Najbadziej spektakularna, ikoniczna, położona na terenie Pałacu Królewskiego w Bangkoku – Świątynia Szmaraddowego Buddy (oficjalna nazwa to Wat Phra Sri Rattana Satsadaram). Nazwa świątyni pochodzi od 66 centymetrowego posądu Buddy znajdującego się we wnętrzu świątyni. Jest on wyrzeźbiony w jednym ogromnym kawałku szlachetnego szmaragdu.
Świątynia została wzniesiona w 1785 roku przez króla Ramę I założyciela panującej do dziś dynastii Chakri.Wzniesiona budowla miała być symbolem i jest nierozłącznych więzów buddyzmu i rodziny królewskiej. Do dzisiaj możliwość dotknięcia posągu należy się królowi lub koronowanemu księciu. Świątynia nie posiada rezydujących mnichów i pojawiający w niej najwyzsi rangą mnisi muszą zawsze znajdować się w otoczeniu rodziny królewskiej.
Ten właśnie wizerunek Buddy stanowi inspirację i najwyższy poziom artyzmu dla wielu tajskich rzemieślników. Bardzo popularne są talizmany i amulety z wizerunkiem tego właśnie Buddy. Ciekawostką jest powstanie samego posądu Szmaragdowego Buddy. Legendy na ten tamat są konikiem każdego tajskiego przewodnika. Jedna z nich opowiada o tym, że został on wyczarowany przez hinduskiego Boga Indrę ponad 2000 lat temu w Indiach. Miał on powodować rozkwit buddyzmu w każdym kraju w którym się znajduje. Wiele osób uważa, że zanim Szmaragdowy Budda trafił do Tajlandii znajdował się wcześniej na Srilance, w Kambodży i w Birmie.
Bardziej naukowe żródła twierdzą, żę przedstawiony Budda w pozycji medytacyjnej jest wzorowany na obrazach północnej szkoły buddyzmu – Lanna. Jego pochodzenie datowane jest na XIII/XIV wiek naszej ery. Posąg napewno zmieniał miejsce pobytu i z północnej Tajlandii został przeniesiony do Laosu (najpierw Luang Prabang, potem Vientiane) aby finalnie trafić za sprawą Ramy I do Bangkoku.
Zwiedzając kompleks Pałacu Królewskiego możemy zobaczyć to wspaniałe miejsce i rzeżbę Szmaragdowego Buddy, niestety obowiązuje nas zachowanie stosownego dystansu i zakaz fotografowania. Okazjonalnie świątynia bywa zamykana dla odwiedzających (ma to miejsce w okresach świąt państwowych i buddyjskich). Wchodząc do Wat Phra Kaew należy pamiętać o odpowiednim ubiorze (długie spodnie, pełne buty i koszula zakrywająca ramiona)
Warto przyjrzeć się również innym elementom świątyni. Bardzo ciekawe rzeżby w khmerskim stylu oraz XVII wieczne płaskorzeżby przedstawiające sceny z Ramakien. Pięciogłowe złocone węże Naga wijące się wzdłuż poręczy i niezliczona ilość mniejszych również złoconych posągów buddy ze wspaniałymi mozaikami w tle. Na placu głonym znajdują sie wspaniałe posągi strażników gigantów – Yaksa Tavarnbal. Na terenie świątyni znajduje się miniatura Angkor Wat wykonana za czasów króla Ramy IV po tajskiej inwazji na Kambodżę.