Tajlandia

tajlandia

Azja to w ostatnich latach bardzo popularny kierunek wyjazdów wakacyjnych Polaków. Wśród krajów z tego rejonu świata, bez wątpienia najczęściej odwiedzana jest Tajlandia, o której wręcz krążą legendy pośród turystów. Wspaniałe krajobrazy, piękne plaże i pyszne jedzenie– to tylko niektóre z powodów, dla których każdego roku, kraj ten odwiedzają miliony turystów z całego świata. Tajlandia to również kraj niesamowicie bogatej kultury, którą warto obserwować na każdym kroku.

Infografika-Tajlandia

Wycieczki po polsku

Objazdowe

Krótkie

Wycieczki po angielsku

Na skuterach

historia tajlandii

Tajowie zwykli porównywać kształt Tajlandii do głowy słonia – symbolu dobroci i przyjaźni. Blisko 2000 lat temu obecne terytorium kraju zamieszkiwali Monowie, jednak właściwa historia Tajlandii rozpoczyna się wraz z migracją Tajów z południowo-zachodnich Chin w X-XII w. W XIII w. w dorzeczu górnego Menamu powstało państwo Sukhotaj. W XIV w. król Rama Thibodi I założył w dolinie Menamu Ajutthaję, stolicę królestwa, które objęło prawie całe terytorium dzisiejszej Tajlandii oraz znaczną część obecnej Kambodży. Sąsiednie kraje zaczęły nazywać państwo Syjamem – z czasem nazwa ta przyjęła się oficjalnie. Wewnętrzne konflikty i wojna z Birmą doprowadziły do osłabienia w XVI w., jednocześnie nasilając kontakty z Portugalczykami, Hiszpanami, Holendrami, Anglikami i Francuzami. Gen. Czao Phya Czakri ogłosił się królem (Rama I) i założył nową dynastię (Czakri) w 1782 r. Próby rozszerzenia granic zostały zahamowane przez kolonialne wpływy Francuzów i Brytyjczyków w ościennych państwach. Po ą, negocjacjach i nierównoprawnych traktatach z Wielką Brytanią, Francją i USA – Tajlandia, zachowując niepodległość, staje się krajem półkolonialnym.

 

Bezkrwawy zamach stanu, dokonany 1932 r. przez polityków cywilnych i przedstawicieli armii, przekształcił kraj w monarchię konstytucyjną. W 1940 r. rząd zawarł pakt o nieagresji z Japonią, a rok później sojusz wojsk. Po II wojnie światowej powstał cywilny rząd związanego z aliantami Seni Pramoja, który 1946 r. doprowadził do ugody z Wielką Brytanią i Francją. Wojsko wróciło do władzy już w 1947 r., by oddać ją dopiero w 1974 r., kiedy to Zgromadzenie Narodowe uchwaliło konstytucję, ustanawiającą w Tajlandii demokrację parlamentarną, a uchwalona w 1997 r. nowa konstytucja umocniła demokratyzację kraju. 

tajlandia religia

Najważniejszą religią w Tajlandii jest zdecydowanie buddyzm. Zaledwie 5% społeczeństwa wyznaje inną wiarę (w tym ok. 4% islam, a ok. 1% chrześcijaństwo). Króluje tu specyficzna odmiana buddyzmu, Theravada (buddyzm południowy).  Buddyzm tajski zakłada, że istotą życia jest zdobywanie karmy i reinkarnacja. Kolejne wcielenia zależą od zdobytej w poprzednich karmy – dobrej lub złej. Nieszczęście i cierpienie to kara za złe czyny. Cierpimy, bo w poprzednich życiach, nie udało nam się zachować harmonii. Celem ostatecznym jest wieczny stan błogości, czyli nirwana. Tajowie bardzo poważnie traktują swoją religię – żyją według buddyjskich zasad i przestrzegają ich na każdym kroku. 

Tajlandia_11

tajlandia pogoda

Tajlandia to wybrzeża, wyspy i część kontynentalna – co oznacza zróżnicowaną pogodę w różnych jej częściach. Okres w roku najlepiej więc dostosować do tego, co chcesz zwiedzić. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

tajlandia kuchnia

Oczywiście, wyjazd do Tajlandii to również niezwykłe przeżycie dla każdego smakosza, który lubi próbować potraw kuchni orientalnej. Należy jedynie pamiętać, że królują tutaj ostre przyprawy, których Tajowie sobie nie żałują. Jest to najzdrowsza, najsmaczniejsza i jednocześnie najmniej skomplikowana kuchnia Azji. Jedzenie jest dla Tajów formą rytuału, który niechętnie wykonują sami. Główną wytyczną jest zasada pięciu smaków: ostrego, słodkiego, gorzkiego, kwaśnego i słonego.

