Way of the temples

Czas trwania wycieczki

15 days

Kraje, które odwiedzimy

Laos, Kambodża

Trip title

Way of the temples

Number of days

15

Trip program in file

Jeśli ten plan Ci się podoba, ale chcesz w nim cokolwiek zmienić – napisz do nas. Z nami wszystko jest możliwe!

Luang Prabang will welcome you with a night market where you can buy delicious food. Laos is famous for its beautiful waterfalls, so we'll take you to Hoi Khua or Kuang Si, where you will see many of them during walks. It is worth to cool down in them before entering the rope park! If you get up early we'll show you the Alms Giving ceremony, during which the monks collect gifts from the inhabitants of the surrounding villages. You will certainly be interested in the everyday life of the inhabitants of the village of Lao Theung, who live thanks to the gifts of the jungle. Nong Khiaw will surprise you with the multitude of caves - the purpose of pilgrimage and once serving as shelter during the Vietnam War. Homestay accommodation will allow you to get to know the Baci ceremony, held for relatives returning from travel, and for tourists to thank you for visiting the home. Through Luang Prabang you will fly to Siem Reap, where you will discover the charms of the ruins of the Angkor city complex, and then Tonle Sap Lake all day. Cambodia's largest water reservoir offers a lot - floating villages and markets, kayaks, and at the right water level you can flow into a flooded forest. You will continue to Sihanoukville, where you will rest a few days before returning home.

Miejsca, które odwiedzimy w trakcie wycieczki

Luang Prabang – Hoi Khua – Kuang Si – Longhut Trail – Nong Khiaw – Tad Mork – Phayong – Siem Reap – Sihanoukville – Phnom Penh

Detailed program of the trip

Dzień 1 Luang Prabang – przylot

Przylot na lotnisko w Luang Prabang, załatwienie formalności wizowych and odbiór bagażu. W strefie powitalnej lotniska spotkanie z miejscowym anglojęzycznym przewodnikiem and przejazd do hotelu. Wieczór wolny na odpoczynek po podróży lub wizytę na starym mieście. Hotel znajduje się dosłownie kilka minut pieszo od wejścia na nocny targ skupiający masę pamiątek turystycznych and od uliczek cypla rzecznego na którym uformowało się stare miasto w Luang Prabang. Nocleg

 

Dzień 2 Luang Prabang – Hoi Khua – Luang Prabang

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wycieczka minivanem do wodospadów Hoi Khua (przejazd ok 45 minut, 15 km). Na miejscu początek trekkingu do szczytu tych malowniczo położonych wodospadów wyznaczoną ścieżką przez gęsto zalesiony teren. Szlak prowadzi w formie pętli (około 2+ godzin trekkingu) na szczyt wodospadów, możliwość kąpieli naturalnych basenach uformowanych pod wodospadami. Następną atrakcją jest pokonanie parku linowego z odcinkami tyrolki o łącznej długości 900m, który „rozwieszony” jest w koronach drzew pomiędzy dużymi drzewami. Poruszamy się w ten sposób powyżej and w linii koron drzew mogąc przyjrzeć im się z bliska and przeżywając mały dreszczyk emocji lunch w formie pikniku, popołudniu powrót do Luang Prabang samochodem. Nocleg.

 

Dzień 3 Luang Prabang – Kuang Si – Luang Prabang

Tego dnia wczesna pobudka and obserwacja ceremonii Alms Giving, w czasie której można podziwiać setki mnichów ubranych w szafranowe szaty. Przed wschodem słońca opuszczają oni bramy świątyń aby w czasie swoistej procesji okrążyć pobliskie zabudowania and powrócić z darami od wiernych do klasztoru. Powrót na śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wizyta w Muzeum Pałacu Królewskiego mieszczącym wiele dzieł sztuki and kultury oraz w Wat Xiengthong najbardziej znanej z dziesiątek świątyń w Luang Prabang, której wydłużone dachy dotykają niemalże ziemi. Dalej przejazd (ok. 30 km) do przepięknych wodospadów Kuang Si, gdzie można ochłodzić się podczas kąpieli w turkusowej wodzie tworzącej kilkadziesiąt małych oczek pośrodku dżungli. Obok wodospadów znajduje się sanktuarium niedźwiedzi and park motyli egzotycznych. Czas wolny na kąpiel wodospadach, (często wymienianych jako jedne z najpiękniejszych na świecie) and spacer po okolicy. Możliwość krótkiej wspinaczki ścieżką na szczyt wodospadów. Przejazd powrotny do Luang Prabang and możliwość wejścia na wzgórze Phou Si, skąd można podziwiać pełny panoramiczny widok na miasto. Miejsce to oferuje znakomity widok na zachody słońca więc przed zachodem jest także niezwykle zatłoczone więc najlepiej wybrać się tutaj późnym popołudniem. Nocleg.

