Koronawirus

PORADNIK PODRÓŻNIKA

czym jest koronawirus?

Koronawirus, czyli SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Najbardziej narażone na rozwój choroby w ciężkiej postaci są małe dzieci, osoby starsze, osoby o obniżonej odporności lub przewlekle chore. Ciężki przebieg zaobserwować można u ok. 15-20% zarażonych osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% chorych, jednak dane są prawdopodobnie zawyżone – u wielu osób o lekkim przebiegu choroby nie nastąpiło laboratoryjne potwierdzenie zarażenia.

 

Na dole strony znajdziesz najnowsze informacje dotyczące koronawirusa w: Wietnamie, Singapurze, Tajlandii, Malezji, Kambodży, Laosie oraz Birmie. Są to wyłącznie informacje podawane przez wiarygodne źródła i mają na celu przedstawić Ci ogólny obraz sytuacji w krajach, które obsługujemy.

jak chronić się przed koronawirusem?

SARS-Cov-2 przenosi się drogą kropelkową, podobnie jak zwykła grypa. Nie opracowano jeszcze szczepionki, która skutecznie chroni przed zarażeniem. Poniżej przedstawiamy metody zapobiegania zakażeniu, które zalecane są przez Ministerstwo Zdrowia w Polsce.

PORADNIK PODRÓŻNIKA

koronawirus - zalecenia ministerstwa zdrowia

dokładnie myj ręce

ochrona podczas kaszlu i kichania

Podczas kichania/kaszlu zawsze zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Chusteczkę natychmiast wyrzuć do zamkniętego kosza, umyj ręce używając wody i mydła. Jeśli nie masz do nich dostępu – odkaź ręce żelem na bazie alkoholu (min. 60%). Dzięki temu drobnoustroje nie przeniosą się na inne przedmioty lub osoby.

bezpieczna odległość

Koronawirus przenosi się jak grypa sezonowa, drogą kropelkową. Oznacza to, że osoby, które kichają lub kaszlą wydalają pod ciśnieniem małe kropelki (często nawet niewidoczne!) śliny i śluzu, które mogą zawierać wirusa. Dlatego też zaleca się zachowanie przynajmniej 1 m odległości od osób, które kichają, kaszlą lub mają gorączkę.

nie dotykaj twarzy

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust dłońmi – nasze ręce dotykają różnych powierzchni, które mogą być zakażone. Dotykając miejsc, gdzie śluzówka (czy skóra) jest cienka i delikatna zwiększasz ryzyko zarażenia się wirusem.

gorączka, kaszel lub trudności w oddychaniu? udaj się do lekarza!

Objawy opisane powyżej mogą towarzyszyć wielu dolegliwościom niezwiązanym z koronawirusem. Jeśli jednak przebywałeś w ostatnim czasie w Chinach lub innym kraju o wysokim wskaźniku zachorowań – NIE ZWLEKAJ! Udaj się do lekarza i maksymalnie ogranicz kontakt z innymi ludźmi, aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby – nawet, jeśli to zwykłe przeziębienie!

W przypadku, gdy nie wyjeżdżałeś z Polski – również nie bagatelizuj sprawy! Sprawdź, czy w Twojej okolicy pojawiły się przypadki zachorowań i oceń ryzyko zarażenia. Ogranicz kontakt z innymi ludźmi i udaj się bezpośrednio do lekarza, jeśli Twoja temperatura przekracza 38 stopni, odczuwasz bóle mięśni lub stawów, masz kaszel, katar, duszności i ogólnie źle się czujesz.

jak podróżować podczas koronawirusa?

Podstawową zasadą podróży w chwili obecnej powinno być aktywne śledzenie informacji lokalnych władz w kraju, który planujesz odwiedzić. Na dole strony znajdziesz kilka linków, które w naszej ocenie są pomocne. Monitoruj, czy w miejscu, które chcesz odwiedzić nie zostały wprowadzone dodatkowe ograniczenia epidemiologiczno-administracyjne oraz ile przypadków zachorowań wykryto. To ważne informacje, które pozwolą Ci ocenić realną skalę zagrożenia.

