Lokalne alkohole w Azji – coś dla każdego cz.1

W czasie podróży bardzo często mamy okazję spróbowania różnych lokalnych trunków, zaczynając od piw, a kończąc na mocnych nalewkach. Dla wielu gości to dodatek i smaczek, ale bywają też smakosze, dla których sens wyjazdu i poszukiwanie nowych smaków  J W Azji Południowo-Wschodniej nie brakuje nam możliwości raczenia się trunkami, a gorzelnikom fantazji w ich komponowaniu. W tym wpisie postaramy się przedstawić kilka z często spotykanych napoi. Oczywiście z zaznaczeniem, że należy pamiętać o świadomej konsumpcji i stosowaniu się do lokalnych zwyczajów / przepisów prawa. W miejscach takich jak np. Królestwo Brunei alkohol zakupimy tylko w wyselekcjonowanych miejscach, a w Singapurze za „piwo na chodniku” czeka nas surowy mandat, ale to tylko tytułem przypomnienia.

Zaczynając temat od lekkich piw to zdecydowanie warto skosztować w każdym kraju miejscowego trunku. Będzie to zazwyczaj jasne, lekkie piwo warzone w dużych miejscowych browarach, jednak często bardzo podobne do sobie. Do najbardziej znanych marek w przekroju regionu będzie należał Tiger (Singapur), Chang (Tajlandia) i Haineken (to już oczywiście nie lokalna marka), ale poza tym znajdziemy kilkadziesiąt innych piw bardzo popularnych w swoich krajach. W Birmie lekki Myanmar, w Tajlandii jeszcze Leo i Singha, w Kambodży Cambodia i Angkor, w Wietnamie Saigon, Hanoi i 333, a w Laosie piwo Lao (ulubione autora) J Zanim jednak nastał czas przemysłowej produkcji na dużą skalę i dużego marketingu koncernów istniały także małe piwiarnie produkujące świeże piwo niepasteryzowane. Najwięcej takiego piwo możemy się nadal napić w Wietnamie (na północy kraju), ale stopniowo wypierane jest ono (szczególnie z droższych miejsc – centrum miast) przez dużych producentów krajowych.  Większe browary zaczynają także stopniowo produkcję smakowych lub ciemnych gatunków piwa i oczywiście pojawia się też znany z zachodu trend do powstawania coraz to nowych, mniej komercyjnych piw tzw. craftowych.

Kolejnym z trunków, jaki spotkamy lokalne jest miejscowe wino, które jest jednak mało popularnym alkoholem. Eksperci wydają lokalnym winom zazwyczaj średnie oceny w porównaniu do win pochodzących z uznanych regionów o dużej tradycji winiarskiej, ale to nie znaczy, że musimy skreślić miejscowe wina z naszej listy artykułów do sprawdzenia. Uwzględniając ograniczenia klimatyczne uprawy winorośli oraz krótką tradycję winiarską w regionie (zapoczątkowaną przez Europejczyków) pozwólmy sobie na mniej rygorystyczne podejście i ocenę przy testowaniu lokalnych win. Wyprodukowanie dobrego wina to nie tylko produkcja, ale nie mniej ważna uprawa winorośli, której odpowiedni gatunek trzeba dostosować do gleby, warunków wodnych i miejscowego klimatu. Tutaj niezbędne są pokolenia doświadczeń, więc pozwólmy czerwonym i białym winom z regionu na wypracowanie swojej marki. Do win możemy zaliczyć także słodkie i lekkie wina owocowe, które można wyprodukować tutaj dużo łatwiej, ale zazwyczaj ich smak będzie pozostawiał nieco więcej uwag.

Azja Południowo-Wschodnia jak i cały daleki wschód oferuje oczywiście także całą gamę mocnych trunków, ale o tym już w drugiej części…