 

Dzień 4 Luang Prabang – Longhut Trail – Luang Prabang

Śniadanie w hotelu. przejazd do wioski Ban Xieng Lom na brzegu rzeki Nam ou and u podnóży dużej góry, która będzie celem tego dnia. Na początek przeprawa przez rzekę aby wejść na ścieżkę prowadzącą do wioski Lao Theung. Wizyta w wiosce and możliwość zapoznania się z codziennym życiem mieszkańców, jakże innym od mieszkańców relatywnie niedalekiego Luang Prabang. Stąd szlak miejscami robi się bardzo stromy (ale na krótkich odcinkach) and prowadzi nas do kolejnej wioski, których mieszkańców będzie się mijać po drodze, ponieważ muszą oni pokonywać ścieżkę jeśli tylko potrzebują czegokolwiek innego (żywność, materiały) niż to czego dostarcza im otaczająca wioskę dżungla. Po dotarciu w okolice szczytu lunch w miejscowej wiosce, czas na interakcję z mieszkańcami and powrót inną trasą, przejazd powrotny do Luang Prabang. Trasa około 18 kilometrów, 57 godzin trekkingu. Nocleg.

 

Dzień 5 Luang Prabang – Nong Khiaw

Śniadanie w hotelu. Następnie transfer na przystań and rejs po Mekongu do jaskiń Pak Ou Caves. W czasie rejsu można podziwiać piękny górzysty krajobraz okolic Luang Prabang, a łódź zatrzyma się po drodze w lokalnej wiosce. Jaskinie Pak Ou olbrzymią atrakcją mieszczącą setki posągów Buddy pozostawionych tutaj przez pielgrzymów. Z Pak Ou przejazd samochodem (ok 2,53 godziny) do Nong Khiaw. Wizyta w jaskini Phathok (spacer ok 30 minut), która w czasie wojny wietnamskiej służyła okolicznym mieszkańcom za schronienie przed bombardowaniami amerykańskimi. Sprzed wejścia do jaskini roztacza się rozległy widok na malownicze pola ryżowe w dolinie. Następnie wejście na punkt widokowy ponad Nong Khiaw (ok 1.5 godziny w jedną stronę) aby ze szczytu wzgórza obejrzeć piękny zachód słońca ponad doliną and miasteczkiem. Nocleg.

 

Dzień 6 Nong Khiaw – Tad Mork – Phayong

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wycieczka łodzią w górę rzeki pokonującej tutaj wąską dolinę pomiędzy stromymi zboczami górskimi. Odcinek ten jest uznawany za najpiękniejszy widokowo przełom rzeczny w Laosie. W czasie rejsu przystanek w lokalnej wiosce and odwiedziny w szkole podstawowej. Po dotarciu w pobliże wioski Sop około godzinny spacer przez łagodny krajobraz pól ryżowych do wodospadów Tad Mork gdzie możliwość kąpieli and lunch w formie pikniku nad wodospadami.

Stąd czeka kolejne ok 3 godziny trekkingu do wioski Phayong, gdzie zakwaterowanie w domu jednego z gospodarzy. Przed kolacją odbędzie się ceremonia Baci, którą Laotańczycy odprawiają najczęściej dla rodziny and przyjaciół powracających z dalekiej podróży. W przypadku turystów jest to rodzaj podziękowania za wizytę w ich domu. Nocleg w homestay w wiosce Ban Phayong (warunki turystyczne, wspólna łazienka).

 

Dzień 7 Nong Khiaw – Luang Prabang

Śniadanie razem z gospodarzami, możliwość wspólnego przygotowania śniadania. Po śniadaniu pożegnanie z sympatycznymi mieszkańcami wioski and powrót w kierunku rzeki. Rejs do Muang Ngoi aby odwiedzić wioskę do której dostęp możliwy jest w zasadzie tylko od strony rzeki. Stąd rejs w dół rzeki do Nong Khiaw and następnie przejazd do Luang Prabang (ok 3h). Nocleg.

 

Dzień 8 Luang Prabang – Siem Reap

Śniadanie w hotelu. Poranek wolny na ostatnią wizytę w Luang Prabang and zakupy lub wypoczynek. Około południa wykwaterowanie z hotelu and transfer na lotnisko skąd lot do Siem Reap (Lao Airlines lub Vietnam Airlines, lot ok 1h 40minut). W Siem Reap załatwienie formalności wizowych na lotnisku and przejazd do hotelu. Nocleg.

