Od rowerów po motory: historia motocykli w wietnamie

image001

Motocykle i skutery są synonimami Wietnamu. Często można je zobaczyć wszędzie, wędrując przez wąskie alejki, przewożąc towary wszystkich typów i rozmiarów, w tym lodówki. Są one również powszechnie używane do przewozu całych rodzin, a także ich zwierząt domowych. Dźwięki silników grają jak symfonia dźwięków, zwłaszcza w Sajgonie i Hanoi.

Ale czy zawsze tak było? W jaki sposób motocykle stały się tutaj tak popularne?

Motocykle w Wietnamie Dzisiaj

Według danych Ministerstwa Transportu zarejestrowanych jest 45 milionów motocykli. Dla kraju liczącego ponad 90 milionów mieszkańców jest to blisko jednego motoru na dwie osoby.

Sprzedaż motocykli w Wietnamie wzrosła o 9,5 procent w 2016 r., czyli do 3,12 miliona sztuk, według organizacji Wietnam Auto, Motocykl i Rower (VAMOBA).

Rynek motocyklowy początkowo wykazywał oznaki spowolnienia po osiągnięciu rekordowej wartości 3,3 miliona egzemplarzy w 2011 roku. Sprzedaż spadła przez trzy kolejne lata, ale trend ten uległ zmianie w 2015 roku i był pozytywny.

Dlaczego są takie popularne?

Jednym z wielu czynników, który może przyczynić się do popularności motocykli, to łatwość dojazdu.

Wiele dróg w Wietnamie jest po prostu zbyt wąska dla pojazdów czterokołowych. Z powodu nieustannych korków w dwóch głównych miastach, motocykliści mogą po prostu przeplatać się przez ciasne miejsca lub choć nie jest to zalecane, po prostu kontynuować podróż za pomocą chodników.

Kolejnym czynnikiem popularności jednośladów to ekonomia. Ze średnią roczną pensją wynoszącą jedynie 2 200 USD w 2016 r. wielu Wietnamczyków nie było stać na samochód.

Większość samochodów dostępnych w sprzedaży w Wietnamie jest poza zasięgiem przeciętnego Wietnamczyka. Tę trudność pogłębia się poprzez włączenie taryf dla importowanych marek.

Wyższość motoru nad samochodem powoduje również brak miejsc parkingowych lub wydzielone, bardzo małe miejsca parkingowe dla posiadaczy samochodów. W tak dużej aglomeracji to zmora.

Jednak przy całym hałasie i chaosie oraz zanieczyszczeniach, które są dziś widoczne w Sajgonie i Hanoi, można się zdziwić, wiedząc, że aż do lat 90. XX wieku głównym środkiem transportu w Wietnamie był cichy mały kuzyn motocykla – rower.

Cichsza historia

Fotograf National Geographic, David Alan Harvey, powiedział, że to, co uderzyło go podczas wizyty w Hanoi w 1973 roku, brzmiało: „było cicho. To był cały ruch rowerowy lub ludzie chodzący, więc nie było wiele na ulicy, aby usłyszeć. Dla mnie to głos socjalistycznego miasta … Teraz jest to miasto pełne hałasu: samochody, rogi i motocykle. „

 Nagły przypływ

Według National Traffic Safety Committee w 1990 było pół miliona pojazdów, natomiast w 2004 było już 14 milionów.

Grant McCool z Reuters napisał w 2005 roku: „Rosnąca liczba pojazdów napędzana jest przez jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek świata. W największych miastach przejście przez ulicę jest niebezpieczne z kilkoma przejściami dla pieszych ze światłami. Ładunek motocykli może obejmować wszystko, od drzew po kurczęta i świnie, telewizory i skrzynie piwa. „

Upadek rowerów

Ponieważ motocykle zaczęły zastępować rowery, jako środek transportu de facto wśród mieszkańców, nastawienie również zaczęło się zmieniać. Rowery są teraz nie tylko wychodzące z mody, ale zostały wręcz uznane za gorsze.

Nguyen Ngoc Trung w 2006 roku napisał w południowokoreańskim serwisie Ohmy News: „Na parkingu przy ulicy Nguyen XI, znanej z tanich księgarń, motocykle przytłaczają rowery, których właścicielami są studenci i uczniowie. Tylko nieliczne z nich stoją skromnie na małej otwartej przestrzeni. W dużych miastach wiele osób uważa, że rowery należą do gorszych klas i są uważane za niemodne. Dlatego ludziom często trudno jest (psychicznie i fizycznie) zaparkować swoje rowery, jeżdżąc do nowoczesnej kawiarni lub centrum handlowego. „

Motocykle w Wietnamie

Rodzaje motocykli w Wietnamie również zmieniały się przez dziesięciolecia. Obecnie japońskie marki Honda i Yamaha dominują na rynku w kraju z około 90 procentami sprzedaży, podczas gdy Suzuki, SYM i Piaggio dzielą resztę ciasta.

Suzuki i SYM skupiły swoje wysiłki na tworzeniu „nagich rowerów” o pojemności 50 cm3, które zapewniają funkcjonalność, a Piaggio jest znane ze światowej sławy Piaggio i Vespy. Aktualne popularne modele motocykli, które zobaczycie na ulicach to Honda Lead, Wave Alpha i Airblade; Yamaha Nuovo i SYM Atilla.

