Dzisiaj kontynuujemy naszą wirtualną wycieczkę i krótki przegląd napojów alkoholowych w Azji Południowo Wschodniej. W części pierwszej poznaliśmy nieco informacji na temat miejscowych piw
i win, teraz czas na przyjrzenie się mocniejszym trunkom J
Jednym z najpopularniejszych mocnych alkoholi w całym regionie będzie bimber ryżowy bądź wódka ryżowa. Toui najpopularniejszy czysty alkohol, którego dostępność jest powszechna, lokalne bimbrownie znajdują się oczywiście w każdej szanującej się wiosce i podróżując poza utartymi szlakami na pewno spotkamy niejednego gospodarza chętnego do poczęstowania nas „happy water”. Brak jest jednej dominującej marki wódki w przekroju całego regionu, w Wietnamie bardzo popularna wódka to Hanoi (od ok 2USD za butelkę). W lepszych klubach i restauracjach znajdziemy raczej tylko importowane marki, m.in. takie jak Absolut czy Belweder. Skoro już pojawił się temat bimbru to warto zwrócić uwagę na najczęściej fotografowany przez turystów rodzaj alkoholu, czyli wszelkiego rodzaju nalewki na bimbrze zawierające węże i skorpiony zanurzone w całości w butelce. Taka „wężówka”, „skorpionówka” czy „gekonówka” ma oczywiście swoje cudowne właściwości i pije się ją ku zdrowotności, bardzo często zobaczymy też dodatki ziołowe jak korzeń żeńszenia i inne wzbogacające smak opcje. Warto dodać w tym miejscu, że wywóz tego rodzaju alkoholu jest zakazany w Unii Europejskiej, więc polecamy zrobić tylko pamiątkowe zdjęcie i spróbować tego rodzaju specyfików na miejscu, bez zabierania do bagażu lotniczego.
Kolejną kategorią trunków są wszelkiego rodzaju lokalne rumy i whisky, których marek jest na tutejszym rynku bogaty wybór. Nazwy takie jak Sang Som (tajski rum) czy Mandalay Rum być może są już znane części naszych czytelników, to najpopularniejsze z rumów. Raczej nie są to napoje z czołówki smakowej w swojej kategorii ale na pewno są atrakcyjne cenowo. Oczywiście znajdziemy także mniejsze marki z małych gorzelni, tutaj w kategorii premium naszym ulubionym miejscem jest Samai w Phnom Penh. W kontekście lokalnych whisky znajdziemy znowu wiele popularnych marek jak Grand Royal (w całej Birmie), Mekong Whisky (Tajlandia i Laos) czy Super Whisky (Kambodża). Butelka takiego alkoholu kosztuje czasami mniej niż duża butelka coca-coli, więc duże ilości polecamy tylko wytrawnym testerom.
To koniec wpisu o miejscowych alkoholach w Azji. Jeśli coś nam wyjątkowo przypadnie do gustu to można w internecie znaleźć dokładniejsze opisy smaku i składu lub po prostu zapytać nas gdzie można się takiego specyfiku napić w czasie swojej podróży.