Singapur

Singapur

Wyjazd do Singapuru najlepiej zaplanować pomiędzy październikiem a majem. Wtedy bowiem mamy szansę, że pogoda będzie naszym sprzymierzeńcem i w komfortowych warunkach, przyjdzie nam poznać te fascynujące państwo. Samo zwiedzanie Singapuru warto połączyć z turystyką kulinarną. Kuchnia jest tu pełna niesamowitych przypraw i składników. Jej istnienie, to połączenie potraw z kuchni malezyjskiej, chińskiej, indyjskiej, indonezyjskiej, tajskiej, bliskowschodniej, a także z zachodu Europy. Prawdziwy raj dla smakoszy, choć to nie jedyne co ma do zaoferowania!

Kultura i turystyka 

Aby wyjechać do Singapuru, nie potrzebujemy wizy. Bez konieczności jej posiadania możemy przebywać tam do dziewięćdziesięciu dni. Jednak musimy pamiętać o ważności paszportu. Jeśli do wygaśnięcia jego ważności będzie mniej niż sześć miesięcy, to nie zostaniemy wpuszczeni do Singapuru. Musimy też już przy wjeździe mieć wykupiony bilet na powrót. Problemem może być z kolei konieczność zakupu singapurskiego dolara. Niestety na próżno będziemy go szukać po polskich kantorach i właściwie jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z bankomatów na miejscu już w Singapurze. Odliczając koszty samej operacji, to wartość jednego dolara oscyluje na poziomie dwóch i pół złotego.

Podstawowe informacje 

Singapur to miasto-państwo leżące na wyspie znajdującej się na skraju Półwyspu Malajskiego nad cieśniną Malakka i wraz z grupą otaczających ją wysepek, tworzy jedno z najmniejszych państw świata. Cała powierzchnia tego państwa wynosi zaledwie trochę mniej niż sześćset kilometrów kwadratowych. Choć większość mieszkańców tego kraju to Chińczycy oraz Malajowie, to nie musimy się przejmować nieznajomością języka. Angielski bowiem obok chińskiego oraz malajskiego i tamilskiego jest jednym z urzędowych, obowiązujących w Singapurze. Jedyna trudność, jaka może nas spotkać, to taka, że ten Singapurski angielski nieco różnic się od tradycyjnej, czystej wersji. Jednak każdy z podstawową znajomością tego języka, jest w stanie w Singapurze swobodnie się porozumieć.

Co warto zobaczyć w singapurze?

Stosunkowo niewielkie miasto-państwo, a możesz poczuć się jakbyś przeniósł się do przyszłości. Drzewa, które są tak naprawdę systemem wentylacyjnym, drapacze chmur… Lista jest długa:  Marina Bay Sands, Gardens by the Bay, Singapore Flyer, Chinatown, Little India, Sentosa Island, rejs rzeką Singapore, pokaz laserowy Marina Bay, centrum kolonialne, tor Formuły 1.

  • Powierzchnia: 716,1 km² 
  • Liczba ludności: 5 607 300
  • PKB per capita: 93 905,5 USD

Singapur

Dolar singapurski SGD = 2,8 PLN

Nie ma. Do 90 dni bez wizy. Wymagane jest, aby paszport przy wjeździe ważny był minimum 6 miesięcy oraz na terytorium Singapuru należy mieć bilet powrotny do kraju lub bilet na dalszą podróż. .

230 V / gniazdka elektryczne w tym kraju są według systemu brytyjskiego, dlatego konieczna jest przejściówka, do wypożyczenia w większości hoteli.

Roaming działa bez problemów, jednak ceny są wysokie, aby aktywnie korzystać z połączeń telefonicznych do Polski, lepiej kupić kartę pre-paid.

Internet powszechnie dostępny w większości knajpek, guesthousów, hoteli i na lotnisku. Sporo darmowych hot spotów, z których można korzystać. Z prędkością jednak jest różnie.

W Singapurze nie można: pluć, śmiecić, pić i jeść w autobusach, metrze, żuć gumy, karmić ptaków w parku, zrywać kwiatów, przechodzić przez ulice w miejscu do tego niewyznaczonym. Za łamanie zakazów można zostać ukaranym grzywną pieniężną w wysokości 500-1000 $.

Za kradzież, wandalizm i włamania jest kara chłosty, za posiadanie narkotyków wysoka grzywna pieniężna i kara pozbawienia wolności, za handel narkotykami obowiązuje kara śmierci.

Unikamy krytyki istniejącego w państwie porządku prawnego i politycznego.

WZW A, WZW B, TBP, TĘŻĘC, DUR BRZUSZNY
Stałe zagrożenie zakażeniem wirusem dengi, wywołanym ukąszeniami komarów. W drugiej połowie 2016 r. odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

W miejscach kultu religijnego obowiązuje odpowiedni strój (długie spodnie/spódnicę oraz bluzkę przynajmniej z krótkim rękawem i bez dużego dekoltu), przy każdej świątyni dostępne są nakrycia dla osób nieodpowiednio ubranych. Przed wejściem do meczetu lub świątyni hinduskiej należy zdjąć buty.
Najczęściej przyjętą formą powitania jest podanie ręki. Przed wejściem do singapurskiego domu (przychodzimy tylko zaproszeni – przyjście bez zapowiedzi jest niegrzeczne) trzeba zdjąć buty.

Lotniczy – bardzo dobry, transport miejski (metro, autobusy, taxi) – bardzo dobry

Na bardzo wysokim poziomie. Ubezpieczenia osobowe nie są obowiązkowe, jednak ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia szpitalnego lepiej je wykupić. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 20 SGD, koszt doby w szpitalu od 300 do 5000 SGD, w zależności od standardu szpitala i pokoju.

Kuchnia całej Azji, potrawy powstałe, jako efekt ich przenikania się. Wpływy kuchni takich jak malezyjska, chińska, indyjska, indonezyjska, tajska, bliskowschodnia, a także europejska, przyczyniły się do powstania unikalnych dań i smaków charakterystycznych dla tego miasta. Warto spróbować zarówno tutejszego street food w popularnych hawker centers, a także wybrać się do restauracji, w których dania przygotowują utalentowani szefowie kuchni.

1 Styczeń -Międzynarodowy Nowy Rok
Styczeń/Luty – Chiński Nowy Rok

14 Luty – Walentynki

8 Marzec – Międzynarodowy Dzień Kobiet

Marzec/Kwiecień – Wielkanoc

1 Maj – Międzynarodowe Święto Pracy

10 Maj – Vesak – święto buddyjskie

25-26.06 – Hari Raya – święto muzułmańskie

9 Sierpień – Dzień Niepodległości

1 Wrzesień – Hari Raya Haji – święto muzułmańskie

18 Październik Diwali/Deepavali – święto hinduskie

25 Grudzień – Boże Narodzenie

31 Grudzień – Sylwester

Embassy of the Republic of Poland
435 Orchard Road | #17-02/03 Wisma Atria | 238877 Singapore
T: +65 6235 9478 ext. 403 www.singapore.mfa.gov.pl