Gorączka mistrzostw świata

Już w tym tygodniu zaczynają się w Rosji mistrzostwa świata w piłce nożnej. W Polsce chyba każdy doskonale zdaje sobie z tego sprawę ze względu na udział naszej reprezentacji. Jednak w Azji Południowo-Wschodniej kibicom piłki nożnej pozostaje tylko śledzenie ulubionych drużyn innych reprezentacji w telewizji. W tym roku Azję reprezentują 4 zespoły, Korea Południowa, Japonia, Arabia Saudyjska i Iran. W Wietnamie kibice wciąż czekają na udział swojej drużyny w światowym turnieju, ale jak na razie jedyne duże imprezy gdzie pojawia się reprezentacja piłkarska to puchar Azji i SEA Games.

Futbolem żyje jednak tutaj cała rzesza osób, które w ciągu roku pilnie śledzi rozgrywki lig europejskich, a czas Mistrzostw Świata czy Europy to już prawdziwe święto. Duże zaniepokojenie budziła w tym roku kwestia praw telewizyjnych z kupna, których początkowo zrezygnowały miejscowe stacje. Dopiero w ostatni piątek wieczorem pojawiła się informacja, że stacja VTV dzięki prywatnemu dofinansowaniu ze strony korporacji VinGroup zdołała nabyć prawa telewizyjne (jako ostatni kraj na świecie, zaledwie na kilka dni przed rozpoczęciem). To była ostatnia przeszkoda na drodze przygotowań do piłkarskiego święta. Przeszkoda, którą pomysłowi Wietnamczycy zapewne by ominęli, ale ostatecznie mundial będzie mogła obejrzeć każda chętna osoba, co jest znakomitą informacją.

W czasie mundialu zapełniają się kawiarnie gdzie Wietnamczycy lubią oglądać mecze w towarzystwie innych osób. To też zresztą dobra okazja do zrobienia kilku zakładów o to, która drużyna wygra. Hazard jest, co prawda nielegalny, ale tego typu zakłady są niejako wpisane w miejscową kulturę, więc zapisami prawa w tym przypadku się nikt nie przejmuje, bo dostarczają one kibicom dodatkowej dawki emocji w czasie meczu.

W Wietnamie można znaleźć stoiska z gadżetami piłkarskimi oraz uczestniczyć w różnych konkursach związanych z piłkarskim świętem, brak jest, co prawda dedykowanych stref kibica, ale być może zostaną one utworzone na końcową fazę mistrzostw. Jak na razie zapowiadane jest otwarcie mistrzostw na głównym deptaku (Nguyen Hue) w Sajgonie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one × 5 =