Pagoda Złota Skała

golden-rock-kyaiktiyo-pagoda-burma-myanmar-11

Pagoda Kyaiktiyo znana bardziej, jako Złota Skała (ang. Golden Rock) to jedno z najważniejszych i najczęściej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych w Mjanmie. Dla każdego buddysty to jedno z najważniejszych miejsc sakralnych, a w czasach obecnych jest również dostępne dla turystów i jest to miejsce, które warto zobaczyć będąc w tym kraju.

Pagoda ma nieco ponad 7 metrów i znajduje się na szczycie wielkiego granitowego głazu. Położona jest w malowniczym kompleksie górskim na wysokości 1100 metrów nad poziomem morza. Obecny kolor złoty zawdzięcza pielgrzymom, którzy oklejają kamień złotymi płatkami. Uwaga: w bardzo konserwatywnym birmańskim buddyzmie, to prawo przysługuje tylko mężczyznom.

Sama pagoda jest mniej spektakularna niż wielki głaz, na którym się znajduje. Wielki głaz na skraju urwiska wygląda jakby za chwilę miał się stoczyć ze szczytu góry i spaść. Buddyści opowiadają, że stabilność zawdzięcza włosowi Buddy, który utrzymuje całość konstrukcji i nie pozwala jej stoczyć się w dół. To jedna z wersji legendy i można powiedzieć, że najciekawsza.

golden-rock-kyaiktiyo-pagoda-burma-myanmar-2

Z pagodą Kyaiktiyo związany jest przesąd, który mówi, że każdy, kto 3 razy w roku odbędzie pielgrzymkę (wspinając się z osady Kinpun do pagody, czyli nieco ponad 10km) uzyska błogosławieństwo w postaci bogactwa oraz szacunek. Po drodze na szczyt znajduje się niezliczona ilość stup i ołtarzyków wotywnych wystawianych przez pielgrzymów.

Największa ilość pielgrzymów nawiedza pagodę w porze suchej (od listopada do marca), wtedy w pagodzie oraz okolicy unosi się zapach kadzidełek, śpiewne mantry, na ołtarzach pojawiają się dary, a w nocy pagodę otaczają płomienie świec wotywnych.

godenrock

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 − 1 =