System edukacyjny w Wietnamie

W Wietnamie, system edukacyjny jest podzielony na 3 główne stopnie:

Edukacja przedszkolna: przedszkola publiczne zaczynają przyjmować dzieci od 2 roku życia, mniejsze dzieci są przyjmowane do prywatnych przedszkoli lun nian. Przedszkola trwają około 4 lat i kończą się, gdy dziecko ma 6 lat i rozpoczyna szkołę podstawową.

Edukacja podstawowa: obejmuje szkołę podstawową, gimnazjum i liceum. Wszyscy uczniowie są ubrani w mundurki tak, aby nie było dyskryminacji i różnicy pomiędzy dziećmi z bogatych i biednych rodzin.

image001

W Wietnamie szkoła podstawowa rozpoczyna się od 6 roku życia, ale dzieci pochodzące z biednych rodzin niemające warunków do nauki, dzieci niepełnosprawne i mniejszości etniczne mają prawo rozpocząć szkołę podstawową później (od 7 do 9 roku życia). Dzieci w wieku szkoły podstawowej mają od 6-14 lat. Szkoła podstawowa trwa 5 klas i jest obowiązkowa.

Po ukończeniu szkoły podstawowej, dzieci rozpoczynają gimnazjum. W zależności od szkoły lub klasy, którą wybiorą mogą mieć krótki egzamin. Gimnazjum trwa 4 lata, od 6 do 9 klasy. Jest to obowiązkowy i bardzo ważny stopień edukacyjny, ponieważ dopiero po nim uczeń może zdecydować o swoim kierunku zawodowym w przyszłości – czy iść do szkoły zawodowej, czy kontynuować naukę w liceum. Po ukończeniu nauki w gimnazjum, uczeń musi zdać egzamin wstępny do liceum. Jeśli go nie zda, może zapisać się do szkoły zawodowej.

Następnym stopniem jest liceum lub szkoła zawodowa. Liceum trwa 3 lata, od 10 do 12 klasy. W liceum dziewczynki na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego ubierają tradycyjny wietnamski strój – Ao Dai.

Dwa lata temu po ukończeniu liceum odbywał się egzamin końcowy – w Polsce nazywamy go Maturą, ale stał się niepotrzebny i uczniowie w tej chwili muszą zdawać egzaminy wstępne na Uniwersytet, który wybrały lub wybrać szkoły zawodową.

Wcześniej po ukończeniu liceum było obowiązkowe zdanie egzaminu końcowego (w Polsce nazywamy go Maturą), ale od około 2 lat egzamin ten stał się niepotrzebny i uczniowie muszą zdawać egzamin wstępny na Uniwersytet, który wybrały lub wybrać szkoły zawodową.

image002

Matura trwała od 3 do 4 dni i składała się z testów z 6 przedmiotów. Obowiązkowe były: Język Wietnamski, Matematyka i Język obcy. Trzy pozostałe przedmioty corocznie były wybierane przez Ministerstwo Edukacji. Matura i egzaminy wstępne na Uniwersytet były najtrudniejszymi egzaminami w życiu ucznia i bardzo stresujące, na które uczniowie przygotowywali się nawet od początku liceum. Uczniowie, którzy nie zdali Matury, nie mieli prawa brać udziału w egzaminie wstępnym na Uniwersytet. Około 98%-99% uczniów w całym Wietnamie pomyślnie zdawało Maturę. Około 2% to uczniowie, którzy nie zdali egzaminu ze względu na zbyt niskie oceny lub zostali złapani i ukarani za sciąganie podczas egzaminów. Sposoby ściągania z roku na rok, były coraz bardziej nowoczesne: przez słuchawki, aplikacje w kalkulatorze, ściągi w długopisie i wiele innych. Od tego roku nie ma już Matury, uczniowie będą mieli liczone punkty według ich ocen podczas całego czasu nauki w liceum.

image004

Edukacja profesjonalna: po ukończeniu stopnia edukacji podstawowej, zaczyna się edukacja profesjonalna, w której można wybrać po wstępnym egzaminie: Uniwersytet, Uczelnie lub Uczelnie zawodową.

image006

Uniwersytety w Wietnamie trwają 4 lata (normalny kierunek) lub 5 i 7 lat (inżynier lub doktor).

Szkoły i uczelnie zawodowe trwają od 3,5 lat do 4 lat, zależy od wybranej specjalizacji.

image008

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sixteen + 16 =