image001

Według zapisów historycznych bazar Dong Xuan pojawił się już przed 1888r. W 1889r. Francuzi postanowili skupić wszystkich sprzedawców i stoiska bazarowe w jednym miejscu by ułatwić handel – tak właśnie powstał Market Dong Xuan w Starej dzielnicy. Obecnie Market Dong Xuan jest jednym z charakterystycznych miejsc w mieście i codziennie wielu turystów zagranicznych przyjeżdża tu zwiedzać i kupować pamiątki z podroży. W Dong Xuan można znaleźć wszystkie podstawowe produkty, od żywności przez odzież po pamiątki.

image002

Na samym początku były to tylko same stragany z daszkiem. W XIX wieku był on nazywany przez Francuzów, jako „Grand marche”, – czyli „wielki bazar” i nazwa ta była też powszechna pomiędzy mieszkańcami. W 1890r. Market został oficjalnie zbudowany na powierzchni około 6.500 m2, z 5 bramami wejściowymi i charakterystyczną architektura Francuską. Na początku market był otwarty tylko, co 2 dni, ale ze względu na potrzeby mieszkańców market był otwierany codziennie od rana do późnej nocy. W owych czasach sprzedawano: jedzenie, owoce, warzywa, tkaniny, maszyny francuskie, chińskie lub indyjskie.

image003

image004

W 1994r. Market Dong Xuan spłonął w pożarze, to był jeden z największych pożarów w historii miasta Hanoi, który całkowicie zniszczył ten market. Rok po pożarze, w 1995r. odbudowano Market Dong Xuan z totalnym obszarem około 14.000m2 i ponad 2000 stoiskami. Można powiedzieć, że jest to jedno z historycznych miejsc w stolicy Hanoi, ścisłe związany z kulturą i historią tego miasta.

image006

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 + 17 =