 

Tradycyjną podstawą tajskich dań jest ryż. Jest to o tyle skomplikowane, że możesz tu znaleźć mnóstwo różnych gatunków ryżu, wykorzystywanych w różnych potrawach. Szczerze polecamy spróbować ryżu khao hawm – czyli jaśminowego. Najczęściej używanymi przyprawami są chilli, czosnek i curry. Często można się też spotkać z mlekiem kokosowym , orzechami i różnymi świeżymi warzywami. Wśród mięs najbardziej popularne jest wieprzowe, drób oraz ryby i owoce morza. Do specjałów miejscowej kuchni należą zupy (ostro-kwaśne), zupy z mleczka kokosowego z drobiem, smażone ryby i oczywiście różne warzywa przygotowane na woku.

bangkok-market-1
Natural stone jewelry counter in Thailand

jakie pamiątki z tajlandii?

Często pytacie nas co warto przywieźć znajomym z Tajlandii, dlatego poniżej załączamy listę najbardziej popularnych pomysłów!

 

Tajlandia to świetne miejsce na zakup oryginalnych, aromatycznych przypraw. Cynamon, imbir, kurkuma, suszone owoce, pasta z tamaryndowca, pasty curry, liście kafiru, chilli czy trawa cytrynowa… Masz w czym wybierać!

 

Szeroki wybór kosmetyków naturalnych przyciągnie Twoją uwagę. Warto zainwestować w kosmetyki z naturalnego oleju kokosowego. Na targach znajdziesz również oryginalnie pachnące kadzidła, z których słynie Tajlandia.

 

Szeroki wybór biżuterii, ubrań i chust pozwoli Ci znaleźć coś dla siebie i bliskich! Wybór pomiędzy wszystkimi dostępnymi kolorami i wzorami sprawi Ci ogromną radość. Na stoiskach obok znajdziesz również wiele akcesoriów i dekoracji z kokosów – są lekkie i poręczne, więc nie powinny zająć za dużo miejsca w Twoim bagażu.

tajlandia transport

Podobnie jak w innych krajach, w Tajlandii możesz wybierać spośród kilku opcji transportu. Oczywiście zaliczają się do nich lokalne linie lotnicze, dzięki którym oszczędzisz mnóstwo czasu. Najtańszą opcją są zdecydowanie pociągi, które kosztują z drugiej strony sporo czasu. Dość gęsta sieć linii autobusowych i autokarowych pozwoli Ci na zachowanie równowagi pomiędzy kosztami i czasem podróży.

 

Po miastach najlepiej poruszać się Grabem (azjatycki odpowiednik Ubera) oraz tuk-tukami. Pamiętaj, aby ustalić koszt  przejazdu z kierowcą z góry, by uniknąć nieprzyjemności na końcu trasy.

CO WARTO ZOBACZYĆ W TAJLANDII?

Pewnie widziałeś już wiele zdjęć rajskich plaż, o których marzysz  siedząc przy biurku w biurze – duże szanse, że zostały one zrobione właśnie w Tajlandii. Pamiętaj jednak, że jest tam też co zwiedzać:

Chiang Rai

chiang-rai-1

Chiang Mai

Plantacje herbaty

tea-plantations-1

Park Narodowy Doi Inthanon

doi-inthanon-1

Ayutthaya

Ayutthaya​-1

Bangkok

bkk-1

Pałac Królewski

Wat Pho

Wat Arun

wat-arun-1

Kanchanaburi

Kanchanaburi-1

Erawan National Park

erawan-national-park-1

Phuket

phuket-1

Koh Chang

koh-chang-1

Koh Samui

koh-samui-1

Koh Phangan

tajlandia - wiza

Dla obywateli Polski możliwy jest wjazd do Tajlandii bez wizy. Szczegółowe informacje znajdziesz TUTAJ.

tajlandia szczepienia

Na wstępie podkreślamy, że zawsze sugerujemy kontakt z lekarzem medycyny podróży przed podróżami w egzotyczne miejsca i dostosowanie szczepień do aktualnego stanu zdrowia i sytuacji w danym kraju.

 

Przy wjeździe do Tajlandii nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia, a informacje o aktualnych zagrożeniach i zaleceniach znajdziesz na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

ambasada polski w tajlandii

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Bangkoku
Unit 605-607, 6th Floor, Athenee Tower,
Wireless Road, Lumpini, Pathumwan
Bangkok 10310, Thailand

Telefon: +66 (2) 079 7300
Adres e-mail: [email protected] lub [email protected]
Adres strony www: http://bangkok.msz.gov.pl/pl

Szukasz wymarzonej wycieczki?
Napisz do nas!