Różnice pomiędzy Hanoi i Sajgonem

Hanoi i Sajgon to dwa największe i najbardziej znane miasta w Wietnamie. Hanoi to stolica Wietnamu położona jest na północy kraju natomiast Sajgon na południu. Oba miasta reprezentują zupełnie inny tryb i styl życia mieszkańców. Odkryjmy, więc razem, co tak różni te miastami:

1. Symbol

image001

Wspominając o Hanoi, na pewno w głowie każdego turysty pojawi się obraz Jeziora Zwróconego Miecza, które znajduje się w samym centrum miasta na Starej Dzielnicy. Jest to symbol turystyczny i kulturalny tego miasta gdzie odbywają się różne wydarzenia artystyczne i kulturalne. W przeciwieństwie do Hanoi, mówiąc o Sajgonie pewnie każdemu turyście pojawią się na myśli zakupy, czyli market Ben Tchna – słynne miejsce dla turystów i mieszkańców znajdujące się w centralnej dzielnicy miasta – dystrykt 1. Tak jak Jezioro Zwróconego Miecza w Hanoi, market Ben Thanh pojawia się w większości upominków z Sajgonu i kart pocztowych.

2. Śniadanie

image002

W Hanoi, mieszkańcy uwielbiają na śniadanie słynną specjalność kulinarną – zupę Pho, którą pewnie każdy turysta miał okazję spróbować, choć jeden raz podczas pobytu w Wietnamie. Knajpki z zupą Pho można znaleźć prawie wszędzie w Wietnamie, w każdym rejonie jest ona gotowana trochę inaczej według gustu kulinarnego mieszkańców, pomimo tego zupa Pho w Hanoi jest uważana za najsmaczniejszą.

W Sajgonie, mieszkańcy jedzą śniadanie bardziej proste. Czasami to bagietka z rożnym nadzieniem, lecz przede wszystkim sajgończycy lubią zacząć swój pracowity dzień od szklanki zimnej kawy czytając gazetę.

3. Kwiaciarnie

image003

Jeśli w Hanoi większość gospodyń domowych kupuje kwiaty od sprzedawczyń sprzedawanych na jeżdżących po małych uliczkach rowerkach, to w Sajgonie kwiaty generalnie są kupowane w kwiaciarniach i stoiskach przy ulicy.

4. Uliczne napoje i miejsca plotkowania

image004

W Hanoi prawie wszędzie można natknąć się na uliczne stoiska z zieloną herbatą oraz mieszkańców siedzących na chodniku przy ulicy z małymi plastikowymi stoliczkami i krzesełkami. Jest to też powszechne miejsce, aby zatrzymać się by odpocząć lub poplotkować.

W Sajgonie częstym miejscem na uliczny napój są stoiska z kawą, gdzie zamiast krzeseł rozkłada się gazety i siedzi się na nich pijac kawę na rogu ulicy, chodniku lub parku.

5. Praca biednych ludzi

image005

W Hanoi biedne osoby zazwyczaj zarabiają na życie, jako pucybut, a w Sajgonie zajmują się sprzedawaniem losów lotto.

6. Czas zabawy i party

image006

Mieszkańcy Hanoi dosyć wcześnie kładą się spać, zabawy i party nie trwają tu zbyt długo. Miejsca z rozrywką i zabawą otwarte są tylko do 23.00 lub 24.00 godziny.

W Sajgonie spotkania trwają całą noc, nikomu nie spieszy się do domu. Noc to ulubiony czas dla mieszkańców na zabawę i spotkania z przyjaciółmi. Może, dlatego że przez cały dzień w Sajgonie jest bardzo gorąco i słonecznie, tylko noc jest wspaniałą porą na wyjście z domu.

7. Pojazdy

image007

Hanojczycy uwielbiają ładne i nowoczesne pojazdy, którymi można się pochwalić. Bardzo uważają na swój wygląd, więc chętnie kupują piękne ubrania i jeżdżą ładnymi, nowoczesnymi pojazdami.

W Sajgonie nikomu nie będzie przeszkadzać, jeśli będziecie jechać starym modelem motoru lub ubierać się w nietypowe ubrania, tu nikt na to nie zwraca uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − 1 =