Mai Chau, górska oaza spokoju

dsc_0077

Mai Chau w północnym Wietnamie to maleńka miejscowość, która w ciągu ostatnich kilku lat pojawiła się na turystycznej mapie Wietnamu. Przyciąga pięknym krajobrazem pól ryżowych otoczonych wysokimi górami, maleńkimi wioskami z tradycyjnymi domami budowanymi na palach oraz pełnym spokojem gdzie można odpocząć od zgiełku ulicznego w Hanoi. Co najlepsze, w związku z pojawieniem się turystów dopiero całkiem niedawno bardzo mocny nacisk kładzie się na ekoturystykę od razu kładąc nacisk na zachowanie wszystkich walorów tej przepięknej miejscowości.

dsc_0079

Dojechać tutaj możemy właśnie z Hanoi, odległość to ok 140km, ale przejazd zajmuje prawie 4 godziny. Z Hanoi wyjeżdżamy w kierunku prowincji Hoa Binh, początkowo szeroką drogą ekspresową prowadzącą w kierunku ogromnych koszarów wojskowych, aby na końcu drogi skręcić na węższe i bardziej zatłoczone drogi krajowe. Krajobraz stopniowo robi się coraz bardziej ciekawy, przed Hoa Binh mijamy szereg pionowych wapiennych klifów, które towarzyszą nam także po minięciu miasta. Samo Hoa Binh znane jest między innymi z ogromnej hydroelektrowni, która przez długie lata była największą w całym rejonie Azji Południowo Wschodniej. Mijamy także plantacje cytrusów (pomarańcze) i pojedyncze widoczne z drogi plantacje herbaty. Dojazdu do samego Mai Chau „broni” droga prowadząca przez tzw. Białą Przełęcz, która nazwę swoją wzięła od dużych ilości wapienia, który trzeba było skruszyć, aby wybudować tutaj drogę i który pozostawił wiele białych wcięć, niby smug na zboczach górskich. Po drodze zatrzymać możemy się też na lokalnych postojach gdzie miejscowe kobiety chętnie sprzedadzą nam grillowane słodkie ziemniaki, kukurydzę, kleisty ryż w bambusie lub inne lokalne przysmaki i przekąski.

dscn8969
Po pokonaniu przełęczy zjeżdżamy już w kierunku Mai Chau, otwiera się przed nami widok na wioski otoczone wysokimi górami. To właśnie w tych wioskach możemy zatrzymać się w jednym z guesthousów lub w wygodniejszych mini resortach 3 – 3,5* Najlepszy standard noclegowy oferuje pięknie położony obiekt Mai Chau Ecolodge. Najpopularniejszym zajęciem na miejscu są wycieczki rowerowe po okolicy, można zdaje się bez końca snuć na rowerze pomiędzy polami ryżowymi i co rusz spotykać się ze scenami codziennego życia i pracy na wsi. Świetne miejsce dla szukających nieco oderwania od współczesnego, pędzącego do przodu świata.

dscn8979-1
Zostając tutaj na kilka dni możemy tez rozpocząć eksplorację nieco dalszej okolicy, do której zaliczają się wycieczki na jezioro Hoa Binh powstałe po zbudowaniu wspomnianej tamy lub wycieczki motorowe do odleglejszych wiosek i trekking pomiędzy nimi. Dla miłośników trekkingów znajdą się tutaj ciekawe i niezwykle fotogeniczne miejsca, a sama piesza wycieczka może trwać od godziny do 3 czy nawet 5, w zależności od naszej kondycji. A ta jest ważna, bo pomimo tego, że Mai Chau jest otoczone górami, to nie znajduje się szczególnie wysoko nad poziomem morza i temperatury potrafią być tutaj bardzo wysokie, szczególnie, jeśli trafimy na piękny słoneczny dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 2 =