Położone w południowo-wschodniej Azji państwo przez lata kojarzone było przede wszystkim z jedną z najbardziej przerażających dyktatur świata, która kosztowała miliony istnień. Dziś jednak Kambodża, bo o niej mowa, jest krajem, który coraz częściej zapisuje się w pamięci swoich gości jako obszar, w którym zachwyca piękno przyrody i serdeczność ludzi. Co warto o niej wiedzieć?
Zjednoczone Państwo Khmerów powstało na terenie obecnej Kambodży w IX w. Przez kolejne 400 lat Kambodża urosła w potęgę terytorialną, architektoniczną i kulturalną (na mapie na czerwono). Podczas europejskiego średniowiecza powstawały między innymi kamienne miasto Angkor wraz z jego licznymi świątyniami. Wraz ze śmiercią ostatniego króla imperium zaczęło chylić się ku upadkowi dzięki sąsiadom: Tajlandii (ówczesny Syjam) i Wietnamowi oraz napływowi Europejczyków w XVI wieku.
Kambodża stała się w XIX w. kolonią francuską, tym samym rozpoczynając walkę o niezależność. Najciemniejsze momenty historii Kambodży miały nastąpić dopiero w 1976 roku, kiedy komunistyczna partyzantka popierana przez Chiny i Rosję (Czerwoni Khmerzy) zmienili nazwę państwa na Kampuczę i wprowadzili swój krwawy terror. Szacuje się, że w latach 1975-1979 pod rządami Czerwonych Khmerów zginęło prawie 25% populacji Kambodży. Kraj stał się wielkim obozem pracy, a żeby zwalczyć „stary porządek”, podpalano banki i pieniądze. Całkowicie wyniszczono system edukacji, mordując całą inteligencję – gdzie za inteligencję uchodzili wszyscy, którzy nosili okulary lub nie mieli wystarczająco spracowanych rąk. Dzieci, zamiast się uczyć, musiały pracować, a za wielogodzinną pracę otrzymywały jedynie odrobinę ryżu, czego wiele z nich nie przeżyło. Dopiero wkroczenie wojsk wietnamskich położyło kres ludobójstwu w 1979 r. Rządy Czerwonych Khmerów odcisnęły ogromne piętno na całym kraju.
Zdecydowanie najbardziej powszechną w Kambodży religią jest buddyzm. Jest on głęboko zakorzeniony w historii kraju, bo sięga aż XI wieku. Bardziej popularny jest tu buddyzm południowy (nie buddyzm Wielkiej i Diamentowej Drogi, czyli północny), który nazywamy buddyzmem Therawady. Zdarzają się również chrześcijanie, nawróceni przez protestanckie i katolickie organizacje, jak również muzułmanie oraz stare wierzenia plemienne. Jest to jednak zaledwie kilka procent w skali całego kraju.
Najogólniej pogodę w Kambodży można określić: jest gorąco lub bardzo gorąco. Od maja do października trwa pora deszczowa, cechująca się intensywnymi, ale krótkimi opadami. W okresie listopad-styczeń powinno być już sucho, ale jeszcze nie tak gorąco. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
Kambodża nie jest krajem bogatym, a patrząc na jej historię nietrudno zrozumieć dlaczego jej potrawy są raczej proste. Znajdziesz tu na pewno wiele zup – przede wszystkim rybnych i słodko-kwaśnych, jednak z różnym mięsem do wyboru (kurczak, wieprzowina, wołowina, owoce morza). Najsłynniejszym daniem kuchni khmerskiej jest amok. Mocno aromatyczny, nieco cierpki, z ogromną ilością khmerskich przypraw – serwowany w misce lub kokosie z ryżem i mięsem do wyboru. Jeśli lubisz rybę – na pewno zachwyci Cię, że możesz ją zjeść zawsze i wszędzie. Dodatkowo ryż i makarony, jak w większości azjatyckich kuchni, z warzywami, kiełkami, mięsem i jajkiem. W Kambodży znajdziesz również nieco bardziej… ekscentryczne smakołyki – jak smażone owady, skorpiony czy pająki. Z całą pewnością warto spróbować wszystkiego po trochę!
Często pytacie nas co warto przywieźć znajomym z Kambodży, dlatego poniżej załączamy listę najbardziej popularnych pomysłów!
Z całą pewnością Twój wzrok przykuły już grafiki wykonane na papierze ryżowym. Takie obrazy są świetną pamiątką, ponieważ zapakowane w bambusową tubę mogą przejechać wiele kilometrów. Bardzo wygodne i poręczne są ręcznie plecione hamaki, na których możesz wypoczywać długo po powrocie z wakacji.
Ubrania na targowiskach są tanie i ich jakość dość często jest odpowiednia do ceny. Dlatego warto wybierać dobrej jakości szale (dostępne są również jedwabne), które dostępne są w tysiącach wzorów do wyboru oraz kramy – tradycyjne khmerskie chusty w geometryczne wzory. Na pewno znajdziesz też wiele t-shirtów, sukienek i koszul w buddyjskie czy orientalne motywy.
Pieprz z Kampotu to jeden z najbardziej cenionych gatunków na świecie. Suszony na słońcu zachowuje naturalny smak, dlatego warto zapłacić więcej za oryginalne ziarenka. Do tego suszone papryczki chilli i Twoja kuchnia nigdy nie będzie taka sama.
Najlepszym lokalnym środkiem transportu są tuk-tuki. Pamiętajcie, by ustalić cel i cenę podróży zanim ruszycie! Funkcjonują również połączenia autobusowe pomiędzy miastami, a bilety można zakupić w lokalnych biurach. W autobusach sypialnych zazwyczaj są podwójne „łóżka” (co często zmusza do podróży na jednym łóżku z nieznaną osobą). Kolej jest bardzo słabo rozwinięta. Pomiędzy największymi miastami istnieje możliwość transportu samolotem.
Kambodża kojarzy Ci się przede wszystkim z kompleksem świątyń w okolicach Siem Reap, ale to nie wszystko, co ten piękny kraj ma do zaoferowania:
Wizę do Kambodży, podobnie jak do innych krajów, uzyskać można na kilka sposobów, które opisaliśmy TUTAJ.
Na wstępie podkreślamy, że zawsze sugerujemy kontakt z lekarzem medycyny podróży przed podróżami w egzotyczne miejsca i dostosowanie szczepień do aktualnego stanu zdrowia i sytuacji w danym kraju.
Przy wjeździe do Kambodży nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia, a informacje o aktualnych zagrożeniach i zaleceniach znajdziesz na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Najbliższa Polska Ambasada znajduje się w Bangkoku:
Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Bangkoku
Unit 605-607, 6th Floor, Athenee Tower,
Wireless Road, Lumpini, Pathumwan
Telefon: +66 (2) 079 7300
Adres e-mail: [email protected] lub [email protected]
Adres strony www: http://bangkok.msz.gov.pl/pl
Wszystkie treści są chronione prawnie. Wykorzystywanie, kopiowanie lub powielanie tylko za zgodą właściciela strony.
Kopiowanie treści podlega opłacie manipulacyjnej.
2025 Polviet Travel