Buddyjska świątynia znajdująca się w Bahan w Yangonie (niedaleko od świątyni Shwedagon i lekko na północ od parku Bogyoke). Pagoda to XIX wieczny drewniano – murowany budynek z żelazną konstrukcją. Nazwa pagody oznacza Pięciopiętrowego Buddę (w wolnym tłumaczeniu). Budynek wygląda lekko eklektycznie, a z zewnątrz w sumie dość niepozornie. Skrywa natomiast jedne z najpiękniejszych posągów Buddy.

Jest ich kilka. Wspaniały ponad sześciometrowy posąg pochodzi z 1558 roku i został ufundowany przez księcia Minyeddeippa. Następnie czternastometrowy posąg na piedestale oraz dwa posągi, odpowiednio dziewięcio i czternastometrowy. Ten ostatni został zbudowany już w XX wieku. Największy pomnik to Budda Bhumisparsha, co można przekazać, jako „Buddha przywołujący Ziemię na świadka”. Brzmi nieco zagadkowo, ale jak w każdej pagodzie i świątyni można zrozumieć te słowa będąc właśnie tam osobiście.

Świątynia jest mniej oblegana przez duże grupy turystyczne, warto, więc zajrzeć do niej w wolnym czasie w Yangonie. W godzinach południowych można spędzić tam czas bez innych grup. Warto obejrzeć ciekawe malowidła opowiadającej historie z życia Buddy.

1280px-01-yangon-ngahtatgyi-paya-d01

vista-di-fronte

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × five =