Etniczna Birma

Czas trwania wycieczki

11 dni

Kraje, które odwiedzimy

Mjanma

Tytuł wycieczki

Etniczna Birma

Ilość dni

11

Program wycieczki w pliku

Jeśli ten plan Ci się podoba, ale chcesz w nim cokolwiek zmienić – napisz do nas. Z nami wszystko jest możliwe!

Mjanma przywita Cię najpiękniejszą pagodą w kraju. Jej złotą kopułę znasz na pewno ze zdjęć, a na żywo zapiera dech w piersiach! Przeniesiesz się do centralnej części Birmy, do Pagan – jednego z najcenniejszych archeologicznie i kulturowo miejsc w Azji Południowo-Wschodniej. Spacer po lokalnym targu i zwiedzanie najważniejszych i różniących się między sobą świątyń to wstęp do wycieczki rowerami elektrycznymi aż do zachodu słońca, by z dobrego miejsca obserwować grę słońca na złotych stupach. Birma ma własny wygasły stożek wulkaniczny – a my oczywiście Ci go pokażemy! Po drodze poznasz proces produkcji brązowego cukru, spróbujesz lokalnej herbaty i kilku innych specjałów. W Mandalay czekają na Ciebie zdobione pagody, w tym mieszcząca najważniejszy posąg Bugghy w kraju – jest on stopniowo pokrywany przez wiernych kolejnymi warstwami złotych płatków. Zobaczysz również największy na świecie dzwon ważący 87 ton. Wyskoczysz do Pyin Oo Lwin, mieszczącej się na wysokości prawie 1000m n.p.m. dawnej stacji klimatycznej brytyjczyków i zobaczysz ogrody botaniczne, wieżę zegarową i lokalny targ. Skierujemy Cię do Loikaw, otwartego dla zachodnich turystów dopiero w 2013 roku, które słynie z łagodnych wzgórz, jezior i lokalnych wiosek zamieszkanych przez grupy etniczne. Około godzinny spacer zaprowadzi Cię do wioski Pan Phet, zamieszkanej przez mniejszość etniczną Padung. Kobiety z tego plemienia słyną z posiadania bardzo długiej szyi, która formuje się przez dokładanie kolejnych pozłacanych obręczy na szyje dziewcząt, a później już dojrzałych kobiet. W drodze do Nyaung Shwe przeżyjesz wycieczkę łodzią po jeziorze Inle, mijając Sagar ze 108 stupami, wioskę zamieszkałą przez ludność Inthu oraz Sae Khaung, słynącą z wyrobów garncarskich. Poznasz okolice jeziora Inle, m.in. pagodę Phaung Daw Oo, która skrywa 5 świętych statuetek Buddhy. Ostatni dzień przed powrotem do dom spędzisz w Rangunie na zakupach zwieńczonych królewską ucztą.

Miejsca, które odwiedzimy w trakcie wycieczki

Rangun – Pagan – Mt. Popa – Mandalay – Pyin U Lwin – Heho – Loikaw – Pan Pet – Sagar – Inle – Nyaung Shwe – Indein

Szczegółowy program wycieczki

Dzień 1 Rangun przylot

Przylot do Rangun, załatwienie formalności wizowych oraz odbiór bagażu. POCZĄTEK PROGRAMU. Spotkanie z anglojęzycznym przewodnikiem lokalnym na lotnisku i przejazd do hotelu. Czas na odpoczynek po długiej podróży. Po południu wizytę w Birmie rozpoczniemy od zwiedzania niesamowitej pagody Shwedagon, najczęściej fotografowanego obiektu w mieście.

Pagoda ma wysokość 100 metrów, jest pokryta złotem , a zbudowana została według legend około 2500 lat temu. Jest ona najświętszym obiektem w kraju, masowo odwiedzanym przez buddystów, a duże wrażenie robi po zachodzie słońca kiedy jej pozłacana powierzchnia lśni nad miastem. Powrót do hotelu lub przejazd na kolację w centrum. Nocleg.

 

Dzień 2 Rangun – Pagan

Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie o godzinie 07:00 i godzinny przejazd na lotnisko w Rangun skąd po godzinie 09:00 przelot do Pagan w centralnej części Birmy. Pagan jest jednym z najcenniejszych archeologicznie i kulturowo miejsc w Azji PołudniwoWschodniej, porównywalnym w swoim znaczeniu ze starożytnym miastem Angkor w Kambodży. Najpierw wizyta na lokalnym targu, gdzie można zobaczyć mieszkańców okolicznych wiosek gromadzących się codziennie aby sprzedać i zakupić niezbędne towary spożywcze. Po przerwie na lunch zwiedzanie kilku z najważniejszych świątyń, takich jak Shwezigon Pagoda (zbudowana przez króla Anawrahta prototyp birmańskich stup), oraz bardzo innej od poprzedniczki świątyni Gubyaukgyi częściowo znajdującej się w minijaskini słynącej z malowideł na ścianach.

