Tajlandia

TAJLANDIA

Azja to w ostatnich latach bardzo popularny kierunek wyjazdów wakacyjnych Polaków. Wśród krajów z tego rejonu świata, bez wątpienia najczęściej odwiedzana jest Tajlandia, o której wręcz krążą legendy pośród turystów. Wspaniałe krajobrazy, piękne plaże i pyszne jedzenie– to tylko niektóre z powodów, dla których każdego roku, kraj ten odwiedzają miliony turystów z całego świata. Tajlandia to również kraj niesamowicie bogatej kultury, którą warto obserwować na każdym kroku.

Kultura i turystyka 

Oczywiście, wyjazd do Tajlandii to również niezwykłe przeżycie dla każdego smakosza, który lubi próbować potraw kuchni orientalnej. Należy jedynie pamiętać, że królują tutaj ostre przyprawy, których Tajowie sobie nie żałują. Kolejna rzecz, którą warto wiedzieć o tym pięknym kraju – jego mieszkańcy są bardzo otwarci, dzięki czemu nawet turyści czują się fantastycznie w ich towarzystwie. Niezależnie od tego czy jesteśmy na wycieczce z biura podróży, czy też podróżujemy na własną rękę, warto jak najwięcej czasu spędzać wśród lokalnych mieszkańców. Dzięki temu, dowiemy się czegoś o ich codziennym życiu i tym samym lepiej poznamy samą Tajlandię.

Podstawowe informacje 

Właściwie na każdym kroku znajdują się przepiękne zabytki, które zachwycają orientalnym wyglądem. Miłośnicy zwiedzania z pewnością nie będą zatem narzekać na nudę. Kraj ten to także raj dla osób, które uwielbiają wypoczywać na urokliwych, piaszczystych plażach z krystalicznie czystą wodą. Ich ilość jest naprawdę duża, dlatego bez problemu znajdziemy miejsce, które pozwoli wypocząć w otoczeniu palm oraz szumu morza. Bangkok to idealny cel podróży dla turystów, którzy kochają tętniące życiem miasta. Warto sprawdzić na własnej skórze czy legendy o stolicy tego państwa, która nigdy nie zasypia, są prawdziwe.

Co warto zobaczyć w tajlandii?

Pewnie widziałeś już wiele zdjęć rajskich plaż, o których marzysz  siedząc przy biurku w biurze – duże szanse, że zostały one zrobione właśnie w Tajlandii. Pamiętaj jednak, że jest tam też co zwiedzać: Chiang Rai, Chiang Mai, plantacje herbaty, sanktuaria słoni, Park Narodowy Doi Inthanon,  Ayutthaya, Bangkok, Pałac Królewski, Wat Pho, Wat Arun, Kanchanburi, Erewan National Park, Phuket, Koh Chang, Koh Samui, Koh Phangan, Koh Phi Phi.

  • Powierzchnia: 513 120 km² 
  • Liczba ludności: 67 091 089
  • PKB per capita: 6590,6 USD

Bangkok

Bat Tajski (THB) /
1USD = 33.5 THB

W turystycznych miejscach akceptowane są USD, EUR

Nie ma. Wjazd bezwizowy do 30 dni drogą lotniczą i do 14 dni drogą lądową. Więcej informacji.
Więcej informacji:www.thaiembassy.org

Numer kierunkowy +66

220V / wtyczki okrągłe lub płaskie. W wielu miejscach mieszane. Z uziemieniem lub bez. Warto mieć kostkę.

Roaming działa bez zastrzeżeń. Czasem trzeba ręcznie zmienić sieć operatora w Tajlandii. Oficjalnie jest obowiązek rejestrowania kart sim okazując paszport. Lokalne karty sim z pakietem internetowym najlepiej kupić na lotnisku (pakiety dostosowane do długości pobytu).

Numer kierunkowy +66

Działa z różną prędkością. W miastach dużo darmowych hotspotów. WIFI jest powszechne w hotelach, kawiarniach i w komunikacji miejskiej. Internet 3G działa ok, LTE tylko w dużych miastach.

Dotykania czyjejś głowy i wskazywania stopą, wystawiania stóp w kierunku Taja lub Buddy, rzucania czymkolwiek w stronę Taja, rozmów o rodzinie królewskiej, armii i narkotykach – kara śmierci, dotykania posągów Buddy. Śmiecenia w miastach – mandaty. Ciemnych uliczek w miastach nocą – kradzieże. Obnoszenia się z dużą ilością gotówki. Krzyków i nerwowych zachowań. Południe Tajlandii przy granicy z Malezją – zagrożenie zamachami bombowymi.

WZW A, WZW B, TBP, TĘŻĘC

W świątyniach, kościołach i domach prywatnych zdejmujemy buty i czapki. Także w miejscach gdzie będą znaki lub Tajowie zwrócą uwagę. W miejscach kultu religijnego lub na terenie rezydencji królewskich nosimy skromny strój zakrywający ramiona, dekolt i kolana.

Witając się z Tajami nie podajemy ręki, tylko składamy ręce jak do modlitwy i delikatnie kłaniamy się głową.

Lotniczy – bardzo dobry, Drogowy – bardzo dobry, Kolejowy – średni, Wodny – niezły, szczególnie pomiędzy wyspami na południu. LOKALNY: TUK TUK i MOTO TAXI – wygodny i szybki. W Bangkoku Sky Train lub Metro.

Doskonała. Wybór pomiędzy państwowymi i prywatnymi ośrodkami. W regionie najlepsza. Większośc lekarzy mówi dobrze po angielsku.

Zdecydowanie słodko – ostra, dużo chili, czosnku, curry i imbiru. Zdecydowanie mało pieczywa. Tajowie naprawdę lubią cukier. Obowiązkowo napoje energetyczne!

Alkohol: whisky, piwo.

Jemy łyżką i widelcem, jedynie makarony pałeczkami.

1 STYCZEŃ – Międzynarodowy Nowy Rok
STYCZEŃ/LUTY:

Chiński Nowy Rok
Festiwal Parasoli,
Festiwal Kwiatów w Chiang Mai
14 LUTY – Walentynki

13 MARZEC – Dzień Słonia

6 KWIECIEŃ – Dzień Dynastii Chakri

13-15 KWIECIEŃ – Tajski Nowy Rok

12 SIERPIEŃ

Urodziny Królowej
Dzień Matki
SIERPIEŃ – Festiwal Głodnych Duchów w Phuket

PAŹDZIERNIK – Festiwal Wegetariański

LISTOPAD:

Festiwal Słoni w Surin Loy Krathong,
Festiwal Światła w Chiang Mai,
Festiwal Małp w Lopburi.
5 GUDZIEŃ:

Urodziny Króla,
Dzień Ojca.
10 GRUDZIEŃ:

Rocznica Koronacji Króla Rama IX

  • Oficjalnie: Chaw tang chati
  • Popularne: FARANG

Sau / Polen

Unit 605-607, 6th Floor, Athenee Tower,
Wireless Road, Lumpini, Pathumwan,
Bangkok 10330, Tajlandia
Telefon: +66 (2) 079 7300