy?

Południowa część Wietnamu jest zdecydowanie najbezpieczniejszą, ponieważ występujące tu 2 pory roku – sucha i deszczowa – pozwalają się cieszyć urlopem. Ogólnie przyjmuje się, że pora deszczowa trwa od maja do października, a sucha od listopada do kwietnia. Zwróć jednak uwagę, że klimat na zachodnich wyspach może się różnić od tego na wschodnim wybrzeżu.

 

Na Phu Quoc najmniejsze ryzyko opadów zastaniesz od grudnia do marca, a w nieodległym Can Tho będzie to już okres od listopada do kwietnia, podobnie w Ho Chi Minh. Jeśli natomiast marzy Ci się piękna plaża i niemal niezawodna pogoda – kieruj się do Mui Ne, gdzie przez aż 9 (!) miesięcy w roku pogoda jest więcej niż dobra. W trakcie maja, lipca i września szanse na deszcz rosną.

Kiedy do Laosu?

W Laosie panuje klimat monsunowy. Wyróżnia się tu dwie pory roku: suchą i deszczową. Pora sucha trwa zazwyczaj od października do kwietnia, a deszczowa – od maja do września. Kwiecień i październik są miesiącami przejściowymi, więc szanse na ulewy nie są minimalne, ale raczej niewielkie. Jeśli zdecydujesz się na wyjazd od listopada do marca – nie rozczarujesz się.

Kiedy do Malezji?

Klimat Malezji to kolejny powód, dla którego warto odwiedzać Azję Południowo-Wschodnią. Upalnie jest cały rok (ok. 30 stopni), a szanse na opady utrzymują się na poziomie ponad 50% przez prawie cały rok. Od października do grudnia rosną nawet do 80%, to pora deszczowa w Malezji. Lipiec i sierpień to ulubiony okres turystów, jednak warto przyjrzeć się prognozom w konkretnych miejscach, do których planujesz dotrzeć. Pogoda na wyspach to swoisty mikroklimat i może Cię zaskoczyć – najczęściej pozytywnie.

Kiedy do Kambodży?

Podobnie jak w Laosie i innych krajach Azji, w Kambodży występuje pora sucha i deszczowa. Oznacza to w skrócie, że od listopada do kwietnia (gdzie graniczne miesiące są przejściowe) prawdopodobieństwo opadów jest stosunkowo niewielkie, więc błoto i ulewy nie pokrzyżują Ci planów. I znów musimy tu powtórzyć, że warto dostosować termin wyjazdu do tego, co chcesz zwiedzić – Siem Reap (Angkor) zaprezentuje się najlepiej w okresie od listopada do lutego, podczas gdy Sihanoukville aż do kwietnia.

Kiedy do Birmy?

Nie zaskoczymy Cię, jeśli powiemy, że Birma (Myanmar) leży w strefie klimatu… monsunowego. Południe kraju, zwłaszcza wybrzeże zachodnie i Góry Arkańskie posiada wybitnie wilgotną odmianę tego klimatu. Co to oznacza? Oznacza to, że jak w maju/czerwcu zaczyna się pora deszczowa, to aż do października szanse na opady wynoszą ponad 80%.

 

Jednak jeśli spojrzymy na poszczególne miasta, prognoza nie jest tak straszna – a wręcz przeciwnie. Yangoon (Rangun) warto odwiedzić od listopada do marca, kiedy klimat jest przepiękny, temperatury wysokie, a deszczu mało.  Mandalay pozwala się cieszyć swoimi urokami aż do kwietnia, a Bagan od października do kwietnia.

Kiedy do Singapuru?

W Singapurze gorąco i wilgotno jest cały rok. Najbardziej optymalnym miesiącem do zwiedzania jest luty, kiedy ilość opadów nieznacznie się zmniejsza. Nie warto jednak z tego powodu skreślać tego państwa-miasta! Singapur jest gorący i to jego atut. Dzięki temu docenisz relaks w cieniu Super Trees jeszcze bardziej!

Kiedy do tajlandii?

Tajlandia jest fantastycznym kierunkiem zarówno na wymarzony i romantyczny miesiąc miodowy na rajskiej plaży jak i badanie starożytności z plecakiem. Ze względu na położenie geograficzne kraju, warto przyjrzeć się konkretnym miejscom, które chcesz odwiedzić. Wyspy, wybrzeże i miejsca w głębi kontynentu będą się od siebie różnić temperaturą i opadami.

 

Patrząc od południa Tajlandii: Phuket oczaruje Cię najpewniej od stycznia do marca, później rośnie prawdopodobieństwo opadów. Pamiętaj jednak, że woda jest idealna do pływania cały rok! Bangkok i okolice warto odwiedzić od listopada do marca, choć kwiecień również powinien być dobry, bo ilość opadów rośnie znacząco dopiero od maja. Im dalej na północ tym pogoda się stabilizuje i poprawia – na Ko Samui zrelaksujesz się od grudnia do kwietnia, sierpień również jest dobrym wyborem. Chiang Mai jest absolutnym rajem pogodowym – opady i temperatura będą bardziej uciążliwe tylko w czerwcu i lipcu, pozostała część roku jest do Twojej dyspozycji!