Kuchnia Wietnamska – to co lubię

Kontynuując poprzedni post o ulubionych wietnamskich daniach, w dzisiejszym blogu przedstawię wam pozostałe pyszne dania które najbardziej lubię. Jeśli będziecie mieli okazję przyjechać do Wietnamu to nie zapomnijcie spróbować.

Bún bò Huế (Zupka z ryżowym makaronem i wołowiną)

image001

Tak jak jej nazwa „Bún bò Huế” jest specjalnością miasta Huế – dawnej stolicy Wietnamu. Miasto Hue leży w centralnym regionie kraju, więc zupa ma swój charakterystyczny pikantny, lekko kwaśno słodki smak. Ciekawostka jest że „Bún bò” – czyli zupka z wołowiną i ryżowym makaronem jest wszędzie gotowana, nawet na północy i południu, ale w każdym regionie ma zupełnie inny sposób gotowania i smak. „Bún bò Huế” odróżnia się specjalnymdużym makaronem, podawanym z kawałkiem gotowanej nóżki wieprzowej, wołowiną oraz wołowymi klopsikami.

Gà xé phay

image004

Można powiedzieć że to jeden rodzaj sałatki wietnamskiej. Jej głównym składnikiem jest gotowany i cienko pokrojony kurczak. Potem dodajemy cienko pokrojone jak kurczak ogórki i cebulkę, marchewkę i pachnące wietnamskie zioła. Całą tą mieszankę mieszamy ze specjalnie przygotowanym sosem z sosu rybnego, cukru i octu. Na koniec dodajemy prażone orzeszki i danie jest gotowe.

Cháo (wietnamski krupnik)

image006

Wietnamski krupnik jest gotowany z ryżem i mięsem (kurczak, wołowina, wieprzowina…) lub owocami morza (krewetki, ryby…), a nawet z jażynami albo samym groszkiem. Można powiedzieć że jest to zupka z największym wyborem składników, najdoskonalsze jest to że każdy składnik dodaje do krupnika własny specyficzny smak i świetnie pasuje. Wietnamczycy szczegółniegotują krupnik dla niemowląt i chorych bo jest bardzo łatwy do jedzenia.

Nem (sajgonki)

image008

Napewno tak jak zupka Pho, sajgonki są jednym z najsławniejszych wietnamskich dań które turyści znają. Zawsze zastanawiałam się skąd znajduje się nazwa Sajgonki gdy w rzeczywistości sajgonki są specjalnością kulinarną stolicy Hanoi??? „Sajgonki” są tradycyjnym Hanojskim daniem pojawiąjcym się na stolikach we wszystkich ważnych uroczystościach i świętach. Napewno podczas święta Nowego Wietnamskiego Roku nie może zabraknąć chrupiących, gorących sajgonek. Sajgonki są owijane specjalnymi ryżowymi płatkami, z nadzieniem mielonej wieprzowiny, cebulki, marchewki, wietnamskich pachnących grzybów, wermiszelu, pieprzu, soli i wbitegodo mieszanki jajek – wszystko pokrojone w małe kostki i razem pomieszane. W mojej rodzinie sajgonki sa zawsze razem przygotowywane przez cała członków, każdy będzie odpowiedzialny za jeden etap przygotowywania, najczęściej mama przygotuje składniki i farsz, ja potem będę owijała i tata będzie smażył. Nie jest to łatwe danie do przygotowania i wymaga duzo czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five − 4 =