 

Warto korzystać z lokalnych biur podróży i licencjonowanych Tour Operatorów. Dzięki temu będziesz w stałym kontakcie z osobami, które mają aktualne informacje z miejsca, do którego planujesz wyjechać, i które pomogą Ci bezpiecznie podróżować aktywnie dopasowując plan zwiedzania do zmieniającej się sytuacji. Bądź otwarty na zmiany programu zwiedzania ze względu na lokalne ograniczenia wprowadzane przez władze (zamknięcie części miejsc dla turystów).

 

Pamiętaj, aby ubezpieczenie zdrowotne, które wykupujesz na wyjazd było ważne od dnia wylotu do dnia powrotu włącznie oraz obejmowało również COVID-19 (potwierdź to z agencją przed wylotem!).

 

Kiedy będziesz już na miejscu staraj się unikać przebywania w zatłoczonych miejscach, takich jak bazary, centra handlowe, kluby. W dużych skupiskach ludzi istnieje największe ryzyko, że spotkasz kogoś, kto mógł mieć kontakt z zarażonym lub sam jest nosicielem wirusa. Najlepszymi hotelami będą te mniejsze, butikowe – skonsultuj się z organizatorem swojego wyjazdu i poproś o rekomendację. Jeśli to możliwe zrezygnuj z transportu publicznego i postaw na prywatny transport busem – zarówno w kwestii transferu z/na lotnisko, jak i podczas przemieszczania się pomiędzy miastami. 

Często myj ręce i twarz wodą z mydłem, ale nie zapomnij nosić przy sobie małego opakowania z żelem antybakteryjnym. Pamiętaj o odkażeniu rąk po kontakcie z powierzchniami i przedmiotami, których mogli dotykać inni ludzie oraz za każdym razem przed jedzeniem. 

 

Pamiętaj, że sytuacja związana z SARS-Cov-2 jest bardzo dynamiczna, więc warto czujnie obserwować zachodzące zmiany. Nie pozwalaj się porwać panice – władze krajów dbają o swoich obywateli i turystów, którzy przebywają na ich terenie. Na oficjalnych stronach rządowych znajdziesz aktualne informacje – nie ufaj wszystkiemu, co czytasz w Internecie! Mnóstwo stron produkuje fałszywe informacje i łańcuszki, które nie znajdują potwierdzenia w oficjalnych komunikatach. Stosuj się do zaleceń lokalnych władz, nie podejmuj ryzykownych działań, które mogą doprowadzić do rozprzestrzenienia się wirusa. Podczas przekraczania granic możesz zostać poproszony o wypełnienie dodatkowych dokumentów, które mają za zadanie poświadczyć stan Twojego zdrowia.

czy maseczka chroni przed koronawirusem?

Zwykłe maseczki, które są najbardziej powszechne, składają się tylko z kilku warstw włókniny. Nie powinna zaszkodzić, jeśli jesteś przeziębiony – pomoże zatrzymać część bakterii. Musisz jednak pamiętać, że takie maseczki są jednorazowe, więc trzeba je zmieniać bardzo często – każda maseczka, którą zdejmujesz ma na sobie mnóstwo bakterii i powinna zostać natychmiast wyrzucona do zamkniętego kosza. Nie zapomnij umyć rąk i twarzy!

Dlaczego maseczka jest istotna, jeśli jesteś przebywasz w dużych skupiskach ludzi? Cząsteczki koronawirusa mogą przeżyć według badań nawet do 9 dni, a objawy zarażenia nie są widoczne od razu. W tłumie jesteś bardzo blisko innych ludzi, więc dzięki maseczce tworzysz dodatkową barierę. Staraj się zmniejszać ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa poprzez noszenie maseczki w dużych skupiskach ludzi, częste mycie rąk i twarzy, mały żel antybakteryjny też nie zaszkodzi 🙂

koronawirus wietnam

WIETNAM 16/03/2020

W Wietnamie potwierdzono 57 przypadków koronawirusa.

Turyści będą zobowiązania zapłacić za swoje leczenie w przypadku pozytywnego wyniku testu na koronawirusa.

Wyścig F1 w Hanoi (kwiecień) został odwołany.

Kolejne miejsca turystyczne są zamykane dla odwiedzających: Ben Tre, Tien Giang, Cai Be, Vinh Long, Dong Thap, Tan Chau. W Sajgonie i wielu innych miastach hotele i restauracje są zamykane w celu dezynfekcji.

