Laos

Laos

W górach w Azji południowej znajduje się Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna, bardziej znana jako Laos. Kraj ten swoimi korzeniami sięga królestwa Lan Xang, założonego w XIV wieku. W rajskim regionie azjatyckim, porośnięty dziką roślinnością dziewiczej dżungli, Laos może być znakomitym celem turystycznych wojaży niezakłóconych nadmiarem turystów. Tak inny od sąsiednich państw pozostaje mało znany i tajemniczy.

Kultura i turystyka 

Wyjazd do Laosu może być okazją do poznania kultury żyjących tu grup etnicznych. Szacuje się, że jest ich tu ponad 100, a każda ma własną kulturę, tradycję, zwyczaje, a często i język. Dominującą religią Laosu jest Buddyzm tradycji Therawady, choć wielu mieszkańców praktykuje animalizm, zwłaszcza w trudniej dostępnych regionach górskich. Jedną z jego atrakcji jest Luang Prabang, miasteczko, które uznawane jest za najładniejsze nie tylko w Laosie, ale i w całej Azji Południowo-Wschodniej. Atutem Laosu jest przede wszystkim przyroda – dzika, nieprzystępna dżungla, miejscami zupełnie dziewicza, pozwala poczuć się tu jak w zupełnie innym świecie.

Podstawowe informacje 

Laos leży na Półwyspie Indochińskim w południowo-wschodniej Azji. Jest jedynym krajem w całym regionie, który nie ma dostępu do morza. Graniczy z Mjanmą, Tajlandią, Kambodżą, Wietnamem i Chinami. Prawie w całości porośnięty jest dżunglą. W Laosie występują właściwie dwie pory roku, które są wynikiem tego, że kraj znajduje się w strefie klimatu monsunowego. Od końca maja do końca października trwa pora deszczowa i istnieje wysokie prawdopodobieństwo występowania gwałtownych deszczy tropikalnych. Pora sucha charakteryzuje się w Laosie wysokimi temperaturami.

  • Powierzchnia: 236 800 km² 
  • Liczba ludności: 6 680 000
  • PKB per capita: 7 366 USD

Vientiane

Kip Laotański (KIP) / 1USD = 8100 KIP

W miastach akceptowane są USD, VND (przy granicy wietnamskiej), THB

Jest, wizę wjazdową kupujemy na granicy. Koszt 35USD/osoba /wjazd. Płatne w walucie USD.

220-230V / wtyczki okrągłe (jak w Polsce) lub płaskie, 2-pionowe

Roaming działa, w sieci T-Mobile, należy przed wyjazdem upewnić się czy usługa jest włączona, czy też należy ją aktywować oddzielnie. Karty sim powszechnie dostępne.
Numer kierunkowy +856

Coraz powszechniejsze sieci WiFi w punktach usługowych. W większych miastach praktycznie w każdym hotelu i restauracji. Na prowincji często tylko internet 3G w słabej jakości.

Jedzenia przy piaszczystych drogach, lodu na ulicy, dotykania czyjejś głowy, dotykania posągów Buddy, wskazywania stopą oraz krytykowania partii.
Alkohol: bimber ryżowy, lokalna whisky, piwo.

WZW A, WZW B, TBP, TĘŻĘC

W świątyniach, kościołach i domach prywatnych zdejmujemy buty. W miejscach kultu religijnego nosimy skromny strój zakrywający ramiona, dekolt i kolana.

Lotniczy – średni, Drogowy –średni, Kolejowy – nie istnieje, Wodny – słaby. LOKALNY: TUK – TUK – motoriksza

Słaba. W cięższych przypadkach konieczny przelot do Bangkoku. Lekarze mówią po angielsku lub po francusku.

Zdecydowanie ostra – dużo chili. Dużo grillowanych potraw i dziczyzny. Zdecydowanie pojawia się kleisty ryż.
Alkohol: bimber ryżowy, lokalna whisky, piwo.

Jemy pałeczkami lub łyżką i widelcem

01.01 MIĘDZYNARODOWY NOWY ROK
06.01 PATHET LAO

20.01 DZIEŃ ARMII

STYCZEŃ/LUTY – CHIŃSKI NOWY ROK

08.03 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOBIET

22.03 DZIEŃ PARTII

13.04 LAOTAŃSKI NOWY ROK

01.05 DZIEŃ PRACY

01.06 DZIEŃ DZIECKA

02.12 DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Unit 605-607, 6th Floor, Athenee Tower,
Wireless Road, Lumpini, Pathumwan,
Bangkok 10330, Tajlandia
Telefon: +66 (2) 079 7300