Malajsie

Malajsie

Malajsie se nachází v jihovýchodní části Asie a může být rozdělena na dvě části. Pevninská část se skládá z Malajského poloostrova ale země taktéž zahrnuje východní část, která má spíše ostrovní charakter. Hlavní a zároveň největší město Malajsie je Kuala Lumpur. Toto město je ovšem tak přeplněné, že již dávno přestalo být sídlem úřadů. Počet obyvytel Malajsje se odhaduje na 29 milonů obyvatel. V hlavním městě jich žije přes 2 miliony.

Infografika-Malezja

Wycieczki po polsku

Wycieczki z polskim przewodnikiem w Malezji.

historia malezji

Malezja nie ma długiej historii, istnieje bowiem od 1957 roku, kiedy to uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii. Osiągnięcia tego kraju w ciągu tak krótkiego okresu czasu są godne podziwu – szczególnie skupiając się na rozwoju gospodarki. Obecnie Malezja jest trzecią po Indonezji i Tajlandii gospodarką w regionie, choć sama zalicza się do krajów rozwijających się.

 

Jest to kraj bardzo zróżnicowany kulturowo, co wynika głównie z bogatej historii terenów, na których obecnie leży Malezja. Od XV wieku zmagała się z najazdami i próbami przejęcia władzy przez różne kraje (Portugalia, Holandia, Wielka Brytania) oraz konfliktami wewnętrznymi. Konflikty te trwały aż do XX wieku, gdzie teoretyczną władzę sprawowali sułtani, których oficjalnymi „doradcami” byli brytyjscy rezydenci.

 

Podczas II WŚ Półwysep Malajski został zaatakowany przez wojska japońskie, a wielu sułtanów zaczęło popierać japońskie rządy. Dopiero w 1948 r. powstała Federacja Malajska, w której skład weszły wszystkie stany półwyspu (z wyjątkiem Singapuru). Po 9 latach Federacja Malajska ogłosiła niepodległość od Wielkiej Brytanii i zmieniła nazwę na Malezję w 1963 roku.

religia w malezji

Malajsie je muslimská země. Turisté mohou očekávat velmi liberární zacházení, nicméně je potřeba si uvědomit, že některá chování typická pro Čechy může místní obyvatele urazit. Především se nedoporučuje dotýkat se jídla levou rukou a také ukazovat na lidi nebo různé objekty prstem. Nikdo nebude turisty trestat kvůli jejich lehkému outfit ale je lepší se v ulících Malajsie pohybovat se zakrytými pažemi.

 

Drugą po islamie religią w Malezji jest buddyzm, a kolejną chrześcijaństwo.

wycieczki malezja

pogoda w malezji

W kraju panuje klimat typowo równikowy, co oznacza cały rok wysokich temperatur, dużą wilgotność powietrza i opady w porze deszczowej. Pora susha występuje w różnych okresach w zależności od iejsca: wschodnie wybrzeże – kwiecień-październik, zachodnie wybrzeże – styczeń-marzec oraz Borneo (część malezyjska) – marzec-wrzesień. Więcej informacji znajdziesz ZDE.

kuchnia malezji

Kuchnia malezyjska odznacza się silnymi wpływami chińskimi i indyjskimi. Wiele w niej ostrych przypraw i różnorodnych smaków. Nieco trudniej znaleźć tu wieprzowinę z uwagi na dominującą religię, jednak nie jest to niemożliwe (szczególnie w chińskich dzielnicach) oraz wołowinę (duża liczba hindusów). Daniem narodowym Malezji jest nasi lemak, czyli ryż zawinięty w liście bananowca i w nich ugotowany. Skład i wygląd może się różnić w zależności od miejsca, lecz najczęściej spotkasz w nim poza ryżem: suszoną kałamarnicę, jajko, ośmiornicę, kurczaka, orzechy, sos sambal oelek i trochę świeżych warzyw. Na pewno w Little India oraz innych miejscach znajdziesz wiele składników charakterystycznych dla kuchni indyjskiej – roti, lassi i wszelkie rodzaje curry. Warty uwagi jest też Char Kway Teow, który jest po prostu wszelkimi możliwymi wariacjami na temat makaronu ryżowego lub sojowego z dodatkami (mięso, owoce morza, warzywa, zioła).

jakie pamiątki z Malezji?