Źródło
WIETNAM 14/03/2020

Władze Wietnamu podjęły decyzję o zawieszeniu wjazdu na teren kraju osób, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały na terenie krajów strefy Schengen oraz UK: Austria, Belgia, Republika Czeska, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Włochy, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska❗️, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania , Szwecja i Szwajcaria.

Visa on arrival zostały całkowicie zawieszone od 14.03.2020.

Wszyscy Polacy przebywający obecnie na wakacjach w Azji: Od niedzieli 15 marca zostają zawieszone wszystkie loty pasażerskie do Polski. Wpuszczane będą jedynie loty czarterowe. Linie lotnicze prawdopodobnie będą zmieniać loty, ale to należy potwierdzić w liniach lotniczych. Na dziś rozwiązaniem jest lot np. do Berlina lub kraju w Europie, gdzie przyjmują pasażerskie samoloty rejsowe i powrót do Polski granicą lądową.

Źródło
WIETNAM 13/03/2020

Władze potwierdziły 44 przypadek zarażenia koronawirusem.

Od dziś do odwołania zamknięte dla turystów są prowincje Tien Giang oraz Ninh Binh. Ograniczenie dotyczy biur podróży, noclegów, restauracji oraz atrakcji turystycznych.

Linia Bamboo Airlines zawiesiła nowe połączenie lotnicze Praga - Hanoi.

Wjazd dla obywateli Polski: bez dodatkowych ograniczeń poza powyższymi.

Źródło
WIETNAM 12/03/2020

Władze potwierdziły 39 przypadek zarażenia koronawirusem.

Wszyscy, którzy odwiedzili Włochy lub Iran w ciągu ostatnich 14 dni, zobowiązani są do poddania się 14-dniowej obowiązkowej kwarantannie po wjeździe do Wietnamu.

Nie wjedziesz do Ho Chi Minh, Hanoi i Da Nang, jeśli byłeś w ciągu 14 dni w Chinach kontynentalnych lub byłeś przez nie tranzytowany.

Wjazd dla obywateli Polski: bez dodatkowych ograniczeń poza powyższymi.

Źródło
WIETNAM 11/03/2020

Miasta, w których pojawił się koronawirus od 02/03/2020: Hanoi (pacjent zero), Ninh Binh, Quang Ninh, Lao Cai, Thua Thien Hue, Quang Nam, Ho Chi Minh City, Da Nang, Vinh Phuc, Binh Thuan

Zamknięte dla turystów na dzień dzisiejszy: Cat Ba, Con Dao, Ha Long Bay, Bai Tu Long Bay, Lan Ha Bay, Hoa Lu, Ninh Binh, Tam Coc, Trang An, Hoi An (niedostępne świątynie/pagody), wyspy Ly Son, wyspy Cham,

Wietnam wymaga od wszystkich podróżnych wypełnienia oświadczenia zdrowotnego dostępnego na przejściach granicznych i lotniskach.

Źródło
WIETNAM 10/03/2020

Na dzień 10 marca wietnamskie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 34 potwierdzone przypadki COVID-19. 11 przypadków dotyczyło cudzoziemców zarażonych podczas lotu z Wielkiej Brytanii do Hanoi.

Wietnam uruchomił aplikację mobilną, która pozwoli wszystkim Wietnamczykom zgłosić swój stan zdrowia. Rząd wezwał obywateli do aktualizacji ich stanu zdrowia w aplikacji.

Źródło
WIETNAM 09/03/2020

9 marca Wietnam zawiesił program bezwizowy dla 8 krajów: Danii, Norwegii, Finlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Hiszpanii.

Kraje z ponad 500 potwierdzonymi przypadkami lub więcej niż 50 nowymi przypadkami dziennie mogą również oczekiwać zawieszenia zwolnienia z obowiązku wizowego dla Wietnamu.

Źródło
Poprzedni
Następny

koronawirus singapur

SINGAPUR 16/03/2020

W Singapurze odnotowano 226 przypadków koronawirusa

Od 1 lutego do Singapuru nie mogą wjechać podróżni, którzy byli w Chinach w ciągu poprzednich 14 dni (w kalkulacji nie uwzględnia się dnia przyjazdu do Singapuru i wyjazdu z Chin), zaś od 27 lutego także osoby z historią podróży do Daegu i Cheongdo w Korei Południowej w ciągu poprzednich 14 dni. Podróżni przybywający z Korei Południowej objęci są szczególnym monitoringiem pod kątem objawów infekcji układu oddechowego. Na lotnisku Changi prowadzone są też kontrole temperatury wszystkich pasażerów, zarówno przylatujących do, jak i wylatujących z Singapuru. Podobne procedury wdrożono na przejściach granicznych lądowych i morskich. W przypadku wystąpienia podwyższonej temperatury lub objawów choroby, istnieje ryzyko braku możliwości zarówno wjazdu do, jak i opuszczenia Singapuru. Należy się też liczyć z utrudnieniami wprowadzanymi przez niektóre kraje wobec podróżnych przybywających z Singapuru.

