Jezioro zwróconego miecza

image001

Jezioro Hoan Kiem – jeszcze bardziej znane, jako Jezioro Zwróconego Miecza jest jednym z najsławniejszych i najpiękniejszych jezior w Hanoi. Znajduje się tuż przed Starą Dzielnica i jest atrakcją turystyczną, którą nie można przegapić podczas wycieczki do Hanoi.

image002

Kiedyś jezioro nazywało się Luc Thuy, – czyli jezioro Zielonej Wody. Ten specyficzny zielony kolor wody w jeziorze nadają glony rosnące na dnie jeziora. Jezioro posiadało wcześniej tez wiele innych nazw, ale na pewno najbardziej znana, robiąca wrażenie jest nazwa używana do dnia dzisiejszego.

image003

Nazwa Jezioro Zwróconego Miecza jest od XV wieku, pochodzi od słynnej legendy, które każde dziecko wietnamskie na pewno słyszało, chociaż raz. Legenda opowiada, że w XV wieku, Wietnamskie państwo było zagrożone okupacją chińskiej armii. Bardzo zmartwiony Król spacerował nad jeziorem myśląc o nowych strategiach pokonania wroga. Pewnego dnia, gdy Król spacerował nad jeziorem, z zielonej wody jeziora wynurzył się ogromny złoty żółw, który trzymał w pysku magiczny miecz. Żółw powiedział, aby Król wziął miecz, a uczyni go niepokonanym i zwycięży wszystkie wrogie armie. Król natychmiast uwierzył żółwiowi i wziął miecz, który rzeczywiście uczynił go niepokonanym. Armia Króla pomyślnie zwyciężyła chińskie wojska we wszystkich bitwach. Po paradzie zwycięstwa Król wrócił nad jezioro by złożyć dary i podziękować bogom za cenną pomoc. Wtedy nagle z wody wynurzył się żółw jeszcze raz i poprosił Króla o zwrócenie miecza. Miecz sam wysunął się z pochwy Króla, poleciał w stronę nieba i szybko został schwytany i połknięty przez żółwia. Żółw szybko zanurzył się i zniknął w wodzie jeziora. Od tego słynnego wydarzenia i legendy, jeziora otrzymało nową nazwę „Jezioro zwróconego miecza”.

image004

Nad jeziorem znajdują się też inne turystyczne atrakcje jak Wieża Pióra lub Świątynia Ngoc Son, w której w szklanej gablocie znajduje się zmumifikowany żółw, który kiedyś mieszkał w jeziorze i zmarł w 1968r. Wyłowiony żółw ważył około 250 kg i miał ponad 2,5m długości. Wejściem do Perłowej wyspy gdzie znajduje się świątynia jest słynny czerwony most – jeden z symboli miasta i Starej dzielnicy, na którym turyści bardzo lubią robić sobie pamiątkowe zdjęcia.

image005

image006

Jezioro jest nadal ulubionym miejscem dla mieszkańców i turystów na poranną gimnastykę i spacery. Szczególnie starsze osoby codziennie rano i popołudniu przychodzą nad jezioro na gimnastykę, aerobik lub Tai Chi. Od 2016r., we wszystkie weekendy zamknięty jest ruch drogowy dookoła jeziora. Uliczki stają się przestrzenią dla pieszych gdzie młodzież i dzieci mają miejsce na swobodną zabawę. Organizowane są tez różne występy artystyczne i kulturalne.

image007

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × five =