Wiele osób słysząc słowo „Mjanma” nie ma żadnych skojarzeń. Tym większym zaskoczeniem okazuje się, że Mjanma jest państwem! Jego dawną nazwą jest Birma i choć określenie to już dawno nie funkcjonuje (jego oficjalna nazwa to Republika Związku Mjanmy), to przez rządy zagraniczne, a także obywateli innych państw świata kraj ten określany jest wciąż mianem Birmy. To fascynujące miejsce, gdzie czas jakby się zatrzymał i gdzie warto udać się na wakacje! Czego można się spodziewać? Z czego słynie to wspaniałe państwo i gdzie właściwie leży Mjanma?
Nasza wiedza na temat Mjanmy sięga II tysiąclecia p. n. e., kiedy to pierwsze plemiona zakładały własne państewka. W wyniku napływu birmańskich i tybetańskich plemion, ok. IX wieku powstało państwo Pagan, które przetrwało do XIII w. Na jego miejscu wyrosły Taungu i Awa, które zjednoczył król Alaungpaj. Pierwsza połowa XIX w. to początek czasów kolonizacji brytyjskiej, zakończonej włączeniem Birmy do Imperium Brytyjskiego w 1885 r. (jako część Indii).
Tendencje niepodległościowe znacząco nasiliły się po I WŚ, powstanie antybrytyjskie datuje się na 1930-32. Po 5 latach Wielka Brytania przekształca Birmę w samodzielną kolonię z własnym parlamentem i rządem. Podczas II WŚ Birma trafia pod okupację japońską, z którą zaczyna walczyć tuż po wojnie. Walcząc zbrojnie o niepodległość, Birma uzyskuje ją w 1948 r. poprzez uznanie przez Wielką Brytanię niezależności kraju.
Stabilizacja nie trwała długo, bo już w 1962 r. pierwszy premier gen. Ne Win przeprowadził wojskowy zamach stanu, wprowadzając autorytarny system władzy i przemiany socjalistyczne. Jednymi z pierwszych decyzji były rozwiązanie partii politycznych (z wyjątkiem Birmańskiej Partii Programu Socjalistycznego), upaństwowienie banków, części przemysłu i handlu. W 974 r. ogłoszono nową konstytucję, sankcjonującą monopartyjny system rządów oraz przyjęcie nazwy Socjalistyczna Republika Związku Birmańskiego.
Po 26 latach następuje kolejny wojskowy zamach stanu i władzę przejmuje Rada Przywrócenia Ładu i Porządku z gen. Saw Maungiem na czele. Rozpoczyna się najnowsza historia Związku Myanmar (od 1989 r.). Po zwycięstwie w wyborach Narodowej Ligi Demokracji założonej przez Aung San Sun Kyi, wyróżnioną 1991 pokojową nagrodą Nobla (80% mandatów) panująca władza nie przekazuje rządów opozycji. Narasta ruch oporu mniejszości etnicznych domagających się autonomii, jednak po objęciu władzy przez gen. Than Shwe w 1992 r. polityka junty nie uległa zmianie. Zwolniona w 2002 r. z aresztu domowego Aung San Suu Kyi nie ustaje w wysiłkach na rzecz wprowadzenia demokracji w Birmie, dlatego w 2003 r. wraz z 19 przywódcami Narodowej Ligi na Rzecz Demokracji trafia do aresztu ochronnego. Junta połączyła to z zamknięciem wszystkich szkół wyższych. W tym momencie Izba Reprezentantów USA decyduje się na dalsze sankcje wobec reżimu. Zmiany na wysokich stanowiskach prowadziły do prób wprowadzania różnych zmian, m. in. nowej konstytucji.
W 2005 r. stolica została przeniesiona do Pyinmany po 42 latach rządów junty wojskowej, która spowodowała całkowity zastój gospodarczy. Szalejąca inflacja (40%) oraz ogromna armia pochłaniająca dużą część budżetu powoduje głód i zmuszanie nieletnich do pracy. Przez kolejne lata sytuacja była napięta do momentu pojawienia się największej katastrofy naturalnej w historii Myanmy. Cyklon Nargis uderzył w maju 2008 r. i spustoszył kraj pozostawiając po sobie 134 tys. ofiar i miliony bezdomnych. Podczas gdy straty oszacowane zostały na 4 mld dolarów, rządząca junta utrudniała międzynarodowym organizacjom humanitarnym udzielanie pomocy. Od 2010 r. pod wpływem międzynarodowych sankcji gospodarczych Birma zaczęła się stopniowo liberalizować, by dziś szeroko otwierać się na turystykę i rozwijać.