Wjazd dla obywateli Polski: bez dodatkowych ograniczeń poza powyższymi.

Źródło
SINGAPUR 13/03/2020

W Singapurze odnotowano 178 przypadków koronawirusa

Podczas gdy Singapur pozostanie w obecnym „stanie wysokiego ryzyka przez pewien czas”, w miarę jak pandemia Covid-19 pogarsza się na całym świecie, premier Lee Hsien Loong podkreślił, że sytuacja tutaj „pozostaje pod kontrolą”.

Wjazd dla obywateli Polski: bez dodatkowych ograniczeń poza powyższymi.

Źródło
SINGAPUR 12/03/2020

W Singapurze odnotowano 178 przypadków koronawirusa: 96 wyleczonych, 82 aktywne (z czego 12 osób jest w poważnym stanie).

Z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się COVID-19 rząd Singapuru postanowił utworzyć Singapurską Grupę Zadaniową ds. Czystości, aby podnieść standardy higieny publicznej w celu zwalczania epidemii COVID-19. Singapur, znany jako jedno z najczystszych miejsc na Ziemi, jest skłonny podnieść swoje standardy czystości, co obejmuje częstsze czyszczenie i dezynfekcję obszarów o wysokim kontakcie (toalety), gospodarkę odpadami i ochronę przed szkodnikami.

Wjazd dla obywateli Polski: bez dodatkowych ograniczeń poza powyższymi.

Źródło
SINGAPUR 11/03/2020

Nie możesz wjechać do Singapuru, ani przejechać przez nie tranzytem, jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w Chinach, Iranie, Korei Południowej, Włoszech. W szczególnych przypadkach dopuszcza się wjazd do Singapuru po odbyciu 14-dniowej kwarantanny.

Źródło
Poprzedni
Następny

koronawirus tajlandia

TAJLANDIA 16/03/2020

W Tajlandii odnotowano 114 przypadków koronawirusa.

Wjazd dla obywateli Polski: bez dodatkowych ograniczeń poza dotychczasowymi.

Źródło
TAJLANDIA 13/03/2020

W Tajlandii odnotowano 70 przypadków koronawirusa.

Bank SCB jest trzecim bankiem w Tajlandii, który zaprzestaje wymiany zagranicznych środków pieniężnych, zamyka swoje stoiska wymiany, a personel poddany jest kwarantannie na czternaście dni.

Wjazd dla obywateli Polski: bez dodatkowych ograniczeń poza powyższymi.

Źródło
TAJLANDIA 12/03/2020

W Tajlandii odnotowano 70 przypadków koronawirusa: 35 wyleczonych, 35 aktywne (z czego 1 osoba jest w poważnym stanie).

Zgodnie z postanowieniem Departamentu Kontroli Chorób, każdy odwiedzający Tajlandię jest zobowiązany podać w formularzu zdrowotnym dodatkowe dane, jak numer telefonu oraz adres e-mail. Proces ma zapewnić możliwość sprawnego kontaktowania się przez okres obserwacyjny, czyli 14 dni od przylotu, a po tym czasie dane zostaną skasowane z systemu.

Wjazd dla obywateli Polski: bez dodatkowych ograniczeń poza powyższymi.

Źródło
TAJLANDIA 11/03/2020

W Tajlandii odnotowano 59 przypadków koronawirusa.

Pasażerowie podróżujący z Chińskiej Republiki Ludowej (w tym z Hongkongu i Makao), Korei, Włoch i Iranu zobowiązani są do okazania przy wjeździe do Tajlandii ubezpieczenia zdrowotnego zapewniający co najmniej 100 000 USD ubezpieczenia w Tajlandii, zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na koronawirusa, wydanego w ciągu 48 godzin od wylotu oraz przejścia 14-dniowej kwarantanny.

