Sapa – miasteczko w górach

image001

Sapa jest małym miasteczkiem znajdującym się w górach na północy Wietnamu na wysokości ponad 1600m. Jest to słynne miejsce turystyczne ze świeżym i charakterystycznym lekko chłodnym klimatem. Jest to miejsce z pięknymi i malowniczymi krajobrazami, na pewno będzie idealnym miejscem dla miłośników trekkingu i wspinaczek. Ponad to okolice Sapa są zamieszkane przez różne grupy mniejszości etnicznej jak H’mong, Dao lub Tay. Jest to okazja by zapoznać się z życiem różnych mniejszości etnicznych w Wietnamie i zobaczyć ich piękne kolorowe tradycyjne stroje, każda mniejszość etniczna ma swój własny tradycyjny strój ludowy ze specyficznymi wzorami, dzięki którym można rozróżnić, z której grupy mniejszości etnicznej pochodzą.

image002

Miasteczko zostało odkryte w 1905r. przez Francuzów na początku XX wieku. Szybko stało się znane z lekko chłodnego klimatu i przepięknego krajobrazu. Aż do dzisiejszych czasów Sapa nadal jest jedną z największych atrakcji turystycznych nie tylko dla turystów, ale też Wietnamczyków.

image003

Roczna średnia temperatura w Sapa to około 15C, rano temperatura osiąga około 25C, a wieczorem robi się dość chłodno. Pomimo, że jest to jedno z najzimniejszych miejsc w Wietnamie, śnieg pada tu bardzo rzadko.

By dostać się do Sapa turyści najczęściej wybierają pociąg nocny z Hanoi. Pociąg dojeżdża do miasteczka Lao Cai wcześnie rano i stąd można wynająć samochód lub taksówkę do miasteczka Sapa znajdującego się około 40km od Lao Cai. Innym też bardzo częstym wyborem turystów jest nocny bus startujący z centrum Hanoi i dojeżdżającym prosto do miasteczka Sapa.

image004

Idealnym czasem na zwiedzanie Sapa będzie okres od:

– września do listopada – jest to pora, gdy zboże i ryż zaczynają kwitnąc, wszędzie w Sapa jest jakby pomalowane żółtym kolorem.

– lub od marca do maja – jest to czas, gdy mieszkańcy mniejszości etnicznych zaczynają prace na polach ryzowych, również w tym czasie zaczynają kwitnąć piękne kwiaty.

Jadąc do Sapa na pewno nie może zabraknąć dobrych sportowych butów na trekking i wspinaczkę oraz należy przygotować sobie bardziej ciepłe bluzy z długim rękawem.

image005

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 − 3 =