Wizyta w tradycyjnym hanojskim domu

image002

Hanoi jest pięknym miastem z wieloletnimi tradycjami i oryginalną kulturą. Szczególnie Stara Dzielnica jest wielką atrakcją odzwierciedlając wizerunek dawnego Hanoi z wieloma historycznymi zabytkami i bogatą tradycyjną kulturą. Mieszanka tych dwóch elementów na pewno jest harmonijnie wyrażona w architekturze tradycyjnych hanojskich domach mieszczących się w samym sercu Starej Dzielnicy.

image004

W Hanoi jest około 1000 starych tradycyjnych domów, w tym około 100 znajduje się przy ulicy Ma May. Można powiedzieć, że spacerując po tej małej pięknej uliczce, możemy poczuć niesamowitą atmosferę starego Hanoi z tradycyjną wietnamską architekturą, a także mieszankę francuskiej i chińskiej architektury. Dzisiaj zapraszam na odkrycie i wizytę w tradycyjnym hanojskim domu zbudowanym w XIX wieku, który obecnie jest atrakcją turystyczną i miejscem udzielania informacji historycznych i turystycznych.

image006

Tradycyjny hanojski dom został zbudowany w 1890 r. i jest jednym z 14 starych domów zbudowanych w XIX wieku w Hanoi. Dom został zaprojektowany i zbudowany według tradycyjnych hanojskich zasad architektonicznych, służył do użytku, jako dom mieszkalny i miejsce rodzinnego handlu. Przed 1945 r., cała rodzina właściciela w nim mieszkała, a pierwszy pokój przeznaczony był do sprzedaży ryżu.

Po 1945 r. dom został sprzedany chińskiej rodzinie, która otworzyła tu sklep z ziołami. W 1954 r., rodzina przeprowadziła się na południe, więc dom stał się własnością państwową. Niedługo potem władze miasta podzieliły dom do użytku 5 rodzinom wietnamskim. Od 1999 r. dom został objęty projektem konserwacji we współpracą pomiędzy Hanoi i miastem Toulouse (Francja).

image008

Dom ma charakterystyczną architekturę tradycyjnych domów zbudowanych w 1890 r., jest w kształcie długiego prostokąta z drewnianym wyposażeniem i meblami. Powierzchnia domu to ponad 157m2, w tym 28m długości. Z przodu dom ma 5m szerokości, ale na tyle jest szeroki na 6m, te wymiary są zgodne z dawnym pojęciem Wietnamczyków, że dom musi być z tyłu szerszy niż z przodu:, co oznacza, że przyniesie on właścicielowi szczęście i bogactwo. Pomimo że dom jest zbudowany w kształcie długiego prostokąta, jest zawsze pełny światła i świeżego powietrza dzięki specyficznej architekturze i sposobie ułożenia pokoi z wolną przestrzenią: pierwszy pokój – ogród – drugi pokój – drugi ogród – kuchnia – trzeci pokój (tradycyjnie może to ubikacja albo magazyn). Parter jest zawsze używany, jako miejsce wspólnego użytku jak salon, kuchnia albo ubikacja… Na drugim piętrze umieszczony jest ołtarz przodków oraz sypialnie i inne pokoje członków rodziny.

image010

image012

image014

Wietnamczycy wierzą, że kuchnia jest bardzo ważnym miejscem, a nawet umieszczenie i kierunek kuchni może decydować o zdrowiu i szczęściu właściciela domu. Kiedyś wszystkie posiłki były gotowane w glinianych lub żelaznych garnkach postawionych bezpośrednio na ogniu z zapalonego drewna albo słomy.

image016

image018

image022

W codziennym życiu dawnych Wietnamczyków herbata i betel grają ważną rolę. Kiedyś mieliśmy takie powiedzenie „Kawałeczek betelu rozpoczyna rozmowę”, więc kiedyś goście zawsze byli powitani filiżanką gorącej herbaty lub kawałeczkiem betelu. Na stołach w salonie zawsze był umieszczony czajniczek gorącej herbaty z filiżankami i talerzyk betelu.

image024

Ponadto, turyści zwiedzający dom mogą zobaczyć też inne rzeczy codziennego użytku takie jak miseczki, lampy, tradycyjne stroje Wietnamczyków lub maszynę do pisania…

image026

image030

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nine − one =