 

Dzień 9 Siem Reap

Śniadanie w hotelu. Tego dnia zwiedzanie najbardziej znanych świątyń kompleksu dawnego miasta Angkor. Miasto to było w XIIwieku olbrzymią metropolią liczącą prawie 1 milion mieszkańców, dla porównania Londyn liczył wtedy 50 tys. mieszkańców. Wycieczka całodniowa z przyjaznymi kierowcami tuktuków, najbardziej charakterystycznego dla kraju środka transportu. Najpierw wizyta przy południowej bramie, za którą znajduje się park z małpkami and przepiękna świątynia Bayon. Tutaj 54 olbrzymie kamienne twarze spoglądają na otoczenie świadcząc o niezwykłej historii tego miejsca. Stąd przejazd do słynnego Ta Prohm, świątyni porośniętej przez olbrzymi drzewa, których korzenie obrastają zabytkowe budowle wciskając się w każdą wolną przestrzeń. To tutaj zostały zrealizowane zdjęcia do jednego z odcinków Lara Croft Tomb Rider. Około południa lunch w lokalnej restauracji and przejazd do hotelu aby odpocząć od południowego upału na przyjemnym basenie lub kontynuowanie zwiedzania bez postoju. Popołudniowa wizyta w najbardziej znanej and największej świątyni kompleksu, olbrzymim Angkor Wat, najlepszym przykładzie potęgi XIIwiecznego państwa Khmerów. Dla wciąż mających energię popołudniowa wizyta w świątyni Pre Rup skąd można obejrzeć zachód słońca. Nocleg.

 

Dzień 10 Siem Reap

Śniadanie w hotelu. Następnie niezwykle interesująca wycieczka nad nad jezioro Tonle Sap, które jest największym zbiornikiem wodnym w Kambodży and nieocenionym źródłem ryb dla miejscowych. Co ciekawe w czasie pory deszczowej jezioro zwiększa swoją powierzchnię prawie 7krotnie więc wiele z domów na brzegach zbudowanych jest na wysokich palach. Po dotarciu na miejsce przesiadka do kajaków and wycieczka do „pływających wiosek”, gdzie spokojnie wiosłując możemy oglądać codzienne życie mieszkańców.

Przepłynięcie przez wioskę and lunch w lokalnej restauracji. Następnie dalsza wycieczka kajakowa w stronę lasów, które w porze deszczowej zalewane przez wody jeziora. Jeśli stan wody będzie odpowiednio wysoki to wpłynięcie do zalanego lasu, przy niższym stanie wody przepłynięcie wzdłuż brzegu wypatrując ptaków łapiące ryby. Popołudniu przejazd powrotny samochodem do Siem Reap. Nocleg.

 

Dzień 10 Siem Reap – Sihanoukville

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wykwaterowanie and przejazd z kierowcą na lotnisko skąd przelot do Sihnaoukville na południu kraju (Cambodia Angkor Air, 10:25 11:20). Z lotniska w Sihanoukville odbiór przez kierowcę and przejazd do przystani. Połączenie promem / speedboatem na wybraną wyspę. 3 noclegi na wyspie.

 

Dzień 12-14 Sihanoukville – wyspy

Wypoczynek w resorcie na wyspie.

 

Dzień 15 Sihanoukville – Phnom Penh wylot

Powrót na przystań w Sihanoukville. Następnie odbiór przez kierowcę and przewodnika z przystani około południa and przejazd do Phnom Penh (ok 3,5 4godziny jazdy). W czasie przejazdu przystanek na platancji palm oleistych aby zobaczyć jak wyglądają plantacje, które zmieniają krajobraz olbrzymich połaci Azji PołudniowoWschodniej (głównie Malezji and Indonezji). Dojazd na lotnisko w Phnom Penh około godziny 17:00. KONIEC PROGRAMU.

Minimalna ilość osób

Nie wymagamy określonej liczby osób. Możemy zorganizować prywatną wycieczkę tylko dla Ciebie!

Jaka jest cena wycieczki?

Cenę wycieczki ustalamy zawsze indywidualnie. My nie sprzedajemy gotowych wycieczek, organizujemy je specjalnie dla Was. Końcowa cena uzależniona jest od ilości osób, wybranego standardu hoteli oraz dodatkowych atrakcji.

Jeśli ten plan Ci się podoba, ale chcesz w nim cokolwiek zmienić – napisz do nas.

 

Z nami wszystko jest możliwe!​

Przeżyjesz to z nami

Zobacz nasze Inne wycieczki objazdowe