Jednak Honda nie miała łatwego czasu, ponieważ napływ chińskich imitacji rowerów zaczął zalewać rynek, kosztując znacznie mniej niż oryginalne Hondas.

Wirówki takie jak „Hunda”, „Hongda” i „Yamaza” z logo podobnym do japońskich marek, ale za jedną trzecią ceny zaczęły pojawiać się na ulicach, ku rozczarowaniu japońskich producentów i dopiero po premierze Hondy Wave Alpha za bardzo niską cenę i zaostrzeniu przepisów przez rząd wietnamski, chińskie marki zaczęły zanikać.

Ewolucja motocykli w Wietnamie

Na przełomie wieków, tuż po wybudowaniu przez Hondę fabryki w Wietnamie w prowincji Vinh Phuc, wszędzie można było zobaczyć motocykle Honda, w tym Honde Spacy, Honde Win i popularną Honde Dream, która była również znana, jako „Wietnam”.

Honda Dream była przemodelowaną i potężniejszą ewolucją Hondy Cub na 100cc i była symbolem klasy. Nawet dzisiaj nadal można zauważyć jednego lub dwóch kierowców nimi jeżdżących.

Honda Win była najbardziej wytrzymałym, testowanym motocyklem, który był popularnym wyborem do jazdy po górskim regionie na północy, ale nie była popularna wśród miejscowych na ulicach ze względu na awaryjność. Chińskie imitacje Honda Win stały się hitem wśród podróżników, ponieważ kosztują mniej niż 300 USD.

Honda Spacy, która po raz pierwszy została wypuszczona w 1995 roku, była popularna wśród młodych kobiet w tym okresie.

Lata 80. i Ninja na ulicach

Lata osiemdziesiąte były świadkami narodzin „ulicznych ninja”, kobiet zakrytych od stóp do głów. Strój zazwyczaj zawiera maskę twarzową, która zasadniczo blokuje widzenie peryferyjne, a także okulary przeciwsłoneczne. Jest to widok, który jest dziś powszechny.

Honda Cub, krążownik o małej mocy 50 cm3, był jednym z bardziej popularnych modeli dostępnych w tym czasie, gdy motocykle zaczęły zdobywać popularność nad rowerami.

Drugim motocyklem, który osiągnął legendarny status w tamtych czasach, były produkowane na Białorusi rowery Mińsk, znane również, jako „stary bawół”.

Dudniący widok Mińska terroryzującego spokojne wówczas ulice Hanoi były prawdopodobnie oznaką nadchodzących wydarzeń, ale rower był z pewnością w tej samej lidze, będąc jedynym motocyklem w Wietnamie, który posiadał Państwowy Znak Jakości ZSRR.

Minsk był wyjątkowo popularny w Wietnamie. Kraj był największym rynkiem eksportowym tej marki, ale z powodu pewnych problemów prywatyzacyjnych z producentem, produkcja została zakończona w 2000 roku.

Produkcja została wznowiona dzisiaj, a marka zmieniła nazwę na M1NSK, chociaż nadal można zauważyć niektóre ze starych bawołów, które dziś przemierzają ulice Hanoi i Sajgonu, a wszystkie blizny potwierdzają ich wiek.

Lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte były okresem, w którym motocykle pochodziły głównie z Europy, do momentu, w którym Japonia rozpoczęła własną falę, wprowadzając do Wietnamu Hondę 67. Stylowe motocykle z czasów przedwojennych stały się tutaj popularne ze względu na przystępną cenę.

W latach 50 i 70 przeważała większość stylowych, klasycznych i funkcjonalnych europejskich jednośladów, w których forma i funkcja współistniały w mechanicznej harmonii. Na drogach wypełnionymi głównie pieszymi, rowerami i samochodami, a obok nich jeździły również motory BMW, Lambrettas i Vespas.

Niektóre z rowerów były vintage, nawet na tamte czasy, z najstarszymi motocyklami BMW z lat trzydziestych. Lambrettowie i Vespas rządzili drogami w latach 50 i 60, która były również znana, jako era włoska.

Przyszłość motocykli w Wietnamie

Mimo że rząd ogłosił zmniejszenie liczby motocykli na drodze w celu zmniejszenia zagęszczenia ruchu, wydaje się, że motocykle pozostaną tu jeszcze przez jakiś czas.

Ministerstwo Przemysłu i Handlu w 2013 r. przewidywało, że do 2020 r. 36 milionów motocykli będzie na drogach. Jednak obecnie w całym kraju jest ponad 45 milionów motocykli, o 25 procent więcej niż prognozowano.

Obecnie produkcja motocykli wynosi 5,5 miliona rocznie, a firmy Honda, Yamaha, Suzuki i Piaggio mają założone bazy produkcyjne w kraju. Dzięki 3,12 milionom sztuk sprzedanych w zeszłym roku, Wietnam pozostaje czwartym, co do wielkości rynkiem motocyklowym pod względem sprzedaży na świecie, po Chinach, Indiach i Indonezji.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

six + 13 =