Następnie duża atrakcja i ciekawostka, bo wycieczka na rowerach elektrycznych trwająca do zachodu słońca, każdy będzie sam prowadził taki pojazd (szybkie do opanowania dla każdego kto umie jeździć na rowerze) albo może wybrać opcję transportu samochodem (polecamy eBike!). Wycieczka pomiędzy kolejnymi świątyniami i wizyta pod bramą Tharabar, pozostałością murów miejskich. Nocleg.

 

Dzień 3 Pagan

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania fascynujących świątyń Pagan. Dhammayazika, Thatbyinnyui Htilominlo. Następnie dla chwila na zmianę otoczenia aby odwiedzić warsztat zajmujący się wyrobem produktów z laki, jednego z charakterystycznych wyrobów rękodzielniczych w Birmie. Popołudniu wizyta w jednej z najpiękniejszych świątyń Ananda która lśni pięknie odnowiona kilka lat temu. Wieczorem polecamy kolację w restauracji Sunset Garden, skąd jest znakomity widok na Iriwadi, największą rzekę Birmy, która od wieków była osią życia i głównym szlakiem transportowym w kraju. Kolacja w tym miejscu to także jeden z najlepszych punktów widokowych na zachód słońca po drugiej stronie równiny rzecznej. Nocleg.

 

Dzień 4 Pagan – Mt. Popa – Mandalay

Śniadanie w hotelu. Następnie przejazd (około godziny jazdy) do słynnej Mount Popa, wygasłego stożka wulkanicznego. W czasie przejazdu przystanek na plantacji drzew palmowych, gdzie będzie można zobaczyć proces produkcji brązowego cukru (jaggery) powstającego z soków drzew palmowych, spróbowanie herbaty i kilku birmańskich specjałów.

Po postoju dalszy przejazd do Mt. Popa. Na szczycie znajduje się świątynia, która od dawna zajmuje niezwykle ważne miejsce w religii i kulturze Birmy, a gdzie czci się 37 animistycznych duchów. Opcjonalne wejście na szczyt (zajmuje około 45 minut, wciąż pod górę po schodach), skąd podziwiać można piękny panoramiczny widok.Alternatywnie można zatrzymać się na lunch w Popa Mountain Resort, który oferuje równie fantastyczny widok na skałę ze świątynią. Następnie dalszy przejazd (około 3,5 godzin ) do Mandalay. Nocleg.

 

Dzień 5 Mandalay

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wizyta w pagodzie Mahamuni mieszczącej jeden z najważniejszychposągów Buddy w kraju, który jest stopniowo pokrywany przez wiernych kolejnymi warstwami złotych płatków.  Później wizyta w Amarapura, jednej z dawnych stolic Birmy. Odwiedziny w manufakturze jedwabiu, klasztorze Mahagandayon zamieszkiwanym przez ponad tysiąc mnichów, pagodzie Kuthodaw i pięknym drewnianym klasztorze Shwenandaw, który jest jest jedyną pozostałością po XIX wiecznym pałacu królewskim. Popołudnie to czas na eksplorację rzeki Irawadi z pokładu łodzi. Krótki rejs zabierze nas do Mingun spokojnej wioski na brzegach rzeki. Dociera się tutaj żeby zobaczyć największy na świecie dzwon, mający 87 ton wagi dzwon miał być częścią pobliskiej olbrzymiej świątyni Pathodawgyi. Czas na spacer po wiosce, obejrzenie domostw i zakładów rzemieślniczych. Następnie powrót do przystani niedaleko słynnego mostu tekowego UBein. Przechadzka po prawie 200metrowym, najdłuższym na świecie moście z drzewa tekowego, z którego można podziwiać piękne widoki na okoliczne pola. Nocleg.

 

Dzień 6 Mandalay – Pyin U Lwin – Mandalay

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu przejazd samochodem około 2 godzin aby wdrapać się pojazdem na wysokość prawie 1000m n.p.m. do dawnej stacji klimatycznej Brytyjczyków. Uciekali oni tutaj przed gorącymi temperaturami nizin budując rezydencje, które tworzą urok dzisiejszego miasteczka. Wizyta w ogrodach botanicznych, przy budynkach kolonialnych, wieży zegarowej i na lokalnym targu. Popołudniowa przejażdżka tradycyjnym konnym zaprzęgiem przez miasteczko. Wczesnym wieczorem powrót do Mandalay.

 

Dzień 7 Pagan – Heho – Loikaw

Śniadanie w hotelu a następnie przejazd na lotnisko w Mandalay i lot wewnętrzny do Heho. Z lotniska w Heho rozpoczniemy długi przejazd (ok 6 godzin jazdy) przez stany Shan i Kayah z postojem na plantacji herbaty. Loikaw słynie z łagodnych wzgórz, jezior i lokalnych wiosek zamieszkanych przez grupy etniczne, z których najbardziej znane kobiety o tzw. „długich szyjach”.

