Czym jest sos rybny? Azjata odpowiedziałby lakonicznie – to kluczowy i niezbędny składnik w kuchni azjatyckiej. Używany na potęgę w Kambodży, Tajlandii, Laosie, Filipinach, Birmie, czy Wietnamie. W tym ostatnim nosi nazwę nước mắm. Do wietnamskiej odmiany dodaję się cukru, dzięki czemu smakuje inaczej od bardziej cierpkiego na Filipinach.
Sos rybny to przyprawa w formie płynnej. Jest bardzo słona i o bardzo mocnym rybnym posmaku. Dodany do potrawy podczas jej gotowania błyskawicznie powoduję chaotyczną dyfuzję, podczas której zapach skutecznie rozprzestrzenia się po kuchni, a nawet do ostatniego pietra budynku. U niektórych wywołuję odrzucenie, a u innych uruchamia nadczynność ślinianek.
Sos wytwarza się z niewielkich ryb, których wielkość nie przekracza kilka centymetrów, wody oraz soli. Wszystko to razem wrzuca się do kadzi, gdzie pod wpływem temperatury drobne ryby zaczynają fermentować. Z biegiem czasu powstaję z tego płynna substancja, którą z kolei poddaje się klarowaniu i ostatecznie rozlewa się do butelek. Ku zaskoczeniu niektórych, sos rybny służy nie tylko do doprawiania potraw rybnych, ale również, jako marynata do mięs. Zdjęcia poniżej pozwolą wizualnie zrozumieć proces produkcji. Osobiście, jest to moja druga miłość po wodzie kokosowej.
Czy warto próbować? WARTO!