Orzech kokosowy potocznie zwany kokosem jest w Polsce kojarzony z dalekimi stronami, egzotyką, palmami, wypoczynkiem na niebiańskiej plaży. Pomimo rosnącej świadomości Polaków o dobrodziejstwach tego produktu, statystyczna Polka, czy też Polak wiedzą o kokosie tyle ile zobaczą z reklamy czekoladowego batonu z nadzieniem kokosowym lub mleka kokosowego. Kokos w Azji znajduję wielorakie zastosowanie – pije się jego bogatą w witaminy, mikro-makroelementy wodę. Wiemy o nim niewiele z jednego konkretnego powodu – palma kokosowa, nie występuję u nas naturalnie. Przed moim przyjazdem do Azji południowo-wschodniej byłem tym statystycznym Polakiem. Teraz, woda z kokosu na stałe gości w mojej codziennej karcie dań. Po niej czuję się po prostu lepiej!

image001

Kokos,przez rzesze, jest uznawany za najbardziej wszechstronny w zastosowaniu wytwór natury. Kokos, który jak wiemy, rośnie w koronie palmy kokosowej jest tylko jednym z plonów, z których ludzkość korzysta. Praktycznie każda cześć palmy ma zastosowanie i każdą można przetworzyć.Dodatkowo w wielu krajach, dotkniętych łaską klimatu, przetwórstwo palmy i jej owocu różni się od siebie. Różnią się też nazywa określające samą roślinę. „Drzewo życia” to jednak z nazwy. Na Filipinach z kolei używa się określenia „drzewo o tysiącu zastosowań”.

image002

Gdzie rośnie palma kokosowa? Najbardziej dorosłe dojrzewają w regionach tropikalnych takich jak Indonezja, Malezja, wspomniane Filipiny, ale także w krajach Ameryki Łacińskiej.  W USA z kolei woda kokosowa stała się na tyle popularna, że nawet gwiazdy show-biznesu upatrują swoich szans w rosnącej popularności dobrodziejstw kokosa. Madonna np. zainwestowała ponad milion dolarów w rozlewnie napoju na bazie wody kokosowej. W Wietnamie, póki co nie ma ich na półkach sklepowych, ludzie zdecydowanie wolą dostęp do świeżego kokosa sprzedawanego z ulicy. Moja osobista rada, jak już znajdziecie się w Wietnamie – woda kokos, limonka, mięta i odrobina kruszonego lodu, a poczujecie pełnie szczęścia dochodzącą od żołądka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three + one =