Pagoda Tran Quoc znajduje się na małej wysepce na wschodzie West Lake. Pagoda została zbudowana przez króla Ly Nam De w VI wieku (okolo 541-548 r.). Pagoda Tran Quoc istnieje od około 1500 lat i jest uważana jako najstarsza pagoda w cytadeli Thang Long – Ha Noi.
Na samym początku, pagoda miała nazwe Khai Quoc – czyli Założenie Państwa. W 1440 r., nazwa pagody jeszcze raz została zmieniona jako An Quoc (tą nazwę można zrozumieć jako Bezpieczeństwo Państwa lub Bezpieczne Państwo). Obecna dzisiejsza nazwa Pagoda Tran Quoc została nadana w 1616 r. przez króla Kinh Ton dynastii Le ale są też informacje że nazwa Tran Quoc istniała już od czasów dynastii Ly i Tran, po zwycięstwie naszych armii przed wrogimi wojskami z Chin.
W czasach rządzenia dynastii Ly i Tran, pagoda Tran Quoc była uważana jako centrum buddyzmu w stolicy Thang Long gdzie kiedyś król i rodzina królewska zawsze przychodziła się modlić w święta i ważne dni. Do dzisiejszych czasów, Pagoda jest słynnym świętym miejscem, jednym z największych zabytków w stolicy Hanoi.
Jedną z największych atrakcji w Pagodzie Tran Quoc jest wysoka wieża w kolorze czerwonej cegły, która jest uznana jako symbol pagody Tran Quoc. Wieża ma 11 pięter i ma 15m wysokości. Na każdym piętrze znajduje się 6 małych okien umieszczonych dookoła wieży i w każdym okienku znajduje się jeden mały pomnik buddy zrobiony ze szlachetnych kamieni.
W 1959 r., prezydent Indii złożył wizytę w Wietnamie. Z okazji tej pamiętnej wizyty, prezydent przywiózł ze sobą do Wietnamu konar z drzewa lipy pod którym według legendy budda siedział i otrzymał oświecenie 25 wieków temu. Obecnie te piękne drzewo lipy nadal rośnie na terenie pagody, jest dodatkową atrakcją, a także symbolem przyjaźni dyplomatycznej pomiędzy Wietnamem a Indią.
W Pagodzie Tran Quoc, poza Buddą czczi się też najzdolniejszych i najsłynniejszych mnichów pagody, Boginię oraz innych świętych.
Miłą niespodzianką jest to, że na terenie Pagody można znaleźć kamienny pomnik dużego żółwia noszącego na grzbiecie tabliczkę z wyrytymi w środku literami. Są one bardzo podobne do żółwi, które możemy zobaczyć w Świątyni Literatury.