Laos

Laos

W górach w Azji południowej znajduje się Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna, bardziej znana jako Laos. Kraj ten swoimi korzeniami sięga królestwa Lan Xang, założonego w XIV wieku. W rajskim regionie azjatyckim, porośnięty dziką roślinnością dziewiczej dżungli, Laos może być znakomitym celem turystycznych wojaży niezakłóconych nadmiarem turystów. Tak inny od sąsiednich państw pozostaje mało znany i tajemniczy.

Kultura i turystyka 

Wyjazd do Laosu może być okazją do poznania kultury żyjących tu grup etnicznych. Szacuje się, że jest ich tu ponad 100, a każda ma własną kulturę, tradycję, zwyczaje, a często i język. Dominującą religią Laosu jest Buddyzm tradycji Therawady, choć wielu mieszkańców praktykuje animalizm, zwłaszcza w trudniej dostępnych regionach górskich. Jedną z jego atrakcji jest Luang Prabang, miasteczko, które uznawane jest za najładniejsze nie tylko w Laosie, ale i w całej Azji Południowo-Wschodniej. Atutem Laosu jest przede wszystkim przyroda – dzika, nieprzystępna dżungla, miejscami zupełnie dziewicza, pozwala poczuć się tu jak w zupełnie innym świecie.

Podstawowe informacje 

Laos leży na Półwyspie Indochińskim w południowo-wschodniej Azji. Jest jedynym krajem w całym regionie, który nie ma dostępu do morza. Graniczy z Mjanmą, Tajlandią, Kambodżą, Wietnamem i Chinami. Prawie w całości porośnięty jest dżunglą. W Laosie występują właściwie dwie pory roku, które są wynikiem tego, że kraj znajduje się w strefie klimatu monsunowego. Od końca maja do końca października trwa pora deszczowa i istnieje wysokie prawdopodobieństwo występowania gwałtownych deszczy tropikalnych. Pora sucha charakteryzuje się w Laosie wysokimi temperaturami.

Co warto zobaczyć w laosie?

Laos, choć dopiero zdobywający popularność, na pewno nie rozczaruje Cię, jeśli odwiedzisz: Luang Prabang, Nong Khiaw, wodospady Kuang Si, Vang Vieng, Vientiane, Centrum Ochrony Słoni Sayaboury, jaskinia Kong Lor, Bolaven Plateau, Champasak, Park Narodowy Nam Et Phou, 4000 Wysp, Luang Namtha, Plains of Jars.

  • Powierzchnia: 236 800 km² 
  • Liczba ludności: 6 680 000
  • PKB per capita: 7 366 USD

Vientiane

Kip Laotański (KIP) / 1USD = 8100 KIP

W miastach akceptowane są USD, VND (przy granicy wietnamskiej), THB

Jest, wizę wjazdową kupujemy na granicy. Koszt 35USD/osoba /wjazd. Płatne w walucie USD.

220-230V / wtyczki okrągłe (jak w Polsce) lub płaskie, 2-pionowe

Roaming działa, w sieci T-Mobile, należy przed wyjazdem upewnić się czy usługa jest włączona, czy też należy ją aktywować oddzielnie. Karty sim powszechnie dostępne.
Numer kierunkowy +856

Coraz powszechniejsze sieci WiFi w punktach usługowych. W większych miastach praktycznie w każdym hotelu i restauracji. Na prowincji często tylko internet 3G w słabej jakości.

Jedzenia przy piaszczystych drogach, lodu na ulicy, dotykania czyjejś głowy, dotykania posągów Buddy, wskazywania stopą oraz krytykowania partii.
Alkohol: bimber ryżowy, lokalna whisky, piwo.

WZW A, WZW B, TBP, TĘŻĘC

W świątyniach, kościołach i domach prywatnych zdejmujemy buty. W miejscach kultu religijnego nosimy skromny strój zakrywający ramiona, dekolt i kolana.

Lotniczy – średni, Drogowy –średni, Kolejowy – nie istnieje, Wodny – słaby. LOKALNY: TUK – TUK – motoriksza

Słaba. W cięższych przypadkach konieczny przelot do Bangkoku. Lekarze mówią po angielsku lub po francusku.

Zdecydowanie ostra – dużo chili. Dużo grillowanych potraw i dziczyzny. Zdecydowanie pojawia się kleisty ryż.
Alkohol: bimber ryżowy, lokalna whisky, piwo.

Jemy pałeczkami lub łyżką i widelcem

01.01 MIĘDZYNARODOWY NOWY ROK
06.01 PATHET LAO

20.01 DZIEŃ ARMII

STYCZEŃ/LUTY – CHIŃSKI NOWY ROK

08.03 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOBIET

22.03 DZIEŃ PARTII

13.04 LAOTAŃSKI NOWY ROK

01.05 DZIEŃ PRACY

01.06 DZIEŃ DZIECKA

02.12 DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Unit 605-607, 6th Floor, Athenee Tower,
Wireless Road, Lumpini, Pathumwan,
Bangkok 10330, Tajlandia
Telefon: +66 (2) 079 7300