Singapur to miasto-państwo leżące na wyspie znajdującej się na skraju Półwyspu Malajskiego nad cieśniną Malakka i wraz z grupą otaczających ją wysepek, tworzy jedno z najmniejszych państw świata. Cała powierzchnia tego państwa wynosi zaledwie trochę mniej niż sześćset kilometrów kwadratowych. Choć większość mieszkańców tego kraju to Chińczycy oraz Malajowie, to nie musimy się przejmować nieznajomością języka. Angielski bowiem obok chińskiego oraz malajskiego i tamilskiego jest jednym z urzędowych, obowiązujących w Singapurze. Jedyna trudność, jaka może nas spotkać, to taka, że ten Singapurski angielski nieco różnic się od tradycyjnej, czystej wersji. Jednak każdy z podstawową znajomością tego języka, jest w stanie w Singapurze swobodnie się porozumieć.
Statek księcia Sang Nila Utama znalazł schronienie na brzegu małej wyspy w pobliżu Półwyspu Malajskiego w XII w. Kiedy załoga szukała miejsca na nocleg, w oddali przebiegł lew. Książę uznał to za dobrą wróżbę i nazwał nowoodkrytą ziemię Singa Pura – Miasto Lwa. Dzięki położeniu na punkcie styku dwóch szlaków morskich Singapur rozkwitł bardzo szybko. Już w XII w. był wielkim ośrodkiem handlowym, wchodzącym w skład Państwa Malajskiego. Miasto zostało jednak zrównane z ziemią podczas najazdu Jawajczyków w 1365 r. Do czasów kolonii brytyjskiej Singapur był jedynie osadą rybacką. W 1824 r. cała wyspa została odkupiona przez Stamforda Rafflesa od sułtana prowincji Johor, by stworzyć tam faktorię handlową. Dzięki eksportowi kauczuku, cyny, ryżu i przypraw korzennych Singapur szybko stał się ponownie wielkim ośrodkiem handlowym.
1 kwietnia 1867 Singapur przekształcono w kolonię, formalnie wchodzącą w skład Imperium Brytyjskiego, będącą symbolem potęgi militarnej i morskiej na Dalekim Wschodzie. Podczas II wojny światowej Singapur został zdobyty przez Japończyków w nocy z 7 na 8 grudnia 1942 r., co Winston Churchill nazwał „najgorszą katastrofą i największą kapitulacją w historii brytyjskiej”. Po zakończeniu II WŚ Wielka Brytania na krótko odzyskała władzę w Singapurze, by wyspa już w 1946 r. stała się samodzielną jednostką administracyjną, w 1958 r. uzyskała autonomię, a w 1965 r. całkowitą niepodległość.
Mówi się, że w Singapurze najważniejsze są 4 główne religie: buddyzm, islam, hinduizm i chrześcijaństwo. Wynika to z faktu, że państwo-miasto zbudowane zostało na fundamencie imigrantów z okolicznych państw, którzy przemieszczali się w poszukiwaniu lepszego życia. I takim sposobem zdecydowaną większość stanowią Chińczycy (76%), wyznający buddyzm, taoizm i chrześcijaństwo. Następnie Malajowie (15%) – islam, Hindusi (7%) – hinduizm.
Wyjazd do Singapuru najlepiej zaplanować pomiędzy październikiem a majem. Wtedy bowiem mamy szansę, że pogoda będzie naszym sprzymierzeńcem i w komfortowych warunkach, przyjdzie nam poznać te fascynujące państwo. Samo zwiedzanie Singapuru warto połączyć z turystyką kulinarną. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
Kuchnia jest tu pełna niesamowitych przypraw i składników. Jej istnienie, to połączenie potraw z kuchni malezyjskiej, chińskiej, indyjskiej, indonezyjskiej, tajskiej, bliskowschodniej, a także z zachodu Europy. Prawdziwy raj dla smakoszy! Wiele oryginalnych potraw z innych krajów Azji zostało po prostu dostosowanych do warunków i produktów dostępnych w Singapurze. Nieoficjalnie narodowym daniem Singapuru jest Haianese Chicken Rice, czyli chiński ryż z kurczakiem. Najpopularniejszym miejscem w Singapurze, które serwuje to danie jest Tian Tian Hainanese Chicken Rice w Maxwell Food Centre. Oczywiście nie możesz opuścić Singapuru, jeśli nie spróbowałeś jeszcze kraba z chilli – pikantnego, zagęszczanego jajkiem. Zarówno street food, jak i dania restauracyjne opierają się w dużej mierze na rybach i owocach morza. Nie bój się próbować nowych smaków – masz ich tutaj pod dostatkiem!
