Kwiat lotosu w wietnamskiej kulturze

 

image002

W Wietnamie kwiat lotosu jest bardzo powszechny, można go spotkać nie tylko w zwyczajnym życiu, ale jest też kulturalnym symbolem. Obraz lotosu pojawia się wszędzie, od tkanych obrusów, chustach po tradycyjny narodowy strój Ao Dai, a także tabliczkach propagandowych, świętych miejscach jak pagody, świątynie lub ozdobach w starych cytadelach królewskich…

image004

Już od dawna kwiat lotosu i symbol kwiatu lotosu jest ściśle związany z życiem i kulturą Wietnamczyków, lotos został wybrany, jako symboliczny kwiat narodu Wietnamskiego. Od wsi do wielkich miast, kwiat lotosu pojawia się wszędzie. Rośnie najczęściej w stawach, jeziorkach i rzekach jest symbolem piękna, delikatności i czystości.

W codziennym życiu, kwiat lotosu jest smacznym składnikiem różnych miejskich dań. Mieszkańcy wykorzystują różne części kwiatu do robienia herbaty, a suszone do medycyny tradycyjnej lub gotowania różnych przysmaków: słupek kwiatu do robienia sałatki, ziarenka do przyrządzania deserów lub gotowania z kurczakiem podobno to bardzo zdrowe danie dla chorych i zmęczonych osób. Bardzo znana jest herbata z kwiatu lotosu. Przygotowanie herbaty nie jest proste, najpierw musimy kupić świeże i pachnące kwiaty lotosu, które są tylko lekko otwarte. Do każdego kwiatka można wsypać tylko około 15-20g suszonej zielonej herbaty. Potem zamyka się kwiat i szczelnie owija cały kwiat liściem lotosu. Po 1-2 dniach herbata jest gotowa do picia. Słodki deser gotowany z ziarenek kwiatu jest też bardzo smaczny i dobry na zdrowie, szczególnie na dobry na sen czy ból brzucha…

Nie można też zapomnieć, że sam kwiat lotosu jest piękną ozdobą w domach. Gospodynie domowe chętnie kupują świeże bukiety kwiatów lotosu do ozdoby salonów lub ołtarzy przodków w domach.

image006

image008

Podarowanie kwiatów lotosu ma swoje specyficzne znaczenie, wyraża nasz szacunek oraz wielkie uznanie tej osoby.

image009

Kolory kwiatów mają znaczenie:

• Biały kwiat lotosu: oznacza absolutną czystość, godność i delikatność.

• Zielony kwiat lotosu: oznacza siłę woli, odwagi i wiary. Zielony kolor lotosu jest uznany, jako kolor wolności, równości i braterstwa.

• Różowy kwiat lotosu: jest najbardziej powszechnym kolorem, jest to kolor kwiatu, który został wybrany, jako wietnamski narodowy symbol. Można powiedzieć, że obejmuje wszystkie powyższe znaczenia.

image010

Kwiat Lotosu w buddyzmie, dzięki swojej pięknej urodzie i delikatności jest symbolem religijnym. Kwitnie on w błotnistych miejscach – co symbolizuje brud, jednak dzięki swojej długiej i twardej szypułce nadal stoi prosto i wynurza się daleko od błota zatrzymując swoją piękna urodę i czystość. W pagodach często widzimy obrazy Buddy siedzącego na kwiecie lotosu. Kwitnący kwiat symbolizuje przeszłość, słupek to teraźniejszość a ziarenka lotosu oznaczają przyszłość. Szczególnie według wiary buddyjskiej to serce każdego człowieka symbolizuje jeden kwiat lotosu, gdy jego dusza zostanie oświecona przez wiarę i religie to ten kwiat dopiero zakwitnie. Gdy Wietnamczycy się modlą, składają ręce przed sobą w kształcie nierozwiniętego kwiatu lotosu.

image012

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three × three =