Uliczne przysmaki w Hanoi

17160241_886897888118431_1718085925_n

Wietnam jest rajem ulicznych przysmaków i dań, prawie wszędzie można znaleźć coś smacznego do jedzenia. Jest to miejsce gdzie nigdy nie będziecie czuli sięgłodni, ponieważbędziecie „najedzeni” samą ilościązapachów, która was otacza. Każdy rejon i miasto ma swoje własne charakterystyczne specjalności. Na przykład,na południu, mieszkańcy lubią słodki smak. Prawie wszystkie dania, nawet solone mają lekko słodki smak. Mieszkańcy lubią teżostre jedzenie. W środkowym Wietnamie, dominujące smaki to potrawy ostre i kwaśne. W przeciwieństwie, do północy, gust i smak mieszkańców jest uważany za najbardziej tradycyjny i wyrafinowany, szczególnie potrawy hanojskie. Hanojczycy lubiąłagodne dania z wyraźnym smakiem. Można powiedzieć,że w hanojskich daniach dominuje tylko jeden smak: albo słony albo słodki, dosyćrzadko można się natknąć na mieszankę tych smaków.

Na ulicach, co parę kroków można natknąć się na knajpki lub stoiska z przekąskami i jedzeniem. Może wynika toz ich trybu życia. Generalnie jedyny posiłek, który je się i gotuje w domu to kolacja, więc pozostałe posiłki hanojczycy zprzyzwyczajenia jedząw knajpkach. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ taka ilość różnych i smacznych dań bardzo kusi.

Na co czekać, odkryjmy parę typowych, ulicznych przysmaków w Hanoi i zobaczmy, co takiego mająspecjalnego, że nie można im odmówić.

17160201_886897764785110_111118174_n

17198429_886902528117967_219615072_n

Pierwsze najsłynniejszedanie zespecjalności hanojskiej kuchni to Zupa Pho – jeden rodzaj zupy
z ryżowym makaronem i wołowiną lub kurczakiem w pysznym wywarze gotowanym przez wiele godzin, aby otrzymać taki specyficzny smak. Każdy, kto przyjedzie do Hanoi, napewno nie może przegapić szansy na spróbowanie tej słynnej zupki.

17141443_886897774785109_508963282_n

Makaron Pho jest teżużywany i przygotowywany w różnych innych formach. Mamy Pho smażone
 z wołowiną iwarzywami, chrupiąco smażone Pho z sosem mięsnym, a nawet owijane Pho jak sajgonki
z nadzieniem smażonej wołowiny i świeżych ziół.

image014

Druga specjalność, którą koniecznie należy spróbować podczas pobytu w Hanoi to Bun Cha. Bun Cha to danie złożone z grillowanego cienko pokrojonego boczku i klopsików. Danie jest jedzone z okrągłym ryżowym makaronem i sosem rybnym z słodko, słonym i lekko kwaśnym smakiem. Zazwyczaj hanojczycy jedzą Bun Cha na lunch z dodatkiem świeżych ziół.

image016

Powszechnym daniem dla Wietnamczyków jest krupnik gotowany z ryżu. Wietnamski krupnik jest przygotowywany z najbardziej różnymi składnikami, mamy krupnik z wołowiną, z wieprzowiną, owocami morza, z kurczakiem lub warzywami i grzybami…Wietnamczycy często gotują krupnik dla niemowląt lub chorych, bo jest on bardzo łatwy do jedzenia.

image018

Ulubiony uliczny przysmak dla Wietnamczyków, szczególnie w zimę to hot pot, (czyli gorący kociołek). Nie ma nic lepszego niż w mroźne dni siedzieć dookoła gorącego garnka i bezpośrednio z niego jeść.

image020

image022

Pora na danie dla miłośników wołowiny, smażona wołowina z masłem na gorącej patelni. Najlepsze jest to,że własnoręcznie możemy sobie przygotować danie, dokładając potrzebną ilość wołowiny na patelnię i czekając aż będzie gotowa. Gotowe mięso możemy moczyć w sosie sojowym z chili lub sosem z soli i limonki. Dodatkowo mamy sałatkę i bułki, do jedzenia z wołowiną.

Już zbyt „najedzeni” mięsnymi daniami, to czas na odkrycie deserów. Co w Hanoi je się, jako deser? Wietnam jest egzotycznym krajem, więc jest bardzo bogaty w różnych rodzajach owoców. Nie ma nic dziwnego,że tutaj owoce są najbardziej powszechnym deserem. Każda pora roku ma swój specyficzny rodzaj owocu.

image024

Mix owoców ze słodkim mleczkiem lub jogurtem jest znanym deserem,serwowanym od drogich restauracji do ulicznych knajpek.

image026

Świeże soki z owoców są sprzedawane w prawie wszystkich kawiarenkach.

image028 image030

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × four =