Loikaw zostało otwarte dla turystów z zachodu dopiero w 2013 roku więc miejsce to cały czas jest bardzo autentyczne. Przed zachodem wizyta w pagodzie Taung Kwe, symbolu stanu Kayah usytuowanego na dość spektakularnej skale. Nocleg.

 

Dzień 8 Loikaw – Pan Pet – Loikaw

Śniadanie w hotelu a następnie przejazd na jeden z lokalnych targów. Stąd krótki trekking (łagodny spacer, około godziny) do wioski Pan Phet, zamieszkanej przez mniejszość etniczną Padung. Kobiety z tego plemienia słyną z posiadania bardzo długiej szyi, która formuje się przez dokładanie kolejnych pozłacanych obręczy na szyje dziewcząt, a później już dojrzałych kobiet. Tradycja ta jest powoli już zapominana, ale w tym miejscu nadal kilkadziesiąt kobiet nosi te dość ciężkie ozdoby na szyi. Popołudniu powrót do Loikaw gdzie rejs łodzią po rzece Bilu, gdzie można będzie zobaczyć jak wygląda codzienny tryb życia i pracy. Dopłynięcie do wioski Thatta gdzie krótki spacer i później powrót samochodem do Loikaw. Nocleg w hotelu.

 

Dzień 9 Loikaw – Sagar – Inle – Nyaung Shwe

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu transfer na przystań nad jeziorem Inle, jednej z największych atrakcji kraju. Jest to przepiękny zbiornik wodny położony w otoczeniu gór, słynący z rybaków balansujących na jednej nodze na swoich chybotliwych łodziach. Trzygodzinna wycieczka łodzią która rozpocznie się od rejsu do Sagar, gdzie znajduje się 108 stup, czasowo zalewanych w kilku miejscach przez wody jeziora.

Stąd rejs do wioski zamieszkanej przez ludność Inthu słynącą z produkcji wina ryżowego oraz z małego wzgórza które oferuje świetny widok na jezioro Inle i okolicę. Kolejny przystanek to wioska Sae Khaung która zajmuje się wyrobami garncarskimi, przede wszystkimi różnego rodzaju pojemnikami do przechowywania wody i olei. Popołudniu łódź rozpocznie rejs przez główną część jeziora aby dotrzeć do hotelu znajdującego się w okolicach północnego krańcu jeziora. Nocleg w hotelu.

 

Dzień 10 Nyaung Shwe – Indein – Nyaung Shwe

Śniadanie w hotelu. Kolejny dzień na eksplorację okolic jeziora Inle. W czasie wycieczki tego dnia wizyta na pływającym targu, który zmienia swoją lokalizację na jeziorze w cyklu pięciodniowym oraz oglądanie rybaków balansujących na swoich łodziach w swoistym tańcu z wiosłem i koszem do połowu ryb.

Następnie wizyta w najważniejszej świątyni na terenie jeziora, pagodzie Phaung Daw Oo, która skrywa 5 świętych statuetek Buddhy oraz na terenie której można wypatrzeć pięknie zdobioną barkę, którą w czasie corocznych uroczystości posągi obwożone wokół wiosek na brzegach jeziora. Dzień wycieczkowy uzupełni wizyta w warsztacie rękodzielniczym który produkuje jedne z najbardziej unikatowych (i najdroższych) materiałów świata wykonane z tkaniny z włókien zawartych w łodygach lotosu. Dalej wizyta w manufakturze birmańskich cygar i popołudniu powrót do hotelu. Nocleg w hotelu.

 

Dzień 11 Inle Lake – Heho – Rangun

Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie i transfer na lotnisko w Heho (1h jazdy) skąd wewnętrzny lot do Rangun. Z lotniska przejazd do centrum Rangun gdzie czas na ostatnie zakupy przed wylotem na targu z pamiątkami, tzw. Scott Bazaar. Po zakupach przejazd do pagody Chaukhtatgyi, która mieści ogromny posąg leżącego Buddhy. Zakończenie naszej podróży po Birmie w iście królewskim stylu na kolację pożegnalnej w Karaweik Royal Barge, gdzie w czasie kolacji w formie bufetu podziwiać można występy lokalnych artystów. Po kolacji transfer na lotnisko. KONIEC PROGRAMU.

Minimalna ilość osób

Nie wymagamy określonej liczby osób. Możemy zorganizować prywatną wycieczkę tylko dla Ciebie!

Jaka jest cena wycieczki?

Cenę wycieczki ustalamy zawsze indywidualnie. My nie sprzedajemy gotowych wycieczek, organizujemy je specjalnie dla Was. Końcowa cena uzależniona jest od ilości osób, wybranego standardu hoteli oraz dodatkowych atrakcji.

Jeśli ten plan Ci się podoba, ale chcesz w nim cokolwiek zmienić – napisz do nas.

 

Z nami wszystko jest możliwe!​

Przeżyjesz to z nami

Zobacz nasze Inne wycieczki objazdowe