Wietnam

wietnam

Wietnam to kraj dla nas bardzo egzotyczny i jeśli zapytać o niego przeciętną osobę na ulicy, nie dowiemy się o nim niczego specjalnego. To położone niemal dosłownie na drugim końcu świata miejsce jest jednak wyjątkowo dla nas ciekawe, ponieważ jego klimat i kultura są historycznie wolne od wpływów, jakie ukształtowały nasze społeczeństwo, a współczesny Wietnam cały czas broni się przed globalizmem powodującym, że każdy kurort turystyczny w dowolnym miejscu globu jest niemal taki sam. Można tam znaleźć oddalone od zgiełku wioski, w których wypoczniesz w ciszy oraz tętniące życiem duże miasta. Na uwagę zasługuje historia Wietnamu, której ślady spotkać można na każdym kroku.

Wycieczki po polsku

Wycieczki po Angielsku

Wycieczki z przewodnikami anglojęzycznymi.

WIETNAM RELIGIA

W Wietnamie znaleźć można ślady naprawdę wielu religii. Do najbardziej popularnych należą buddyzm, chrześcijaństwo, konfucjanizm, taoizm czy hinduizm. Buddyzm wietnamski charakteryzuje się podkreślaniem społecznego aspektu człowieka jako indywidualnej jednostki, która stanowi element tworzonej w naturalny sposób wspólnoty. Konfucjanizm nie jest tak powszechny jak kilkaset lat temu, jednak w wietnamskiej kulturze łatwo znaleźć jego pozostałości – choćby poszanowanie osób starszych, przykładanie dużej wagi do wiedzy i działalności artystycznej oraz cześć oddawana przodkom. Taoizm koncentruje się na szukaniu szczęścia i długowieczności i wyznaje go niewielki procent społeczeństwa, podobnie jak hinduizm. Chrześcijaństwo przybyło do Wietnamu około XV w. i wyznaje go około 10% Wietnamczyków.

WIETNAM pogoda

Klimat Wietnamu jest bardzo zróżnicowany w poszczególnych regionach. Dzięki temu kraj możesz odwiedzić właściwie o każdej porze roku! Należy oczywiście dostosować plan zwiedzania do temperatur i opadów w danej okolicy. Na północy średnie roczne temperatury są niższe i występują 4 pory roku, a na południu klimat jest tropikalny, upalny i występują pory sucha i deszczowa. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

WIETNAM kuchnia

Opisanie kuchni wietnamskiej to nie lada wyzwanie, bo tak naprawdę Wietnam ma kilka naprawdę sztandarowych dań, które wszyscy znają i kochają, ale niemal w każdym mieście robione są one inaczej! Na przykład zupa pho – cudownie sycący, mocny, mięsny bulion z makaronem, mięsem i… no właśnie. Na północy (Hanoi jest stolicą pho!) podaje się ją z ziołami w zupie, a doprawić ją możesz limonką, chilli czy czosnkiem. Na południu natomiast zioła dostaniesz w dużym koszyku i samodzielnie wybierzesz, które i ile chcesz zjeść.

 

Na północy królują smaki słony i kwaśny, a chilli używa się niewiele, w centralnej części zdecydowanie dominują smaki ostre, a na południu ostrość przełamuje się słodyczą. Poniżej kilka najbardziej popularnych dań regionów, których warto spróbować.

kuchnia północy

Banh-Cuon-1
Banh Cuon
Bun-cha-1
Bun Cha
bun-thang-1
Bun Thang
cha-ca-la-vong-1
Cha Ca La Vong
Pho-chien-phong-1
Pho Chien Phong
Ca-Phe-Trung-1
Ca Phe Trung

kuchnia CENTRUM

banh-beo-1
Banh Beo
banh-khoai-1
Banh Khoai
Bun-bo-Hue-1
Bun Bo Hue
cao-lau-1
Cao Lau
com-hen-1
Com Hen
mi-quang-1
Mi Quang

kuchnia POŁUDNIA

Banh-khot-1
Banh Khot
Bun-thịt-nuong-1
Bun Thịt Nuong
Canh-chua-1
Canh Chua
goi-cuon-1
Goi Cuon
Hu-Tieu-Nam-Vang-1
Hu Tieu Nam Vang
banh-mi-1
Banh Mi
conical-hat-non-la
vietnam-market

jakie pamiątki z wietnamu?

