Najstraszniejsze potrawy w Wietnamie

Wietnam jest znany, jako kraj różnych przysmaków i ulicznego jedzenia, na które można natknąć się wszędzie. Każdy rejon ma swoje własne specjalności kulinarne i przysmaki. Jeśli dania północne są uważane za mające najbardziej wyrafinowany smak to kuchnia na południu jest bardziej słodko-kwaśna i wyrazista. Dania w centralnej części państwa są bardzo pikantne i słone. Różnorodność smaków uwarunkowana jest trybem życia oraz zwyczajami mieszkańców w różnych rejonach Wietnamu.

Kuchnia Wietnamska jest wysoko oceniana przez miłośników jedzenia i próbowania różnych światowych przysmaków. Każde danie ma swój własny charakterystyczny smak, zupełnie inny i nie podobny do siebie. W tym najbardziej znane na świecie są: Sajgonki, zupa Pho, Bun Cha…

Mimo, że kuchnia Wietnamska znana jest z pysznych potraw i dań, nie jest wykluczone, że istnieją dania, które na pewno mogą zniechęcić turystów na sam ich widok. W dzisiejszym blogu razem odkryjemy wietnamskie dania, które zostały wybrane, jako najbardziej przerażające dla turystów, oczywiście trzeba być bardzo odważnym, aby je spróbować.

1. Trung vit lon –czyli Balut

image001

Dla Wietnamczyków jest to smaczny i zdrowy przysmak, szczególnie na śniadanie. Balut jest jajkiem kaczym ugotowanym z zarodkiem. W środku jajka pisklę kaczki będzie się rozwijać kilkanaście dni przed ugotowaniem. Po ugotowaniu jajka, obiera się skorupkę i je jajko z małym ptaszkiem w środku. Takie jajka można prawie wszędzie kupić, od bazarów do super marketów. Najczęściej są kupowane na ulicznych stoiskach od handlarzy gdzie można od razu sobie usiąść przy plastikowym stoliczku i zjeść. Balut jest doprawiony solą, pieprzem i podawany jest ze świeżymi ziołami.

image002

2. Tiet canh –czyli krew

image003

Tiet canh jest znanym daniem w Wietnamie, uwielbianym przez mężczyzn. Jest to krew wieprzowa, kacza lub gęsia, mieszana z sosem rybnym, kawałkami mięsa i przyprawami. Przed jedzeniem posypane kawałeczkami orzechów ziemnych i cytryny.

image005

3. Durian

image006

Znany i uwielbiany owoc na południu. Durian charakteryzuje się specyficznym i niezbyt pachnącym zapachem. Dla nieprzyzwyczajonych osób ten zapach jest nie do zniesienia.

image008

4. Thang Co – gulasz mniejszości etniczej na północy Wietnamu.

image009

Thang Co jest tradycyjnym przysmakiem w rejonach górskich na północnym zachodzie Wietnamu. Thang Co jest to nazwa nadana od słowa „Thoang Co” co w języku mniejszości etnicznej Mong oznacza „garnek wody”. To danie odstrasza większość osób, które po raz pierwszy mają z nim kontakt, ponieważ jest on niezbyt smaczny. Jest to mix wielu składników jak: kości, podroby, mięso konia lub bawola. Wszystko jest gotowane w wielkim garnku. Thang Co to specjalność tego regionu jedzona z bimbrem z kukurydzy.

image011

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nine + 8 =