Hanojska kawa z jajkiem

image001

Wietnam jest jednym z największych eksporterów kawy na świecie, około 90% odmiany kawy produkowanej w Wietnamie jest to Robusta. Więc nic dziwnego ze Wietnamczycy mają nawyk codziennego picia kawy na początek dnia jak Europejczycy. Większość turystów jest zachwycona smakiem wietnamskiej kawy, pomimo że wietnamska kawa jest dużo mocniejsza niż europejska o specyficznym smaku (lekko gorzkawa).

W Hanoi bez trudu można znaleźć duże i małe kawiarenki z tradycyjną wietnamską kawą. Jedną z tradycyjnych kawiarni jest Cafe Giang, założoną w 1946r. jeszcze za czasów kolonii Francuskiej w środku wąskiej alejki o szerokości ledwie wystarczającej dla 2 osób. Na końcu alejki w małym domku znajduje się kawiarnia Giang. Klienci mają do wyboru miejsca na parterze lub na pierwszym piętrze przy małych drewnianych stoliczkach z niskimi drewnianymi krzesełkami. Nazwa kawiarni została nadana na cześć imienia pierwszego właściciela, osoby, która wymyśliła sposób przyrządzania kawy z jajkiem – pana Nguyen Van Giang.

image002

Pan Giang był bar tenderem w sławnym pierwszym 5 gwiazdkowym hotelu Sofitel Metropole w Hanoi. W 1946r. kawiarnia znajdowała się przy ulicy Cau Go, potem została przeniesiona do Hang Gai. W 2000r. została otwarta przy ulicy Nguyen Huu Huan.

Prowadząca do kawiarni alejka jest tak mała ze nieuważni turyści nie będą mogli jej znaleźć pośród wielu innych alejek i sklepów leżących przy ulicy Nguyen Huu Huan. Obecnie kawiarnia jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, prowadzona przez synową i wnuków pana Giang.

image003

Oczywiście poza charakterystycznym przysmakiem kawy z jajkiem w kawiarni serwują też inne napoje jak zieloną herbatę, piwo lub soki owocowe, ale z pewnością przychodząc do Cafe Giang zauważycie, że przy większości stolików jest tylko kawa z jajkiem. Oryginalną kawę z jajkiem można traktować również, jako deser, ponieważ lekka i puszyście ubita pianka z jajka jest słodka i delikatna jak krem.  Są 2 sposoby picia kawy z jajkiem: można wymieszać piankę jajka z kawą, aby słodka pianka zmniejszyła gorzkość kawy lub oddzielnie zjeść łyżeczką piankę i wypić kawę na sam koniec.

image004

Według opowieści syna pana Giang to w dawnych kolonialnych czasach mieszkańcy Hanoi nie posiadali mleka i produktów mlecznych by ubić w piankę lub dodać do kawy, więc jego ojciec postanowił, że użyje dostępny składnik w tym czasie – żółtko jajka. I rzeczywiście był to wielki sukces, ponieważ aż do dzisiejszych czasów słynna kawa z jajkiem nadal jest bardzo lubiana przez mieszkańców i turystów.