Rząd Tajlandii anulował przyznawanie wizy na miejscu dla 18 krajów (Bułgaria, Bhutan, Chiny, Tajwan, Cypr, Etiopia, Fidżi, Gruzja, Indie, Kazachstan, Malta, Meksyk, Nauru, Papua Nowa Gwinea, Rumunia, Rosja, Arabia Saudyjska, Uzbekistan, Vanuatu), a także został wprowadzony obowiązek wizowy dla 3 innych krajów (Korea Południowa, Włochy i Hongkong).

Źródło
TAJLANDIA 10/03/2020

Zostały zdiagnozowane 3 nowe przypadki osób zakażonych koronawirusem, co oznacza, że łącznie w Tajlandii zdiagnozowano 53 zdarzenia.

Źródło
Poprzedni
Następny

koronawirus malezja

MALEZJA 16/03/2020

W Malezji odnotowano 428 przypadków koronawirusa.

Nie wjedziesz do Malezji, ani nie przejedziesz przez nią tranzytem, jeśli podróżujesz lub tranzytujesz z Chin, Korei Południowej, Włoch, Japonii lub Iranu.

Wjazd dla obywateli Polski: bez dodatkowych ograniczeń poza powyższymi.

Źródło
MALEZJA 12/03/2020

W Malezji odnotowano 149 przypadków koronawirusa: 26 wyleczonych, 123 aktywne (w tym 2 osoby są w poważnym stanie).

Nie wjedziesz do Malezji, ani nie przejedziesz przez nią tranzytem, jeśli podróżujesz lub tranzytujesz z Chin, Korei Południowej, Włoch, Japonii lub Iranu.

Wjazd dla obywateli Polski: bez dodatkowych ograniczeń poza powyższymi.

Źródło
Poprzedni
Następny

koronawirus mjanma (birma)

BIRMA 16/03/2020

Nie odnotowano zarażenia koronawirusem w Mjanmie (Birmie).

Obywatele Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Francji i Iranu zostaną poddani 14-dniowej kwarantannie przekraczając granicę Birmy.

Wjazd dla obywateli Polski: bez dodatkowych ograniczeń poza powyższymi.

Źródło
BIRMA 12/03/2020

Nie odnotowano zarażenia koronawirusem w Mjanmie (Birmie).

Nie otrzymasz VOA (Visa on Arrival), jeśli podróżujesz do Birmy z Chin. Każda osoba (w tym obywatele Birmy), która przyjeżdża z Republiki Korei (Korea Południowa), jest zobowiązana do przedstawienia „Świadectwa zdrowia” wydanego przez szpitale lub kliniki wyznaczone przez Koreę Południową, potwierdzającego, że nie są one nosicielami koronawirusa (COVID-19 ). Wymóg ten dotyczy pasażerów wjeżdżających lub tranzytujących przez Myanmar.

Wjazd dla obywateli Polski: bez dodatkowych ograniczeń poza powyższymi.

Źródło
Poprzedni
Następny

koronawirus kambodża

KAMBODŻA 16/03/2020

W Kambodży odnotowano w sumie 12 przypadków koronawirusa.

Wjazd dla obywateli Polski: bez dodatkowych ograniczeń poza pobytem w Chinach.

Źródło
KAMBODŻA 12/03/2020

W Kambodży odnotowano w sumie 5 przypadków koronawirusa: 1 wyleczony, 4 aktywne. To 2 nowe przypadki od wczoraj.



Wjazd dla obywateli Polski: bez dodatkowych ograniczeń poza pobytem w Chinach.

Źródło
KAMBODŻA 11/03/2020

W Kambodży odnotowano 3 przypadki koronawirusa: 1 wyleczony, 2 aktywne.

Jeśli byłeś w ciągu ostatnich 14 dni w Chinach (pobyt lub tranzyt) obowiązkowo poinformuj o tym podczas przekraczania granicy.

Źródło
Poprzedni
Następny

koronawirus laos

LAOS 16/03/2020

Nie odnotowano zarażenia koronawirusem w Laosie.

Wjazd dla obywateli Polski: bez dodatkowych ograniczeń.

Źródło
LAOS 12/03/2020

Nie odnotowano zarażenia koronawirusem w Laosie.

Wjazd dla obywateli Polski: bez dodatkowych ograniczeń.

Źródło
Poprzedni
Następny