Świąteczne Dania Nowego Roku Księżycowego Tet w Wietnamie

image001

Tet – księżycowe święto Nowego Roku jest największym i najważniejszym świętem dla Wietnamczyków. Jest to czas, gdy cała rodzina spędza go razem, to czas odwiedzin bliskich i przyjaciół, składania sobie najlepszych życzeń i nadziei na nowy lepszy i bardziej szczęśliwy rok. Ważnymi elementami, których nie może zabraknąć podczas świąt Tet są tradycyjne potrawy, które składa się na ołtarze przodków i spożywa się z całą rodziną podczas wspólnego obiadu. Każdy rejon kraju ma swoje własne tradycyjne dania, których nie może zabraknąć na świątecznym stole i bez których nie byłoby świątecznej atmosfery.

Północny Wietnam

image002

Potrawy świąteczne na północy Wietnamu składają się z wielu rodzajów zup i mięsnych dań. Oczywiście nie może w nich zabraknąć świeżych zielonych ziół, które dodadzą potrawom lepszy smak.

Głównym daniem noworocznym jest kwadratowe ciasto Banh Chung. Jest to danie składające się z kleistego ryżu z mięsnym nadzieniem i zielonym groszkiem w środku. Ciasto owijane jest liściem bananowca lub drzewa Zong i gotowane przez około 12 godzin. Kiedyś Banh Chung zawsze było własnoręcznie przygotowywane przez całą rodzinę przed Nowym Rokiem. Ciasta były poukładane w ogromnym garnku, do którego dolewano wodę i gotowano na ognisku lub węglu.

image004

Salceson hanojski to tradycyjne danie, którego nie może zabraknąć na świątecznym stole. Jest to własnoręcznie robiona wędlina z grubo pokrojonego mięsa, głowizny, nóżek wieprzowych, grzybów i pieprzu. Wszystkie składniki są zasmażane na patelni następnie poukładane w miskach lub foremkach i schłodzone w lodówce. Oczywiście nie może zabrakną smażonych sajgonek, które pojawiają się na stole podczas prawie wszystkich ważnych okazji i świąt Nowego Roku. Poza tym podawane są też kiszone cebulki, zupa z młodego bambusa z wieprzowymi nóżkami.

Środkowy Wietnam

image005

W środkowym Wietnamie podawany jest Banh Tet, którego skład i smak jest identyczny jak Banh Chung, ale zamiast kwadratowego ciasta jest długi i w kształcie walca.

Kolejną potrawą jest wieprzowina gotowana w sosie rybnym i przyprawiana na słodko. Jest to danie, które obowiązkowo musi się pojawić na świątecznym stole. Podawana jest ze świeżymi ziołami i słodko-kwaśnymi kiszonymi cebulkami.

image007

A na deser pyszne ciasto przyrządzane z sezamu, imbiru, czarnego cukru i kleistego ryżu. Ciasto może być spożywane od razu, lekko grillowane lub smażone i podawane zazwyczaj z orzeszkami ziemnymi.

Południowy Wietnam

image009

W południowym Wietnamie podczas Nowego Roku nie może zabraknąć tradycyjnego ciasta Banh Tet. Świątecznymi potrawami są też: gotowana wieprzowina z jajkami na twardo Thit Kho i zupa z gorzkiego melona z nadzieniem mięsnym. Mieszkańcy twierdzą, że gorzki melon jest bardzo dobry na zdrowie. Według przesądów danie z gorzkiego melona pomoże przegonić pecha, aby Nowy Rok był bardziej szczęśliwy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

twenty − 4 =