Wietnamski Festiwal Mid-Autumn

W Wietnamie, Mid-Autumn, co można przetłumaczyć jako Festiwal “Połowy jesieni”, jest jednym z największych lokalnych świąt i festiwali. Festiwal obchodzony jest nie tylko w Wietnamie, ale również w innych  krajach Azjatyckich, na przykład w Chinach, Japonii czy w  Korei Północnej. Mid-Autumn odbywa się 15 sierpnia księżycowego kalendarza i jest nazywany przez Wietnamczyków “Dniem dziecka”.

trung-thu-4

Festiwal sprawuje bardzo ważną rolę w tradycji wietnamskiej; do tego ważnego święta przygotowania trwają co najmniej 2 tygodnie. Jednakże, już ponad miesiąc przed Festiwalem, można się już natknąć na masę stoisk sprzedających tradycyjne Moon Cake z rożnymi nadzieniami. Istnieją dwa główne rodzaje : pieczone, brązowe i białe miękkie. Moon cake jest robione ze słodkiego ciasta ryżowego, co bardzo kontrastuje z nadzienie – słonym żółtkiem w samym środku ciastka, symbolizującym okrągły księżyc, który zawsze się pojawia na niebie tego wyjątkowego dnia.

trung-thu-3

Mid-Autumn festiwal jest dniem, w którym cała rodzina wspólnie spędza czas, dzieląc się kawałkami ciasta Moon cake. Rodzice i dorośli kupią dzieciom zabawki, słodycze, owoce i figurki piesków wyrzeźbione w pomelo. To wszystko ustawiają na dużym stoliku, udekorowanym lampkami w kształcie gwiazek. Następnie dzieci siadają wokół niego, czekając na wschód księżyca, gdy w końcu będą mogli podzielić się tym co leży na stole i bawić się kolorowymi światełkami.

trung-thu-2

Na ulicach młodzi chłopcy dobierają się w grupy by w zwyczajowych strojach wykonać tradycyjny taniec smoka, grając na tamburynach i bębenkach. Jeśli widzowie są zadowoleni z ich pokazu, mogą im dać im datek, jako podziękowanie za ich wysiłki. Oczywiście te pokazy są świetną zabawą dla wszystkich.

Wietnamczycy wspominają festiwal  Mid-Autumn jako jeden z najweselszych dni w dzieciństwie. Każde dziecko niecierpliwie czekało na ten magiczny dzień, w którym dostaną od rodziców całą masę prezentów. Chłopcy bawili się małymi żelaznymi statkami, a dziewczynki  lalkami i kolorowymi światełkami w kształcie gwiazdek. No i można było w końcu zjeść pyszne Moon Cake!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 − seven =