Świątynia Saket i Złota Góra

Jedna z najbardziej ikonicznych świątyń w Bangkoku, ale zarazem rzadko odwiedzana przez turystów. A szkoda bo to bardzo ciekawe miejsce. Świątynia znajduje się w dzielnicy Banglamphu, w pobliżu Pomnika Demokracji. To 20 minut spacerem z popularnej turystycznej ulicy Khao San Road.

Świątynia powstała w XVII wieku. Jej pierwotna nazwa to Wat Sake, pochodzi ona od tajskich słów „sa” i „ket”. Jak mówi legenda król Rama I przybył na to miejsce aby oczyścić się fizycznie i duchowo. W dawnych czasach dookoła świątyni grzebano i kremowano zwloki zmarłych, dlatego nadal wielu Tajów nazywa obszar dookoła świątyni, Bramą Duchów. Świątynia Saket w czasach współczesnych jest typową buddyjską świątynią z głównym holem modlitewnym w środku którego znajdują się bogato zdobione rzeżby buddy, parasole oraz złocone drzewka bothisawa. Centralny punkt stanowi posąd złoconego Buddy. Poza tym liczne stupy i mniejsze świątynie.

temple-wat-saket

12-golden-mount-temple

Złota Góra (po tajsku Phu Khao Thong) powstała nieco później, za czasów któla Ramy III (XIX wiek). Postanowił on usypać 58 metrowe wzgórze na szczycie którego umieścił złode chedi (budowle gdzie mają znajdować się relikty Buddy). Na szczyt wzgórza prowadzą 320 kamienne schody, wzdłuż których utworzono kompozycje z wodospadów, egzotycznych kwiatów oraz dzwonów wotywnych. Na szczycie wzgórza znajduje się konstrykcja ze złotymi dzwonkami, które są darami wiernych. Dookoła chedi, na szczycie wzgórza znajduje się taras gdzie można spotkać lokalnych wiernych składających w ofierze kwiaty, palących świece lub trociczki i usłyszeć szmery buddyjskich mantr.

wat-saket-28139

Listopad jest szczególnym miesiącem kiedy odbywają się procesje ze świecami ze światyni  Saket na szczyt wzgórza. Jeżeli będziecie w Bangkoku w listopadzie, koniecznie trzeba udać się wieczorem w to miejsce. Wzgórze to również wspaniałe miejsce skąd można podziwiać panoramę miasta. Udając się do świątyni warto pamiętać o odpowienim stroju oraz o zdjęciu obuwia przy wchodzeniu do środka świątyni.

wat-saket