Tradycyjny Wietnamski ślub

image002

Dla każdej osoby, szczególnie dla kobiet ślub jest niezapomnianym i wyjątkowym wydarzeniem w ich życiu. Jest to początek nowej drogi życiowej i może nowych zwyczajów, ponieważ według wietnamskiej tradycji, po ślubie panna młoda przeprowadza się do domu męża i będzie wspólnie mieszkać z członkami jego rodziny. Tak jak w innych krajach, wietnamski ślub ma też swoje własne tradycje i obrzędy, które wymagają wielu przygotowań.

Według Wietnamczyków ślub jest jednym z najważniejszych wydarzeń, a dzień ślubu może mieć wpływ na ich przyszłość, więc przed ślubem Wietnamczycy idą do wróżbitów prosząc o porady i wybranie im najszczęśliwszego dnia, który pasuje młodej parze. Szczególnie unika się ślubu, gdy wiek panny młodej według kalendarza księżycowego kończy się na 1, 3, 6 i 8. Na północy unika się brania ślubu latem, ponieważ jest to okres, w którym panują wielkie upały. Idealną porą roku na ślub dla mieszkańców północnego Wietnamu jest jesień lub zima.

image003

Uroczystość zapoznania się: to czas, aby dwie rodziny zapoznały się i wspólnie omówiły przygotowania do ślubu. Jest to bardzo prosta i krótka uroczystość, na którą rodzina pana młodego przynosi, jako dary owoce i betel.

image005

Uroczystość zaręczyn: jedna z najważniejszych uroczystości ślubu, jest to najważniejszy dzień, w którym panna młoda ubrana jest w tradycyjny wietnamski strój. W tym dniu rodzina pana młodego z ważnymi gośćmi przyjadą do domu panny młodej na rykszach przynosząc ze sobą piramidki darów: ciastka, owoce, herbaty, alkohol, betel… Ilość piramidek musi być nieparzysta i generalnie zależy od rodziny pana młodego. Ilość przyniesionych piramidek pokazuje jak bogata jest jego rodzina, im więcej piramidek, tym rodzina pana młodego jest bogatsza.

image007

Wesele: przed weselem, rodzina pana młodego przyjeżdża do domu rodzinnego panny młodej oficjalnie ją odbierając. Uroczystość ta oznacza, że od tej pory panna młoda oficjalnie jest członkiem rodziny pana młodego i opuszcza swój rodzinnym dom by przeprowadzić się do domu męża. Następnie para młoda wspólnie udaje się do sali ślubnej gdzie zorganizowane jest wesele. Goście przychodzący na wesele przynoszą, jako prezent koperty z pieniędzmi, przy samym wejściu do sali ślubnej umieszczone są dwie skrzynki z napisem „rodzina pana młodego” i „rodzina panny młodej”. Zaproszeni goście wkładają koperty do odpowiedniej skrzynki. Para młoda wymienia się obrączkami i zaczyna się wesele, gdy goście jedzą na scenie odbywają się różne koncerty i występy. Wesele wietnamskie w mieście trwa około 2-3 godziny, w przeciwieństwie do mniejszych miejscowości i wsi, w których wesele może trwać nawet parę dni – wszystko zależy od miejscowej tradycji.

image009

image011

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + twelve =