Wietnam

Wietnam

Wietnam to kraj dla nas bardzo egzotyczny i jeśli zapytać o niego przeciętną osobę na ulicy, nie dowiemy się o nim niczego specjalnego. To położone niemal dosłownie na drugim końcu świata miejsce jest jednak wyjątkowo dla nas ciekawe, ponieważ jego klimat i kultura są historycznie wolne od wpływów, jakie ukształtowały nasze społeczeństwo, a współczesny Wietnam cały czas broni się przed globalizmem powodującym, że każdy kurort turystyczny w dowolnym miejscu globu jest niemal taki sam. Można tam znaleźć oddalone od zgiełku wioski, w których wypoczniesz w ciszy oraz tętniące życiem duże miasta. Na uwagę zasługuje historia Wietnamu, której ślady spotkać można na każdym kroku.

Kultura i turystyka 

Wspomniana we wstępie przypadkowa osoba może nam opowiedzieć coś o wojnie w Wietnamie, gdzie starły się ze sobą wpływy Związku Radzieckiego oraz USA. Doprowadziło to do potężnego konfliktu pomiędzy demokratycznym południem i totalitarną północą. Wygrała północ i doprowadziła do zjednoczenia kraju pod systemem komunistycznej dyktatury. Warto o tym pamiętać, ponieważ kraj nie jest „wesołym barakiem” na wzór PRL, a raczej bliżej mu do skrzyżowania Chin z Koreą Północną. Zwykły przestępca i dysydent mogą wylądować w obozie pracy. Wyjazd do Wietnamu nie jest oczywiście ryzykowny, ponieważ turyści, zwłaszcza ci z daleka, to jedno z głównych źródeł dochodów kraju.

Podstawowe informacje 

Wietnam ma nietypowy kształt. Obejmuje niemal całe wschodnie wybrzeże Półwyspu Indochińskiego, przez co jest bardzo zróżnicowany pod względem klimatu, kuchni i nawet dialektów, jakimi porozumiewają się ludzie. Południe kraju to obszar typowo tropikalny, taki, jaki znamy z filmów o wojnie w Wietnamie. Dominuje tam kuchnia słodko-kwaśna. Idąc na północ, najpierw spotkamy wielkie obszary sawanny, gdzie nie dzieje się za wiele, a jeszcze dalej na północ, w stronę Chin, pojawią się typowe dla tej części świata bardzo wilgotne obszary monsunowe. Tutaj kuchnia jest niesamowicie ostra, a do tego w jej repertuarze pojawia się także masa dziwnych dla nas rozwiązań spowodowanych bliskością Chin.

Co warto zobaczyć w wietnamie?

Wietnam to kraj, w którym mieszka większa część zespołu Polviet Travel. Znamy ten kraj od podszewki, a tu przedstawiamy naszą listę – co warto zwiedzić w Wietnamie: zatoka Ha Long, Sapa, Fanispan, Hanoi, Ninh Binh, Da Nang, Hoi An, Hue, Park Narodowy Phong Nha, Nha Trang, Delta Mekongu, Ho Chi Minh (Sajgon), Tra Su oraz Phu Quoc.

  • Powierzchnia: 331 212 km2
  • Liczba ludności: 93 643 000
  • PKB per capita: 

Hanoi

Dong Wietnamski (VND) / 1USD = 22.300VND

W turystycznych miejscach akceptowane są waluty USD, EURO.

Pełny, wizę lub promesę wizową trzeba mieć przed wjazdem do kraju. Więcej informacji www.wietnamwiza.com

230V / wtyczki okrągłe lub płaskie. W wielu miejscach mieszane. Z uziemieniem lub bez. Warto mieć kostkę.

Roaming działa, z wyjątkiem sieci T-MOBILE (trzeba włączyć opcję „roaming na Wietnam”). Oficjalnie jest obowiązek rejestrowania kart sim, w praktyce jednak można je kupić bez problemu.
Numer kierunkowy: +84

Działa z różną prędkością. W miastach dużo darmowych hot spotów. WIFI jest powszechne w hotelach, kawiarniach, komunikacji miejskiej i taksówkowej. Internet 3G działa średnio, LTE tylko w dużych miastach.

Rozmów o partii i zmarłym liderze, porównywania kraju i mieszkańców z chińczykami i Chinami, narkotyków – kara śmierci, dyskutowania o wietnamsko – chińskiej przyjaźni, rozmów przez telefon przy ruchliwej ulicy – szczególnie w nocy, obnoszenia się z dużą ilością gotówki. Samodzielnej jazdy na skuterach po ruchliwych drogach – wypadki.

WZW A, WZW B, TBP, TĘŻĘC

W świątyniach i niektórych domach zdejmujemy buty. Starszym osobom podajemy obie ręce na powitanie.

Lotniczy – niezły, Drogowy – średni, Kolejowy – średni, Wodny – słaby, głównie w Delcie Mekongu i Sajgonu.
LOKALNY: XE OM – motorowa taksówka.

Przeciętna. Niezła w dużych miastach. Państwowa (cięższe przypadki, mniej prywatności) i Prywatna (szybko i drogo). Lekarze mówią zazwyczaj po angielsku, czasami po rosyjsku lub francusku.

Na północy słona, w centrum ostra na południu słodko – kwaśna. Należy spodziewać się dużo kolendry i bambusa. Najlepsza kawa świata, niezłe herbaty. Dużo zapożyczeń z kuchni francuskiej i chińskiej.
Alkohol: piwo, bimber ryżowy.

Jemy pałeczkami lub łyżką i widelce

1 Styczeń: Między narodowy Nowy Rok
Styczeń /Luty – TET, czyli Wietnamski Nowy Rok

14 Luty – Walentynki

8 Marzec – Międzynarodowy Dzień Kobiet

30 Kwiecień – Dzień Wyzwolenia

1 Maj – Międzynarodowe Święto Pracy

19 Maj–Rocznica urodzin HO CHI MINHA

2 Wrzesień – Dzień Niepodległości

30 Październik – Wietnamski Dzień Kobiet

  • Oficjalnie: Nguoi Nuoc Ngoai
  • Nieoficjalnie: Tay/Ong Tay

Chua Mot Cot, Hanoi
Telefon: +84 (4) 3845 2027