Często pytacie nas co warto przywieźć znajomym z Wietnamu, dlatego poniżej załączamy listę najbardziej popularnych pomysłów!

 

Z Wietnamem kojarzą się na pewno stożkowe kapelusze – non la, jak i niedroga odzież – poza night marketami warto zajrzeć do krawców w Hoi An! W każdej części Wietnamu znajdziesz ręczne wyroby – od ceramiki, poprzez biżuterię, aż po popularne figurki różnego kształtu. Pamiętaj, że antyki i produkty pochodzenia zwierzęcego (szczególnie wszelkiego rodzaju skóry, rogi) podlegają zawsze specjalnym przepisom! Na pewno trafisz również na stoiska z winem ryżowym, jednak tu sugerujemy wybieranie butelek bez węży w środku – może pojawić się problem z wwozem takiej pamiątki do UE. Polecamy rozejrzeć się za odrobiną sztuki – obrazy, stare plakaty znajdziesz tu w dobrej cenie i długo będą przypominać Ci o wspaniałych wakacjach.

 

Dobrym pomysłem na prezent z Wietnamu są również produkty spożywcze. O ile z hermetycznie pakowanymi orzechami, kawą, herbatą czy przyprawami nie ma najmniejszego problemu – o tyle w kwestii świeżych produktów sprawdź aktualne przepisy, ponieważ w 2019 roku zostały one zaostrzone.

WIETNAM transport

W Wietnamie nie jest trudno się przemieszczać. W obrębie miasta warto korzystać z taksówek (Grab to lokalny odpowiednik Ubera, można zamówić kierowcę ze skuterem lub samochodem), najlepiej na skuterach – pozwala to uniknąć stania w korkach. Sieć kolei nie jest mocno rozbudowana i przez postoje na każdej stacji z północy na południe zajmuje sporo czasu, dlatego lepiej skorzystać z autobusów (bilety można kupić w każdym biurze na miejscu) lub krajowych lotów (pomagają oszczędzić dużo czasu, a częste promocje lokalnych linii lotniczych pozwalają upolować bilet w dobrej cenie).

CO WARTO ZOBACZYĆ W wietnamie?

Wietnam to kraj, w którym mieszka większa część zespołu Polviet Travel. Znamy ten kraj od podszewki, a tu przedstawiamy naszą listę – co warto zwiedzić w Wietnamie:

Hanoi

Zatoka Ha Long

halong-4270460_1920

Sapa

sapa vietnam deluxe

Fanispan

fanispan-1

Ninh Binh

800px-Ninh_Binh_cave_river_boating

Da Nang

nuidanang

Hoi An

Hoi an wietnam

Hue

Park Narodowy Phong Nha

Nha Trang

nha-trang-beach-1

Ho Chi Minh (Sajgon)

saigon_overview

Delta Mekongu

Mekong Delta Południowy Wietnam

Can Gio

Can Gio Mangrove Wietnam

Ben Tre

ben tre vietnam deluxe

Tra Su

Phu Quoc

bai-sao-phu-quoc-2

Dalat

dalat-1

My Son

WIETNAM - wiza

Wizę do Wietnamu możesz uzyskać na kilka różnych sposób – będzie od tego zależała cena i czas wydania wizy. Szczegółowe informacje znajdziesz TUTAJ.

WIETNAM szczepienia

Na wstępie podkreślamy, że zawsze sugerujemy kontakt z lekarzem medycyny podróży przed podróżami w egzotyczne miejsca i dostosowanie szczepień do aktualnego stanu zdrowia i sytuacji w danym kraju.

Przy wjeździe do Wietnamu nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia, a informacje o aktualnych zagrożeniach i zaleceniach znajdziesz na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

ambasada polski w wietnamie

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Socjalistycznej Republice Wietnamu

Numery telefonów: +842438452027 oraz +84988017475

Adres e-mail: [email protected]

Adres strony www: www.hanoi.msz.gov.pl

Adres ambasady: Wietnam, Hanoi, 3 Chua Mot Cot

Szukasz wymarzonej wycieczki?
Napisz do nas!