V horách jižní Asie se nachází Laoská lidově demokratická republika, více známá jako Laos. Historie této země sahá až do 14. století , do království Lan Xang. V tomto rajském asijském region, obklopeném divokou vegetací panenské džungle, může být Laos skvělou destinací pro klidnou dovolenou bez davů turistů. To jsou hlavní odlišnosti Laosu od ostatních zemí, který je méně známý a tajemný.
O historii Laosu przed 1300 rokiem wiemy, że migracje z obszaru południowych Chin rozpoczęły się w latach 600, a ludy migrujące zaczęły się osiedlać wzdłuż rzeki Mekong. Laotańczycy przybyli nieco później, między 800 a 1100 rokiem. W Luang Prabang, Xiangkhoang i That Phonom w tym samym okresie powstały kulturalne i polityczne centra, które były częścią strefy wpływów Imperium Khmerskiego. Kiedy Angkor upadł w 1300 roku, wiele laotańskich mniejszości zjednoczyło się i utworzyło większe królestwo Lan Xang, które miało swoje centrum w Luang Prabang. Okres świetności państwa przypadł na XVII wiek pod panowaniem króla Soulignavongsa. Po śmierci króla walka o tron podzieliła kraj na 3 mniejsze państwa.
Kiedy pod koniec XIX wieku Francuzi zaczęli wykazywać zainteresowanie regionem Tajlandia (wówczas Syjam) została zmuszona w 1893 r. do podpisania umowy o zrzeczeniu się obszarów na wschód od rzeki Mekong na rzecz Francuzów. W ten sposób Laos został włączony do francuskiej kolonii – Indochin. Dla Francuzów Laos był zaledwie etapem na drodze do Tajlandii. Zlikwidowali niewolnictwo i przejęli kontrolę nad systemem podatkowym, ale poza tym lokalna elita laotańska nadal rządziła krajem, a król pozostał na tronie.
Do II wojny światowej nie pojawił się żaden laotański nacjonalizm. W 1941 r. francuskie Indochiny były okupowane przez Japonię, ale Francja nadal rządziła obszarem. Japończycy przejęli bezpośrednią kontrolę nad kolonią, ale po kapitulacji w sierpniu 1945 r. Francja wróciła do zarządzania Laosem.
Krajowe siły polityczne, które powstały podczas wojny, można podzielić na dwa główne kierunki. Jednym z nich był ruch wyzwoleńczy Lao Issara, który miał silne powiązania z lewicowymi partyzantami w Wietnamie i chciał, by Francuzi opuścili Laos. Drugi kierunek składał się z grup, które przeciwnie, obawiały się wpływów wietnamskich i dlatego chciały utrzymać francuskie rządy. Po wojnie Francja skoncentrowała swoje zainteresowanie na Wietnamie, dzięki czemu Laos ogłasza swoją niepodległość w 1953r., co potwierdza konferencja genewska rok później.
Główną religią Laosu jest oczywiście buddyzm, jednak zawiera on bardzo dużo elementów starych wierzeń, głównie animalizmu. Objawia się to na przykład poprzez wiarę w nieprzerwaną obecność różnych duchów (Phi) – dobrych i złych. Są one stałym elementem życia – zarówno tego duchowego, jak i codziennego. Trwałym elementem krajobrazu są szafranowe szaty mnichów i złocone świątynie.
Szacuje się, że około 30% Laotańczyków w dalszym ciągu praktykuje religie plemienne, a chrześcijan jest mniej niż 2%.
Jak w całych Indochinach, najlepszym okresem na odwiedzenie Laosu jest okres od października do kwietnia (szczególnie grudzień–styczeń). Trzeba, jednakże pamiętać, że to kraj górzysty, więc wieczorami może być chłodno, więc cieplejsze ubranie na pewno się przyda. Więcej informacji znajdziesz ZDE.
Kawa to najlepsze, co Francuzi pozostawili w Laosie! Zasiali kawę na równinie Bolaven, a w niedługim czasie stała się ona znakiem rozpoznawczym Laosu we francuskiej kolonii. Nie jest tak popularna jak np. kawa wietnamska, ponieważ ma znacznie krótszy okres przydatności do spożycia – około pół roku.
