Hoa Lu i Tam Coc – piękna natura i malownicze krajobrazy

image001

Miejscowość Hoa Lu jest pierwszą stolicą Wietnamu. Ta piękna miejscowość znajduje się w prowincji Ninh Binh, około 2 godzin jazdy samochodem od Hanoi. Stara stolica Hoa Lu została założona w 968r. przez króla dynastii Dinh. Pomimo, że Hoa Lu była stolicą dość krótko tj. do 1009r. (około 42 lat), to ma ona wielkie znaczenie historyczne. Miejscowość Hoa Lu osłonięta jest dookoła wysokimi górami. Dzięki swojej specyficznej i bezpiecznej lokalizacji, Hoa Lu był świetnym miejscem do założenia cytadeli królewskiej i obronnej w czasach wojen. Niestety jej zaleta w okresie wojennym stała się wadą w czasach pokoju. Górzysty teren był bardzo niekorzystny do rozwoju państwa. Król Ly Thai To postanowił przenieść stolice z Hoa Lu do Thang Long, (czyli dzisiejszego Hanoi) w 1010r.

image002 image003 image004

Mimo, że Hoa Lu nie było już stolicą, ale jej historyczne znaczenie i pamięć o pierwszych dynastiach i cesarzach sprawiało, że kolejni władcy corocznie wracali do tego miejsca składając hołd i uszanowanie pierwszym cesarzom. W XVII wieku zbudowano tu dwie świątynie czczące słynnego pierwszego cesarza Dinh – założyciela cytadeli w Hoa Lu i dynastii Le. Świątynia cesarza dynastii Dinh do dzisiejszych czasów posiada oryginalnie zachowane wiekowe drewniane ołtarze ze starą tradycyjną architekturą pięknie dekorowaną.

image005

Niedaleko Hoa Lu znajduje się Tam Coc, miejsce zwane, jako „Ha Long na lądzie” uznane przez UNESCO, jako Światowe Dziedzictwo z rzekami i jeziorami otoczonymi przez piękne wapienne skały i góry. Turyści mają okazje popłynąć łódkami wzdłuż rzeki by pooglądać piękne naturalne krajobrazy, zachwycić się świeżym powietrzem i spokojem, którego na pewno brakuje wszystkim po długim pobycie w wielkich miastach jak Hanoi lub Sajgon z intensywnym trybem życia.

image006 image007

Na pewno będziecie zachwyceni tutejszymi krajobrazami i wrócicie z pięknymi zdjęciami oraz wspomnieniami. Dla miłośników kuchni wietnamskiej mam małą ciekawostkę – w prowincji Ninh Binh dania z mięsa kozła są miejscową specjalnością!

image008

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 + three =