Często pytacie nas co warto przywieźć znajomym z Malezji, dlatego poniżej załączamy listę najbardziej popularnych pomysłów!

 

Widząc jak kolorowa i różnorodna jest Malezja nie zdziwi Cię, że na targowiskach znajdziesz mnóstwo świetnych produktów. Kto nie chciałbyb drewnianej lub plastikowej… bombki z tropikalnymi motywami, aby przypominała w grudniu o wakacjach? Na stoiskach obok z całą pewnością znajdziesz równiesz batikowe chusty w różnym rozmiarze – do dekoracji stołu lub zakrycia ramion. Tradycyjny malajski latawiec na pewno ucieszy najmłodszych. 

 

Jak w całej Azji, tak i w Malezji warto poszukać dobrej kawy i herbaty, ale również kosmetyków z oleju kokosowego. W sklepach znajdziesz ogromny wybór słodyczy (w tym tych z duriana), przypraw i produktów spożywczych, których przewóz jest legalny (uwaga na świeże produkty!), a które przypomną Ci smak wakacji!

transport w malezji

Po samej Malezji najlepiej jest poruszać się autobusami. Siatka połączeń jest gęsta, a ceny okazują się przystępne nawet dla tych turystów, którzy nie dysponują wypchanym portfelem. Ten sposób transportu znacząco różni się od tego, który znamy z Polski – siedzenia są szersze, wygodniejsze i rozkładają się na tyle, że w podróży można całkiem dobrze wypocząć. Bilety można kupić na dworcach autobusowych i biurach w miastach, jak również poprosić hotel o pomoc w zakupie odpowiedniego biletu. W mieście możesz korzystać do woli z taksówek, riksz, metra oraz kolejek.

Co warto zobaczyć w malezji?

Malezja jest jednym z najbogatszych i najbardziej nowoczesnych państw Azji Południowo-Wschodniej. Nie oznacza to jednak, że jest krajem drogim, który zatracił naturalne piękno na rzecz wielkich miast. Jest wręcz przeciwnie:

Kuala Lumpur

Kuala-Lumpur-08

Petronas Towers

KL Bird Park

Batu Caves

Highlands

highlands-3

Langkawi

Penang

Melacca

malacca-1

Tioman

tioman-1

Park Narodowy Borneo

borneo-1

Park Narodowy Mulu

mulu-1

Rezerwat Dzikiej Przyrody Tabin

Sandakan

Sandakan-1

Dolina Danum

danum-1

Kota Kinabalu

malezja - wiza

Obywatele Polski, których wypoczynek nie przekroczy 90 dni mogą wjechać do Malezji za darmo! Więcej informacji ZDE.

malezja szczepienia

Na wstępie podkreślamy, że zawsze sugerujemy kontakt z lekarzem medycyny podróży przed podróżami w egzotyczne miejsca i dostosowanie szczepień do aktualnego stanu zdrowia i sytuacji w danym kraju.

Przy wjeździe do Malezji nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia, a informacje o aktualnych zagrożeniach i zaleceniach znajdziesz na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

ambasada polski w malezji

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Kuala Lumpur
182, Jalan Tun Razak, Kampung Datuk Keramat, 55000 Kuala Lumpur, Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur, Malajsie
P.O. Box 10052, 50704 Kuala Lumpur Malaysia
Telefon: 00-603-2161 0805, 2161 0780
Adres email: [email protected]
Adres www: https://www.mzv.cz/kualalumpur/cz/nas_urad/index.html

Szukasz wymarzonej wycieczki?
Napisz do nas!