Wietnam jest znany z różnych rodzajów nietypowych dań. Dla turystów europejskich, dania z węża mogą się wydawać dziwne (a nawet trochę przerażające), ale w krajach Azji, w tym Chinach, Tajlandii, Indonezji, Kambodży, a także Wietnamie, są to od dawna znane przysmaki.
Mięso węża nie jest codziennym posiłkiem, na który stać każdego mieszkańca. Jest o wiele droższe od innych rodzajów mięs. Azjaci sądzą, że mięso węża jest bardzo cenne bowiem ma zbawienny wpływ na zdrowie jedzącej go osoby. Uważa się, że przeciwdziała różnego rodzaju chorobom: bólom neuropatycznym, paraliżowi, bólom stawów…można powiedzieć, że to nie tylko przysmak, ale także bardzo cenny lek.
Mięso z węża ma swój własny specyficzny smak, którego nie można porównać z żadnym innym. Jest bardzo miękkie, ma lekko słono-słodki smak.
Wcześniej dużo słyszałam o daniach z węża, w końcu miałam okazję na własne oczy zobaczyć, jak się go przygotowuje i jakie potrawy można z niego ugotować. Do przyrządzania dań używane są wszystkie części węża, byłam zaskoczona, że kucharz nic nie zmarnuje : krew, serce, podroby, skórę, a nawet kości.
Przyjechaliśmy z grupą do miejscowej wioski wężowej, gdzie znajduje sie słynna restauracja wężowa Nguyen Van Duc. Wioska wężowa znajduje sie na drugiej stronie brzegu Rzeki Czerwonej. Po nocnej wycieczce skuterowej, po zwiedzaniu wąskich uliczek starego miasta na motorze, dojechaliśmy do tego miejsca, przejeżdżając przez most Chuong Duong, łączący Starą Dzielnicę z druga stroną brzegu – dzielnicą Long Bien.
W restauracji są umieszczone klatki, gdzie hoduje się węże. Klienci mogą sobie wybrać, którego wężą zjedzą. Oczywiście ceny się wahają – kobry są droższe, ale według opini konsumentów to mięso jest też wiele smaczniejsze. Jeśli klienci mają ochotę, pracownicy robią małe show z łapaniem żywego węża i przygotowywaniem jego mięsa. Oczywiście ta część jest polecana tylko odważnym osobom, więc jeśli nie jesteście zbyt pewni siebie, możecie od razu przejść do górnej części restauracji, gdzie podawane będą już gotowe dania. Do każdego stolika jest dołączony domowej roboty bimber. Proponowane są 3 rodzaje : czysty bimber, bimber z krwią węża i bimber z żółtkiem węża. Ale pewnie największą atrakcją będzie serce węża, nadal bijące, podane na talerzu. Według Wietnamczyków połknięcie serce węża jest oznaką wielkiej odwagi, na co nie każdy się decyduje.
W ramach kolacji jest przygotowane 10 potraw z węża : zupa, kotleciki, sajgonki, smażony wąż, gotowany z ziołami, mielone kości węża, skórka węża na chrupiąco. Jeśli nie wiedzielibyście co jecie, jestem pewna że nie zgadnęlibyście, że to wąż… Ale atrakcja!