W całej Birmie znajdziesz zarówno chrześcijan, muzułman czy hindusów, a także wiele mniejszości etnicznych wierzących w dawne bóstwa plemienne. Niezmiennie jednak od lat, niemal 90% społeczeństwa jest buddystami. To najbardziej powszechna w Azji Południowo-Wschodniej religia. W Mjanmie znajdziesz dzięki temu niesamowicie zdobione stupy oraz zapierające dech w piersiach ruiny (Bagan).
Panujący w państwie klimat określa się jako monsunowy, a zatem wyróżniamy tam dwie główne pory roku, zależne od wiejących wiatrów – letniego oraz zimowego. Monsun letni niesie ze sobą deszcz – o czym warto wiedzieć, wyjeżdżając do tego kraju. Lepiej wybrać okres od listopada do kwietnia, jednak warto dostosować termin do miejsc, które chcesz odwiedzić. Więcej informacji ZDE.
Kuchnia birmańska jest – jak większość kuchni azjatyckich – bardzo różnorodna i bogata w przyprawy. Podstawą tej kuchni są sosy rybne, ngapi (czyli pasta rybna) oraz ryż w każdej postaci, również makarony ryżowe. Birmańczycy dzielą makarony na cztery rodzaje ze względu na wielkość: gruby makron nitki to tzw. nangyi, zwykły makaron nitki to nantay, płaski makaron wstążkowy to nanpya oraz nanthay, który jest niezwykle cienki. Na południu Mjanmy głównym składnikiem mięsnym są owoce morza, na północ natomiast rośnie spożycie drobiu. Wszędzie oczywiście spróbujesz szczurów, węży i insektów. Tamin kyaw, smażony ryż, to najtańsza i najbardziej popularna potrawa, dostępna na każdym rogu.
Kuchnia birmańska charakteryzuje się również wykorzystaniem dużej ilości świeżych warzyw i owoców, które niejednokrotnie są łączone w jednej potrawie. Ulubiony owoc Birmańczyków to mango, a ulubionym warzywem… Archidendron jiringa, które w dosłownym tłumaczeniu znaczy dogfruit – psi owoc.
Często pytacie nas co warto przywieźć znajomym z Mjanmy (Birmy), dlatego poniżej załączamy listę najbardziej popularnych pomysłów!
W Birmie znajdziesz ogromny wybór produktów rękodzielniczych – ceramikę, rzeźby, szkatułki, ręcznie tkane ubrania. Dostępne będą zarówno na przyświątynnych straganach, targach oraz przydrożnych kramach.
Jak wszędzie w Azji warto przywieźć do domu lokalne przyprawy, produkty spożywcze (które można wwieźć na teren UE) oraz miejscowy alkohol.
Komunikacja publiczna w Birmie to autobusy, taksówki, pociągi i samochody przypominające songthaew. Taksówki kursują również na dłuższych dystansach, jednak najczęściej ich koszt jest znacznie wyższy niż współdzielenie songthaew. W miastach spotkasz nie pierwszej młodości busy, w których prywatni przewoźnicy walczą między sobą o podróżnych. Nie licz raczej na rozkład jazdy – kierowcy często czekają, by autobus się zapełnił, aby podróż była opłacalna.
Warto choć raz podróżować koleją – to niesamowita okazja do poznania lokalnych mieszkańców i obserwowania pięknego krajobrazu. Możesz wybrać miejsca typu ordinary (twarde, podróżują nimi raczej lokalni mieszkańcy), upper calss (miękkie fotele, korzystają turyści i bogatsi mieszkańcy) oraz sypialne (obowiązuje wcześniejsza rezerwacja).
Birma (Myanmar) przyciąga turystów z całego świata niepowtarzalnym urokiem starych świątyń, jakby czas zatrzymał się tam kilka wieków temu. Warto tam zobaczyć:
Wizę do Birmy, podobnie jak do innych krajów, uzyskać można na kilka sposobów, które opisaliśmy ZDE.
Na wstępie podkreślamy, że zawsze sugerujemy kontakt z lekarzem medycyny podróży przed podróżami w egzotyczne miejsca i dostosowanie szczepień do aktualnego stanu zdrowia i sytuacji w danym kraju.
Przy wjeździe do Mjanmy (Birmy)nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia, a informacje o aktualnych zagrożeniach i zaleceniach znajdziesz na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Najbliższa Polska Ambasada znajduje się w Bangkoku:
Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Bangkoku
l71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd.
Wireless Road, Lumpini, Pathumwan
Tel.: +66-(0)2-250-9223, +66-(0)2-250-9224
Adres e-mail: [email protected] lub [email protected]
Adres strony www: http://bangkok.msz.gov.pl/pl
Veškerý obsah je chráněn zákonem. Používejte, kopírujte nebo duplikujte pouze se souhlasem vlastníka webu.
Kopírování obsahu podléhá manipulačnímu poplatku.
2025 Polviet Travel