Słynne zabytki w Hanoi

1. Mauzoleum Ho Chi Minh

mauzoleum-hcm-22

Słynne Mauzoleum Ho Chi Minh znajduje się na placu Ba Dinh, które ma wielkie historyczne znaczenie dla wietnamskiego narodu, – bowiem 2 września 1945r. Ho Chi Minh ogłosił tu Deklaracje Niepodległości. Budowla została ukończona w 1975r., oparta na wzorze znanego Mauzoleum Lenina w Moskwie, gdzie po śmierci jest zachowane w szklanej gablocie zmumifikowane ciało wielkiego rewolucyjnego przywódcy wietnamskiego – Ho Chi Minh.

2. Pagoda na Jednej Nóżce

mauzoleum-hcm-25

Zbudowana w 1049r. przez cesarza wietnamskiego. Budowla związana jest z legenda o dziwnym śnie, w którym cesarz ujrzał Boginie siedząca na kwiecie lotosu i w rękach trzymające małe dziecko, które podarowała cesarzowi. Po krótkim czasie królowa urodziła cesarzowi małego księcia i w podziękowaniu, cesarz rozkazał zbudowanie tej specyficznej Pagody czczącej Boginie. Obecnie oglądana jest trzecia replika słynnej. Pagoda była zniszczona już dwa razy przez wrogie chińskie wojska dynastii Ming oraz przez francuskie wojska.

3. Świątynia literatury

image006

Kompleks Świątyni Literatury został zbudowany w 1070r., był to pierwszy uniwersytet w Wietnamie. Na początku, jej pierwotnym przeznaczeniem było czczenia słynnego chińskiego filozofa Konfucjusza i miejscem kształcenia rodziny królewskiej. Po krótkim czasie zaczęto przyjmować też zwykłych studentów, którzy po ukończeniu studiów stali się urzędnikami państwowymi i radcami króla.

4. Pagoda Tran Quoc

Jedna z najstarszych pagod w Hanoi, Pagoda Tran Quoc została zbudowana około 1500 lat temu. Kiedyś w czasach panowania dynastii Ly i Tran była ona centrum religijnym. Na cytadeli w ważne dni i święta modliła się rodzina królewska.

5. Więzienie Hoa Lo

image012

Więzienie Hoa Lo znajduje się w samym centrum stolicy Hanoi. Zbudowane zostało w 1896r., było miejscem gdzie kiedyś władze kolonii francuskiej więziły wietnamskich rewolucjonistów i przestępców politycznych.

6. Most Long Bien

image014

Pierwszy most ze stali zbudowany w Hanoi łączący starą dzielnice Hoan Kiem z dzielnica Long Bien. Most Long Bien został zbudowany przez Francuzów w 1898-1902r i nazywał się Most Doumer. Do budowy mostu użytookoło 5600 ton stali i 3000 pracowników. Podczas wojny z Amerykanami, most był wielokrotnie bombardowany i w pewnej części zniszczony.

7. Opera Hanoi

image016

Zbudowana w 1911r. przez francuzów, oparta na wzorze słynnej Opery Garnier w Paryżu. Specyficzna architektura francuska.

8. Jezioro Zwróconego Miecza

image018

Słynne jezioro znajduje się w samym sercu pięknej stolicy Hanoi, nazwa Jezioro Zwróconego Miecza pochodzi z XV wieku. Ta nazwa jest związana ze znaną legendą o magicznym mieczu i świętym żółwiu, dzięki któremu król zwyciężył wrogie chińskie wojska.

9. Katedra Świętego Józefa

image020

Katedra Świętego Józefa została zbudowana w 1886r., została zaprojektowana i zbudowana według gotyckiej architektury i oparta na Katedrze Notre Dame w Paryżu. Jest to jedna z najbardziej znanych i ważnych katedr w Hanoi gdzie codziennie odbywają się msze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

six + ten =