Dlaczego słodki smak dominuje w południowej części Wietnamu?

Wietnam, to kraj, który przyciąga turystów między innymi różnorodną kuchnią. Począwszy od potraw delikatnie przyprawionych po dania ostre i słodkie.

Mieszkańcy na północy wyróżniają się kuchnią delikatnie doprawioną, natomiast w środkowym Wietnamie potrawy są bardzo ostre a na południu dominującym smakiem, szczególnie w Delcie Mekongu jest smak słodki. To znaczy, że do prawie wszystkich słonych dań mieszkańcy dodają dużo cukru. Skąd, więc takie upodobanie kulinarne mieszkańców południowego Wietnamu?

Warunki klimatyczne

Wietnam jest krajem, którego obszar charakteryzuje litera „S” i w każdej części klimaty bardzo różnią się. Jeśli na północy jest zimny klimat, w środkowym Wietnamie często są powodzie, burze i tajfuny to na południu, pomimo, że cały rok jest gorąco to klimat jest bardzo umiarkowany. Dzięki temu, produkty rolnicze są bardzo obfite, szczególnie w świeże warzywa i różne słodkie odmiany owoców, które dominują w tym regionie. Poza tym, według kulinarnego pojęcia mieszkańców i teorii o pięciu żywiołach to cukier, czyli „słodkość” neutralizuje „ciepło”, więc żeby przetrwać w takim całorocznym upale mieszkańcy jedzą dużo cukru.

image001

cho-noi-cai-rang

„Słodcy” mieszkańcy

Turyści mający okazję poznania mieszkańców południowego Wietnamu będą pod wrażeniem „słodkiej”, spokojnej intonacja i sposobu mowy. Południowi Wietnamczycy, żyją bardzo otwarci i przyjaźni. Zawsze są szczerzy i nie lubią kłamstw, które mogą powodować kłótnie.

image003

Nawyki jedzenia od dzieciństwa

Od małego, wszyscy bardzo lubią słodki smak i jest to też najbardziej charakterystyczny i pierwszy smak, który dziecko może rozpoznać. Ponieważ klimat na południu jest idealny do uprawy wielu rodzajów owoców, więc mieszkańcy zawsze mają wielki wybór różnych rodzajów słodkich owoców a z nich ciastek i cukierków.  Produkty te są bardzo tanie, więc są często jedzone. Słodycz dominuje w ich życiu i z czasem stanie się podstawowym smakiem i cechą charakterystyczną kuchni południowego Wietnamu.

image004

image005

Kandyzowane owoce mango