W Laosie warto spróbować najbardziej popularnego dania: larb, laarb, laap, laarp – pisane i podawane w różny sposób w różnych częściach Laosu. Pyszne, ziołowe danie z mięsa (kurczak, wieprzowina, wołowina) z liśćmi kafiru (limonki), miętą, bazylią i ryżem. Nie bójcie się też poprosić obsługi restauracji o pomoc w obsłudze lao barbecue, zwanego inaczej hot pot. Kelner postawi na Twoim stole palnik gazowy i garnek/grill, poda surowe składniki (mięso, warzywa, zioła) i bulion, z których samodzielnie możesz przygotować posiłek! Świetna zabawa, podczas której samodzielnie nadajesz tempo posiłkom.
Często pytacie nas co warto przywieźć znajomym z Laosu, dlatego poniżej załączamy listę najbardziej popularnych pomysłów!
Zacznijmy od tradycyjnej laotańskiej spódnicy, noszonej przez kobiety na ważnych uroczystościach – sinh. Znajdziesz je wykonane z różnych materiałów, w setkach różnych wzorów. Dopasujesz do tego ręcznie robioną, srebrną biżuterię – od pokoleń wyrabianą w ten sam sposób. W Laosie zaopatrzysz się też w najlepszej jakości jedwabne i bawełniane tkaniny na świecie.
Na targowiskach natkniesz się na piękne, ręcznie robione kosze bambusowe, ale również wazony, maty, tace czy ceramikę. Całe rodziny kultywują te same procesy tworzenia od pokoleń – zarówno podczas produkcji glinianych naczyń, jak i rzeźb z drewna (szkatułki, płskorzeźby, posągi).
Ostatnim, jednak jednym z najważniejszych punktów w Laosie jest kawa. Dzięki idealnym warunkom do uprawy spróbujesz tu wyśmienitych Robusty i Arabici. Polecamy szukać kaw z oznaczeniem UTZ, świadczącego o przestrzeganiu najwyższych standardów zrównoważonego rolnictwa.
Podróżowanie po Laosie nie jest kosztowne, ale zabiera dużo czasu. Przejechanie około 100km może zająć nawet 3 godziny w zależności od stanu drogi. Laos nie ma dobrze rozbudowanej sieci komunikacyjnej, co w dużej mierze wynika z ukształtowania terenu. Do Twojej dyspozycji będą autobusy, minibusy i minivany proponowane przez lokalne biura, jak również sawngthaew – laotański wkład w rozwój światowej motoryzacji. Wyobraź sobie przód małej ciężarówki, do której ktoś doczepił z tyłu konny zaprzęg z dwiema ławami z tyłu (jak w Zakopanem). Lepiej wybieraj ten środek na krótkich trasach – brak amortyzatorów daje się we znaki bardzo szybko.
Laos, choć dopiero zdobywający popularność, na pewno nie rozczaruje Cię, jeśli odwiedzisz:
Wizę do Laosu, podobnie jak do innych krajów, uzyskać można na kilka sposobów, które opisaliśmy ZDE.
Na wstępie podkreślamy, że zawsze sugerujemy kontakt z lekarzem medycyny podróży przed podróżami w egzotyczne miejsca i dostosowanie szczepień do aktualnego stanu zdrowia i sytuacji w danym kraju.
Przy wjeździe do Laosu nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia, a informacje o aktualnych zagrożeniach i zaleceniach znajdziesz na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Ambasada Polska w Laosie Vientiane
Thadeua Km 3,Vat Nak, P.O.Box 1106, Vientiane, Lao P.D.R.
Telefon: (00-856 21) 312 940
Adres e-mail: [email protected]
Adres strony www: http://vientiane.polemb.net
Veškerý obsah je chráněn zákonem. Používejte, kopírujte nebo duplikujte pouze se souhlasem vlastníka webu.
Kopírování obsahu podléhá manipulačnímu poplatku.
2025 Polviet Travel