Często pytacie nas co warto przywieźć znajomym z Singapuru, dlatego poniżej załączamy listę najbardziej popularnych pomysłów!
Sklepy w Singapurze mają szeroki wybór antyków i oryginalnych wyrobów z całej Azji. Znajdziesz tu porcelanę, srebrne i jadeitowe wyroby, indonezyjskie maski, sztukę plemienną. Pamiętaj, że antyki powinny mieć ponad 80 lat i przy ich zakupie należy domagać się zaświadczenia i rachunku!
Możesz zainteresować się również elektroniką, której wybór i różnorodność wręcz oszałamia. Sklepy ze sprzętem tego typu spotkasz praktycznie na każdym kroku. W Singapurze znajdziesz również sprzęt fotograficzny w dobrej cenie.
Poza elektroniką warto rozglądać się za szalami, chustami i odzieżą w orientalnym stylu. Dzięki temu, że Singapur jest mieszanką kulturową znajdziesz tu duży wybór wzorów i materiałów. Na pewno warto zatrzymać się też przy stoiskach jubilerskich – Singapurczycy kochają ozdoby z drogich kamieni, złota i pereł. Nie zapomnij również o przyprawach dostępnych na każdym targu.
Transport publiczny w Singapurze to krok w przyszłość. Możesz wybierać pomiędzy szybkim metrem (MRT), kolejką (LRT) oraz autobusami. Metro jest tanie, ma wiele linii i działa bardzo sprawnie – możesz wykupić kartę wielokrotnego przejazdu, którą doładowujesz dowolną kwotą, z której opłata pobierana jest podczas odbijania karty przy wyjściu z metra. Możesz korzystać także z taksówek lub popularnego w Azji odpowiednika Ubera – Graba.
Stosunkowo niewielkie miasto-państwo, a możesz poczuć się jakbyś przeniósł się do przyszłości. Drzewa, które są tak naprawdę systemem wentylacyjnym, drapacze chmur… Lista jest długa:
Aby wyjechać do Singapuru, nie potrzebujemy wizy. Bez konieczności jej posiadania możemy przebywać tam do dziewięćdziesięciu dni. Jednak musimy pamiętać o ważności paszportu. Jeśli do wygaśnięcia jego ważności będzie mniej niż sześć miesięcy, to nie zostaniemy wpuszczeni do Singapuru. Musimy też już przy wjeździe mieć wykupiony bilet na powrót. Więcej informacji TUTAJ.
Na wstępie podkreślamy, że zawsze sugerujemy kontakt z lekarzem medycyny podróży przed podróżami w egzotyczne miejsca i dostosowanie szczepień do aktualnego stanu zdrowia i sytuacji w danym kraju.
Przy wjeździe do Singapuru nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia, a informacje o aktualnych zagrożeniach i zaleceniach znajdziesz na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Singapurze
435 Orchard Road
#17-02/03 Wisma Atria Office Tower
Singapore 238877
Telefon: +65 6235 9478
Adres e-mail: [email protected]
Adres www: https://singapur.msz.gov.pl/pl/
Wszystkie treści są chronione prawnie. Wykorzystywanie, kopiowanie lub powielanie tylko za zgodą właściciela strony.
Kopiowanie treści podlega opłacie manipulacyjnej.
2025 Polviet Travel