Mauzoleum Ho Chi Minh

mauzoleum-hcm-22

Jednym z zabytków, których nie należy przegapić podczas pobytu w Hanoi jest kompleks mauzoleum i muzeum Ho Chi Minh oraz Pagoda na Jednej Nóżce znajdująca się na terenie mauzoleum.Przywódca Ho Chi Minh (1890-1969) – nazywany jako Ojciec narodu, jest bardzo słynną postacią w Wietnamie bo przyczynił się do odzyskania niepodłegłości. Wietnamczycy są bardzo dumni i wyrażają Ho Chi Minh wielki szacunek.

mauzoleum-hcm-20

Budowla Mauzoleum zaczeła się w 1973 r. i została ukończonaw 1975 r. Mauzoleum znajduje się na słynnym placu Ba Dinh, które ma wielkie historyczne znaczenie dla całego narodu Wietnamskiego, bowiem 2 września 1945 r., Ho Chi Minh przeczytał na tym placu Deklarację Niepodległości. Za inspiracjęprojektu mauzoleum posłużył wzór Mauzoleum Lenina w Moskwie, jednak do konstrukcji Mauzoleum Ho Chi Minh dodano wiele elementów typowej wietnamskiej architektury, którą możemyujrzeć, jako 3 poziomowe schodki (reprezentujące 3 główne i najważniejsze elementy według pojęcia Wietnamczyków, jako: niebo – człowiek – ziemia i wyrażające harmonię pomiędzy nimi) oraz typiczny dach. Mauzoleum ma ponad 21m wysokości i 41m szerokości, cała fasada mauzoleum jest wyłożona szarym granitem. Na górze w samym środku jest napis „ChủtịchHồChíMinh”, czyli„Przywódca Ho Chi Minh” ułożony z czerwonych kamiennych liter. Mauzoleum jest miejscem spoczynku i miejscem gdzie jest zachowane w szklanej gablociezabalsamowane ciało przywódcy Ho Chi Minh. Do dnia dzisiejszego, codziennie rano mauzoleum jest otwarte dla zwiedzających turystów
i mieszkańców.

mauzoleum-hcm-24

Na terenie kompleksu Mauzoleum turyści mają też okazję zapoznać się z historią przywódcy Ho Chi Minh, z jego działalnością i także codziennym życiem. Muzeum Ho Chi Minh znajduje się tuż za Mauzoleum i jest jednym z największych muzeów w Wietnamie, jest to miejscepoświęcone pamięci słynnego przywódcy, wystawione i prezentowane są tu szczególnie informacje o jego działalności i życiu. Muzeum zostało zbudowane w 1990 r. na rocznicę 100 lat urodzin Ho Chi Minh, zaprojektował je słynnyrosyjski architekt GaronIsacovich. Za wzór tej konstrukcji posłużył obraz białego kwiatu lotosu, jako oznakęskromnego i prostego sposobu życia Ho Chi Minh, ale także, jako wyrażenie mu wdzięczności od całej ludności. Prezentowane są tu rzeczy według 3 tematów:

– Życie Ho Chi Minh od dnia narodzin do śmierci,

– Codzienne życiemieszkańców, ich walki i zwycięstwa,

– Ważne wydarzenia historycznych.

mauzoleum-hcm-16 mauzoleum-hcm-31

Trochęgłębiej turyści mogą zwiedzić ogród, staw rybny i drewniany skromny domek gdzie Ho Chi Minh żył i pracował.

mauzoleum-hcm-23

Nie zapomnijcie że tuż obok muzeum znajduje się słynna Pagoda na Jednej Nóżce – jeden z kulturalnych symboli stolicy Hanoi. Pagoda została zbudowana w 1049 r. przez króla Ly Thai Tonga. Według legendy budowla Pagody jest związana ze snem króla w którym Bogini mu przepowiedziała narodziny syna, jakie we śnie ujrzał na kwiecie lotusu. Przepowiednia spełniła się i w wyrazie wdzięczności król rozkazał zbudowanie Pagody czczącej Bogini i wybrał kwiat lotusu jako wzór tej pięknej pagody.

mauzoleum-hcm-25

mauzoleum-hcm-29

Charakterystyczna architektura pagody znajduje się w elemencie,że cała pagoda jest umieszczona na jedynej kolumnie. Znajdująca się na samym środku małego stawu z jedyną kolumną, patrząc na Pagodę turyści mogą sobie wyobrazićobraz kwiatulotosu rosnącego w wodnym stawie. Już od dawna kwiat lotusu jest uważany przez wietnamczyków jako symbol nieskalaności i piękna, jest kwiatem który jest ściśle związany z kulturą Azjatycką.

mauzoleum-hcm-27

Niestety możemy tylko obserwować replikę tej specjalnej budowy, bowiem Pagoda była już zniszczona 2 razy. Po raz pierwszy była zniszczona przez Chińczyków w czasie panowania dynastii Ming, potem ponownie odbudowana i w 1954 r. została jeszcze raz zniszczona przez francuskie wojska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seven − 2 =