Położona w Azji Południowo-Wschodniej Malezja to państwo, które można podzielić na dwie części. Na część kontynentalną składa się Półwysep Malajski, w skład państwa wchodzi jednak również część wschodnia o wyspiarskim charakterze. Stolicą, a jednocześnie największym miastem Malezji jest Kuala Lumpur, miasto przeludnione do tego stopnia, że w celu odciążenia jego mieszkańców już jakiś czas temu przestało być siedzibą władz krajowych. Ludność Malezji szacowana jest na około dwadzieścia dziewięć milionów. Ponad dwa miliony stanowią przy tym mieszkańcy stolicy.
Malezja nie ma długiej historii, istnieje bowiem od 1957 roku, kiedy to uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii. Osiągnięcia tego kraju w ciągu tak krótkiego okresu czasu są godne podziwu – szczególnie skupiając się na rozwoju gospodarki. Obecnie Malezja jest trzecią po Indonezji i Tajlandii gospodarką w regionie, choć sama zalicza się do krajów rozwijających się.
Jest to kraj bardzo zróżnicowany kulturowo, co wynika głównie z bogatej historii terenów, na których obecnie leży Malezja. Od XV wieku zmagała się z najazdami i próbami przejęcia władzy przez różne kraje (Portugalia, Holandia, Wielka Brytania) oraz konfliktami wewnętrznymi. Konflikty te trwały aż do XX wieku, gdzie teoretyczną władzę sprawowali sułtani, których oficjalnymi „doradcami” byli brytyjscy rezydenci.
Podczas II WŚ Półwysep Malajski został zaatakowany przez wojska japońskie, a wielu sułtanów zaczęło popierać japońskie rządy. Dopiero w 1948 r. powstała Federacja Malajska, w której skład weszły wszystkie stany półwyspu (z wyjątkiem Singapuru). Po 9 latach Federacja Malajska ogłosiła niepodległość od Wielkiej Brytanii i zmieniła nazwę na Malezję w 1963 roku.
Malezja jest państwem muzułmańskim. Turyści mogą tu liczyć na wyjątkowo liberalne traktowanie, warto jednak pamiętać o tym, że pewne zachowania typowe dla Polaków mogą razić miejscowych. Nie zaleca się przede wszystkim dotykania pożywienia lewą ręką, bardzo mało taktowne jest też pokazywanie ludzi lub obiektów palcem. Nikt nie ukarze turystki z powodu zbyt frywolnego stroju, jeśli jednak jest to możliwe, po ulicach malezyjskich miast warto poruszać się z zakrytymi ramionami.
Drugą po islamie religią w Malezji jest buddyzm, a kolejną chrześcijaństwo.
W kraju panuje klimat typowo równikowy, co oznacza cały rok wysokich temperatur, dużą wilgotność powietrza i opady w porze deszczowej. Pora susha występuje w różnych okresach w zależności od iejsca: wschodnie wybrzeże – kwiecień-październik, zachodnie wybrzeże – styczeń-marzec oraz Borneo (część malezyjska) – marzec-wrzesień. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
Kuchnia malezyjska odznacza się silnymi wpływami chińskimi i indyjskimi. Wiele w niej ostrych przypraw i różnorodnych smaków. Nieco trudniej znaleźć tu wieprzowinę z uwagi na dominującą religię, jednak nie jest to niemożliwe (szczególnie w chińskich dzielnicach) oraz wołowinę (duża liczba hindusów). Daniem narodowym Malezji jest nasi lemak, czyli ryż zawinięty w liście bananowca i w nich ugotowany. Skład i wygląd może się różnić w zależności od miejsca, lecz najczęściej spotkasz w nim poza ryżem: suszoną kałamarnicę, jajko, ośmiornicę, kurczaka, orzechy, sos sambal oelek i trochę świeżych warzyw. Na pewno w Little India oraz innych miejscach znajdziesz wiele składników charakterystycznych dla kuchni indyjskiej – roti, lassi i wszelkie rodzaje curry. Warty uwagi jest też Char Kway Teow, który jest po prostu wszelkimi możliwymi wariacjami na temat makaronu ryżowego lub sojowego z dodatkami (mięso, owoce morza, warzywa, zioła).
Często pytacie nas co warto przywieźć znajomym z Malezji, dlatego poniżej załączamy listę najbardziej popularnych pomysłów!
Widząc jak kolorowa i różnorodna jest Malezja nie zdziwi Cię, że na targowiskach znajdziesz mnóstwo świetnych produktów. Kto nie chciałbyb drewnianej lub plastikowej… bombki z tropikalnymi motywami, aby przypominała w grudniu o wakacjach? Na stoiskach obok z całą pewnością znajdziesz równiesz batikowe chusty w różnym rozmiarze – do dekoracji stołu lub zakrycia ramion. Tradycyjny malajski latawiec na pewno ucieszy najmłodszych.
Jak w całej Azji, tak i w Malezji warto poszukać dobrej kawy i herbaty, ale również kosmetyków z oleju kokosowego. W sklepach znajdziesz ogromny wybór słodyczy (w tym tych z duriana), przypraw i produktów spożywczych, których przewóz jest legalny (uwaga na świeże produkty!), a które przypomną Ci smak wakacji!
Po samej Malezji najlepiej jest poruszać się autobusami. Siatka połączeń jest gęsta, a ceny okazują się przystępne nawet dla tych turystów, którzy nie dysponują wypchanym portfelem. Ten sposób transportu znacząco różni się od tego, który znamy z Polski – siedzenia są szersze, wygodniejsze i rozkładają się na tyle, że w podróży można całkiem dobrze wypocząć. Bilety można kupić na dworcach autobusowych i biurach w miastach, jak również poprosić hotel o pomoc w zakupie odpowiedniego biletu. W mieście możesz korzystać do woli z taksówek, riksz, metra oraz kolejek.
Malezja jest jednym z najbogatszych i najbardziej nowoczesnych państw Azji Południowo-Wschodniej. Nie oznacza to jednak, że jest krajem drogim, który zatracił naturalne piękno na rzecz wielkich miast. Jest wręcz przeciwnie:
Obywatele Polski, których wypoczynek nie przekroczy 90 dni mogą wjechać do Malezji za darmo! Więcej informacji TUTAJ.
Na wstępie podkreślamy, że zawsze sugerujemy kontakt z lekarzem medycyny podróży przed podróżami w egzotyczne miejsca i dostosowanie szczepień do aktualnego stanu zdrowia i sytuacji w danym kraju.
Przy wjeździe do Malezji nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia, a informacje o aktualnych zagrożeniach i zaleceniach znajdziesz na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Kuala Lumpur
No 10, Lorong Damai 9, Off Jalan Damai, 55000 Kuala Lumpur
P.O. Box 10052, 50704 Kuala Lumpur Malaysia
Telefon: 00-603-2161 0805, 2161 0780
Adres email: [email protected]
Adres www: www.kualalumpur.msz.gov.pl
Wszystkie treści są chronione prawnie. Wykorzystywanie, kopiowanie lub powielanie tylko za zgodą właściciela strony.
Kopiowanie treści podlega opłacie manipulacyjnej.
2025 Polviet Travel