Malezja

Malezja

Położona w Azji Południowo-Wschodniej Malezja to państwo, które można podzielić na dwie części. Na część kontynentalną składa się Półwysep Malajski, w skład państwa wchodzi jednak również część wschodnia o wyspiarskim charakterze. Stolicą, a jednocześnie największym miastem Malezji jest Kuala Lumpur, miasto przeludnione do tego stopnia, że w celu odciążenia jego mieszkańców już jakiś czas temu przestało być siedzibą władz krajowych. Ludność Malezji szacowana jest na około dwadzieścia dziewięć milionów. Ponad dwa miliony stanowią przy tym mieszkańcy stolicy.

Kultura i turystyka 

Malezja jest państwem atrakcyjnym turystycznie, dzięki czemu loty do Kuala Lumpur i na Borneo są organizowane przez wiele linii lotniczych, w tym również europejskich. Nie ma bezpośredniego połączenia z Polski, odpowiednio wcześnie zarezerwowany lot z przesiadkami nie powinien być jednak drogi. Po samej Malezji najlepiej jest poruszać się autobusami. Siatka połączeń jest gęsta, a ceny okazują się przystępne nawet dla tych turystów, którzy nie dysponują wypchanym portfelem. Kuchnia malezyjska odznacza się silnymi wpływami chińskimi i indyjskimi. Wiele jest w niej ostrych przypraw i różnorodnych smaków. Bazuje przede wszystkim na ryżu i jego wariacjach.

Podstawowe informacje 

Malezja jest państwem muzułmańskim. Turyści mogą tu liczyć na wyjątkowo liberalne traktowanie, warto jednak pamiętać o tym, że pewne zachowania typowe dla Polaków mogą razić miejscowych. Nie zaleca się przede wszystkim dotykania pożywienia lewą ręką, bardzo mało taktowne jest też pokazywanie ludzi lub obiektów palcem. Nikt nie ukarze turystki z powodu zbyt frywolnego stroju, jeśli jednak jest to możliwe, po ulicach malezyjskich miast warto poruszać się z zakrytymi ramionami.

Co warto zobaczyć w malezji?

Malezja jest jednym z najbogatszych i najbardziej nowoczesnych państw Azji Południowo-Wschodniej. Nie oznacza to jednak, że jest krajem drogim, który zatracił naturalne piękno na rzecz wielkich miast. Jest wręcz przeciwnie: Kuala Lumpur, Petronas Towers, KL Tower, KL Bird Park, Batu Caves, Highlands, wyspa Langkawi, wyspa Penang,  Melacca, wyspa Tioman, Park Narodowy Borneo, Park Narodowy Mulu, Sandakan, Rezerwat Dzikiej Przyrody Tabin, dolina Danum, Kota Kinabalu, Mount Kinabalu.

  • Powierzchnia: 329 750 km²
  • Liczba ludności: 32 050 000
  • PKB per capita: 29 041 USD

Kuala Lumpur, jednak siedziba rządu została przeniesiona do Putrajayi aby odciążyć przeludnione Kuala Lumpur.

Ringgit malezyjski (MYR)
1 MYR = 0,9 PLN

Walutę można wymieniać w kantorach (bardzo atrakcyjne kursy walut).

W przypadku pobytu nie dłuższego niż 90 dni, w ciągu 180 dni, nie ma obowiązku posiadania wizy.

W Malezji funkcjonują wtyczki z trzema bolcami o przekroju kwadratowym – brytyjskie. Napięcie w Malezji to 220-240 V, a częstotliwość 50 Hz. Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w uniwersalny adapter do gniazdka.

Roaming działa. Karty SIM są ogólnodostępne (koszt karty z pakietem internetu to około 30 zł). Po zakupie wymagana jest rejestracja (należy mieć przy sobie oryginał paszportu). Na wyspach i na prowincji występują problemy z zasięgiem.

Ilość punktów dostępu do internetu nie stanowi żadnego problemu (zawsze dostępny jest w hotelach, restauracjach, kawiarniach).

Nie należy dotykać jedzenia lewą ręką, wskazywać ludzi/punktów palcem, wbijać pałeczek w ryż, głaskać ludzi po głowie.

Błonica, tężec, krztusiec (DTP); WZW A; WZW B; dur brzuszny; wścieklizna. Szczepienie na żółtą gorączkę jest obowiązkowe jeśli wlatujemy do Malezji z kraju, który zagrożony jest tą chorobą (lista krajów dostępna tutaj).
Polecamy również skonsultować się z lekarzem medycyny podróży w sprawie profilaktyki przeciwmalarycznej.

W świątyniach, kościołach i domach prywatnych zdejmujemy buty. Malezja to kraj muzułmański, w miejscach publicznych nosimy skromny strój zakrywający ramiona, dekolt i kolana. Większość meczetów zapewnia szaty okrywające ciało dla chcących go odwiedzić kobiet.

Transport autobusowy pokrywa znaczną część kraju i jest to najbardziej popularny środek transportu w Malezji (autobusy są bardzo komfortowe). Na każdą ze znanych wysepek kursują regularnie promy. Kolej jest powolna i polecana jest dla pasjonatów tego środka transportu.

Nie polecamy poruszania się taksówkami ze powodu częstych oszustw. W dużych miastach zdecydowanie lepiej jest wybrać metro lub skorzystać z aplikacji Grab.

Publiczna służba zdrowia w Malezji jest na dość niskim poziomie, zdecydowanie lepiej prezentują się prywatne przychodnie i kliniki. Wszędzie jednak opieka zdrowotna jest dla obcokrajowców płatna, dlatego zaleca się wykupienie ubezpieczenia, które pozwoli na uniknięcie kosztownego leczenia.

Kuchnia z dostrzegalnymi silnymi wpływami kuchni indyjskiej i chińskiej, oparta na ryżu i intensywnych przyprawach (curry, chilli). W kuchni malajskiej nie znajdziemy uznawanej przez muzułmanów za nieczystą – wieprzowiny.

Jemy łyżką i widelcem.

Alkohol w Malezji należy do produktów drogich.

Kuala Lumpur, Penang, Langkawi, Melaka, Senai, Subang, Kota Kinabau, Kuching

Ponggal (połowa stycznia)
Chiński Nowy Rok (styczeń/luty)
Thaipusam (styczeń/luty)
Ramadan (marzec/kwiecień)
Hari Raya Puasa (kwiecień)
Wielkanoc (kwiecień)
Dzień Wesak (maj)
Świąto Zbiorów Kadazan (maj)
Międzynarodowy Festiwal Latawców (maj)
Międzynarodowy Festiwal Bębnów (czerwiec)
HM Di Pertuan Agong (czerwiec)
Święto Narodowe (sierpień/wrzesień)
Deepavali (październik/listopad)
Kota Belud Tamu Besar (koniec listopada)
Boże Narodzenie (25 grudnia) – święto państwowe Malezji.

  • Pole
  • Republik Poland

Ambasada RP w Kuala Lumpur
No 10, Lorong Damai 9, Off Jalan Damai, 55000 Kuala Lumpur
P.O. Box 10052, 50704 Kuala Lumpur Malaysia

Tel. 00-603-2161 0805, 2161 0780
Fax. 00-603-2161 0779, 2164 9924
E-mail: kualalumpur.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.kualalumpur.msz.gov.pl