Burj al Saigon i Bitexco Lotus Tower

Burj Al Saigon – tą nazwę wymyśliłem sam. Oficjalna i obecna nazwa to Vincom Landmark 81 jest mało marketingowa. Nowy budynek ma mieć 81 pięter (460 metrów wysokości) i będzie wybudowany na osiedlu w byłym wojskowym porcie kontenerowym w dystrykcie Binh Thanh. Budynek zaprojektowała brytyjska firma Atkins. Powierzchnia mieszkalna to 241.000 m2 – ma być to oczywiście budynek mieszkalno – biurowo – hotelowy. Planowane otwarcie jest na koniec roku 2017, choć patrząc na zdjęcia z budowy trudno zakładać, że to realny termin ukończenia prac.

vincom-banner02

BITEXCO TOWER – Ten 68-piętrowy budynek (262,5 metra wysokości) to obecnie najwyższy budynek w mieście. Znajduje się w samym centrum miasta w Dystrykcie 1 w okolicach nadbrzeża oraz bulwaru Nguyen Hue. Budynek Bitexco to prestiżowa lokalizacja – w środku znajduje się kino, centrum handlowe, klinika oraz kilkanaście butikowych sklepów. Ojcem powstałego w 2010 roku budynku jest Carlos Zapata i francuska pracownia architektoniczna AREP. Budynek powstał w inspiracji kwiatem lotosu. Większość budynku to biura, a na górnych poziomach (50-52) znajdują się kawiarnia, restauracja oraz bar i klub nocny. Jak na taką lokalizacje jest w miarę dostępny cenowo. Na 49 piętrze znajduje się piętro obserwacyjne z lornetkami i wystawa opisująca powstanie tego budynku. Wstęp 10USD. Panorama, szczególnie o zachodzie słońca jest naprawdę spektakularna.

Ciekawostką jest to, że lądowisko dla helikoptera jest nieczynne. Ze względu na błąd w budowie nie jest ono funkcjonalne – tak mówi legenda, choć oficjalnie nie ma takiego potwierdzenia. Budynek jest jednym z droższych w mieście, (choć trudno powiedzieć, że najdroższym). Ceny wynajmu biura za m2 przekraczają 50 USD.

bitexco-financial-tower-1

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × one =