Wietnamskie przesądy, czego unikać?

image001

Każdy kraj ma swoje zwyczaje i tradycje, połączone z kulturą nazywane są przesądami, w które mieszkańcy wierzą. Przesądy wietnamskie przekazywane są przez przodków od bardzo dawna. Niektóre, w obecnych czasach nie są już aktualne, ale nadal są ściśle przestrzegane przez niemałą ilość mieszkańców.

Są przesądy, które łączą się ze świętami, w tym najczęściej świętem Tet – Wietnamskim Nowym Rokiem oraz przesądy związane z codziennym życiem.

Tet – Tradycyjny wietnamski Nowy Rok księżycowy – to bardzo ważne święto dla Wietnamczyków. To początek nowego roku pełnego nadziei i szczęścia. Wietnamczycy wierzą, że pierwsze dni Nowego Roku decydują o pomyślności i szczęściu całego przyszłego roku. Oczywiście związane z tym jest wiele przesadów, które mieszkańcy przestrzegają np.:

– Trzeba zwrócić wszystkie długi z poprzedniego roku przed Sylwestrem Nowego Roku. Wietnamczycy wierzą, że jeśli nie zwrócą wszystkich długów przed Nowym Rokiem to przez cały następny rok też będą mieli długi.

image002

– W trzech pierwszych dniach nowego roku nie należy sprzątać domów, ani wyrzucać śmieci. Według Wietnamczyków to w tych dniach całe szczęście i pomyślność przychodzi do każdego domu. Jeśli będziemy sprzątać i wyrzucać śmieci to wygonimy i wyrzucimy to cale szczęście z naszych domów.

image003

– Tylko osoba, która ma odpowiedni znak zodiaku, który pasuje do znaku zodiaku nowego roku i właściciela domu może być pierwszym gościem, który wejdzie do domu po Sylwestrze. Wietnamczycy ściśle przestrzegają tej tradycji, ponieważ pierwsza osoba, która wejdzie do ich domu po Sylwestrze zwiastuje czy Nowy Rok będzie udany i szczęśliwy dla właściciela domu.

– W Nowy Rok nie wolno rozbijać talerzy i szkła, należy omijać wszelkie kłótnie. Spory oznaczają nieszczęśliwy Nowy Rok dla członków rodziny.

image004

– W pierwszych dniach Nowego roku odwiedzając bliskich i rodzinę nie powinni ubierać jednolitych białych lub czarnych ubrań, strój taki oznacza pecha. W Nowy Rok Wietnamczycy lubią ubierać się w wielokolorowe stroje, ponieważ święto Tet oznacza też początek Wiosny, pory roku gdzie kwiaty zaczynają kwitnąc.

image005

Są to podstawowe przesądy, których Wietnamczycy do dnia dzisiejszego przestrzegają.

Obok nich jest jeszcze wiele innych przesadów, które należy znać mieszkając w Wietnamie:

– Nie należy wnosić otwartego parasola do domu, ponieważ mieszkańcy wierzą, że przynosi on pecha właścicielowi domu.

image006

– Wracając z pogrzebu nie należy od razu wchodzić do domu. Wietnamczycy zawsze przygotowują sobie stare gazety i zapalniczkę, aby przed wejściem do domu rozpalić małe „ognisko” z gazet i przeskakują przez nie. Wierzą, że pogrzebowe duchy mogą iść za nimi do domu, przeskakując przez ogień zatrzymają je na zewnątrz i nie pozwalają im wejść do naszego domu.

– Odwiedzając chorych, Wietnamczycy często przynoszą owoce w prezencie, nie należy przynosić wtedy czterech sztuk owoców, ponieważ słowo „cztery” inaczej wymawiane brzmi podobnie do słowa „śmierć”, co przynosi pecha.

– Jadac autobusem nie należy przeglądać się w lusterku ani czesać włosów. W wietnamskich przesądach przynosi to wielkiego pech.

image007

– Śpiąc, często śnią się nam koszmary wtedy pod poduszkę należy położyć nóż, aby złe sny przegnać.

– Wcześnie rano robiąc zakupy nie można się dużo targować, a w efekcie nic nie kupować, ponieważ przyniesie to sprzedawcy pecha na cały dzień i nic nie będzie mógł sprzedać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three × 3 =